Yanosik i OpenStreetMap

Może było ale właśnie zacząłem testować Yanosika i nie wyznacza mi trasy jak podam numer domu. Przykład: wpisuję Noakowskiego 3 w Gdańsku i cały czas mieli i mieli i wywala błąd. Po wpisaniu samej nazwy ulicy Noakowskiego wyznacza trasę momentalnie. Z innym adresem miałem podobnie. No i ten dziwny komunikat w czasie jazdy “trasa zaktualizowana” - ale o co? że jak? :slight_smile: Przydałby się jeszcze znak ograniczenia prędkości (fajnie jakby działał w trybie dzień/noc czyli 50/60 km/h w mieście automatycznie).Poza tym działa bardzo sprawnie. Drażni mnie trochę gadający robot, fajnie jakby były jakieś nagrane komunikaty przez żywego człowieka. Generalnie kawał dobrej roboty. No i liczba userów online 90-100 tys. to już chyba bije cb radio na głowę.

Trasa zaktualizowana - to informacja że pobrano informacje o trasie… czy po drodze nie ma korków itp. Nie raz Yanosik mnie przeprowadził przez korki “bokiem” choć trzeba przyznać że robi to mło intuicyjnie… nie informuje o korku czy innej nieprzejezdności, tylko “rozkaz” skręć, zawróć itp.

Aj strażniku polszczyzny :wink: zawsze czuwasz. Bardzo dobrze, że poprowadził po asfalcie a nie piachu.

Wczoraj odkryłem, że przytrzymanie przycisku zgłaszania uruchamia możliwość głosowego wprowadzenia danego zagrożenia. Bardzo ładnie wykrył “prace drogowe”. Natomiast “suszarka” już nie wykrył o co mi chodzi :slight_smile: Dodałbym takie potoczne określenia.

http://mapa.korkowo.pl/?routeStartLongitude=18.016989&routeStartLatitude=53.1175&routeEndLongitude=18.022667&routeEndLatitude=53.125336
Nie ma możliwości zjazdu z trasy uniwersyteckiej w ulicę Moniuszki. Trzeba wcześniejszym zjazdem zjechać na skrzyżowanie z Jagiellońską. Na GM to widać:
https://www.google.pl/maps/dir/53.1162713,18.017073/53.1252855,18.0230383/@53.1243684,18.0198939,16.5z?hl=pl

Trzeba jakieś restrykcje postawić na tym skrzyżowaniu. Ktoś pomoże?
Tak to wygląda:
https://www.google.pl/maps/@53.1253188,18.0202461,3a,75y,230.44h,68.14t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5sYputG5XdWQRXGjiGQpsQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

Tyle linków, ale ani jednego do mapy na osm.org :slight_smile:
Poza tym, to raczej powinno trafić do wątku “prośby o poprawę”.

EDIT:
Poprawiłem.

https://www.openstreetmap.org/changeset/35861786

Skrzyżowanie było dobrze otagowane jako minirondo (w rzeczywistości wygląda tak o), a ktoś z Yanosika zmienił je na zwykłe rondo, dlaczego? :confused:

Nie wiem jak z rondem, ale przedwczoraj musiałem wycofać zestaw zmian Dawida, gdzie przeciągnął węzły drogi wojewódzkiej z jednego końca Polski na drugi, w wyniku czego mieliśmy fikcyjna drogę wojewódzką przez cały kraj. Z jednej strony chłopak mapuje od niedawna i potrzebna jest tu pewna wyrozumiałość, ale z drugiej strony mam wrażenie, że mapuje na szybko, bez skupienia, ignorując ostrzeżenia walidatora.

Bardzo proszę o jeszcze trochę wyrozumiałości dla Dawida. Może rzeczywiście trochę szybko edytuje ale przyznacie, że na 750 zmian w 2 miesiące może się zdarzyć jakiś błąd. Obiecał, że będzie uważniejszy.
Jeżeli zauważycie jakieś błędy edytorskie ekipy Yanosika lub działania niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami mapowania w OSM bardzo proszę o informację, wszyscy cały czas się uczymy.
A rondo w Mikulczycach zaraz przywróci do minironda.

Bez przesady z tym minirondem - jest fizyczne wydzielenie, więc ja bym wyrysował jako normalne rondo.

Bez przesady z tym fizycznym rondem - wyspa centralna ma mały rozmiar, jest w całości z nawierzchni, po której można przejeżdżać, a jej krawężnik ma wysokość około 0 cm, więc ja bym wyrysował jako minirondo.

Ja przyjmuję trochę inną definicję, niż jest na wiki: jeśli rondo jest na tyle duże, że normalny TIR objeżdża takie rondo normalnie dookoła nawet przy skręcie w lewo (bez konieczności korzystania z przejezdnego środka z kostki brukowej), to rysuję normalne rondo. Jeśli TIRy/autobusy muszą jechać przez środek, bo się nie mieszczą (rondo jest za małe), to minirondo.

Zdefiniuj pojęcie “mały”.

Ja już nie przerabiam wyrysowanego przez kogoś ronda, gdy się okazuje, że to minirondo. Zmieniam tam tylko wartość w junction z roundabout na mini_roundabout i dodaję oneway, jeśli nie było.
Tagowanie minirond to jest powracający problem w OSM. Parę tygodni temu poruszony na liście Tagging - z propozycją tagowania poprzez junction=mini_roundabout lub mini_roundabout=yes jako alternatywą dla highway=mini_roundabout. Nie było odzewu.

Fajnie, że wreszcie pojawiły się ograniczenia prędkości, ale niestety nie do końca to działa. Jeśli zamiast tagu maxspped używane są maxspeed:forward=* oraz maxspeed:backward=* to są one ignorowane :frowning:
Poza tym jak przejeżdżałem pod wiaduktem ekspresówki to na chwilę jako ograniczenie prędkości pojawiło mi się 120 km/h.

To nowa funkcja, z czasem zostanie dopracowana.

Rzuć linką, lecę się odzywać.

No właśnie kolejna nawigacja, która nie radzi sobie z maxspeed:forward/backward. Czy taki sposób zapisu jest trudny dla programistów nawigacji, że nie radzą sobie i trzeba liczyć, że może w kolejnej wersji będzie?
Chyba, że takich odcinków jest tak mało (również w sensie kilometrów), że nie opłaca się na razie w to bawić.
Znacie, jakąś nawigację, która to poprawnie rozpoznaje i wyświetla?

W nowej wersji Yanosika, w łatwy sposób, można dodawać informacje o prędkości. Wystarczy dotknąć ikonki znaku i wybrać właściwą ikonkę prędkości. Ciekawe czy będą to wprowadzać na bieżąco, bo trzeba zweryfikować, gdzie się kończy/zmienia ograniczenie, które wcześniej zaznaczyliśmy.

Nie o to chodzi, że jest trudny, tylko raczej o to, że taki Yanosik cały czas uczy się korzystać z danych OSM, albo inaczej mówiąc - ciągle wyłapuje niuanse OSM, by działało to wszystko jeszcze lepiej. OSM to jest szeroki temat i nie da się ogarnąć wszystkiego od razu.

Yanosik wypuścił dzisiaj aktualizację, dodającą informowanie o przekraczaniu prędkości. Funkcja działa w oparciu o maxspeed= z danych OSM i działa, gdy przekroczymy prędkość o 5 km/h (IMO trochę za wcześnie).