Wygląda na to, że na razie niestety nie ma gdzie bezpiecznie potestować renderowania nie tylko 3D, ale też dowolnego innego tagowania:
Proponuję testować w swoim domu
W pomniejszonej skali w obrębie wybranego budynku.
To jest rzeczywiście problem, gdy ludzie chcą modelować w 3D. Istniejący opis na wiki niby powinien wystarczyć, jednak dla ludzi rozpoczynających modelowanie jest strasznie upierdliwe wyłapanie różnych niuansów które nie są explicite opisane na Wiki.
Pytanie w związku z tym do paru wyjadaczy: może napiszemy razem jakiś tutorial do modelowania 3D?
Na razie nie planuję bardziej systematycznej działalności typu tutoriale.
A co do testowego edytowania, to najwyraźniej źle zrozumiałem tę stronę - jest takie miejsce (choć nie sprawdzałem):
Czy znany jest sposób tagowania, który pozwoli ustawić dom (dach) do góry nogami?
Niestety nie. Mam to opisane w specyfikacji, wiadomo jak to zrobić tylko ktoś by to musiał zrobić za frajer a brak takiego ochotnika. Jedyne rozwiązanie jakie widzę to akwizycja środków na ten projekt przez OSMF.
Martin Koppenhoefer próbuje rozpocząć dyskusję o sensowności modeli 3D w OSM:
https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2016-June/076116.html
Szczerze, też tak uważam. Proste modele (do poziomu LOD2) okej, ale nic więcej. Do rzeczy typu stadiony albo inne wielkie i skomplikowane obiekty OSM XML pasuje jak pięść do nosa. Warto by było rozejrzeć się za innymi reprezentacjami geometrii, chociażby poligony albo CSG.
Co do tego gdzie trzymać takie modele - może warto by było zrobić takie nasze OSMoźródła, połączenie Commons i Wikiźródeł. Mogłbyby tam wlatywać niekartograficzne informacje na otwartej licencji, które nie za bardzo nadają się do właściwej bazy OSM, a są przydatne - jak modele 3D (może nawet z teksturami), informacje specyficzne dla poszczególnych krajów (np. formaty adresów / kodów pocztowych, domyślne wartości dla pewnych tagów (PH/SH z opening_hours? ), a może nawet w przyszłości ustrukturyzowana ontologia tagów).
Spróbowałem swoich sił w 3d w Szczecinie - starając się nie “uszkodzić” poprawnych danych budynków. Obecnie próbuję "obrobić"budynek PŻM inaczej zwanego Pazimem i … mam problem w kwestii wyświetlania się tego budynku. O ile tu - http://osmbuildings.org/?lat=53.43289&lon=14.55624&zoom=18&rotation=35&tilt=45 - jest wyświetlany o tyle już tutaj - http://demo.f4map.com/#lat=53.4323990&lon=14.5563637&zoom=19&camera.theta=64.244&camera.phi=-114.878 - wyświetla się to w taki dziwny sposób.
Podaj link do samego obiektu w OSM.
Jestem leniwy dzisiaj
Wszystko jest ok. Tyle że f4 nie rysuje elementów building:part które znajdują się poza obrysem rzutu głównego budynku
Jest to duża słabość takiego renderingu bo często budynki są ‘‘większe’’ na wyższych piętrach niż na parterze…
Dzięki - czyli musiałbym to ugryźć w taki sposób? https://www.openstreetmap.org/changeset/40144951
Musiałbym największa powierzchnię (piętro) zrobić outline zostawiając jednocześnie jako buildings obie kondygnacje parterowe które obecnie są outline?
Tak
Dziś mi się jakoś udało ogarnąć budynek Pazimu. Hotel też prawie się udał ale tam muszę zajrzeć na spokojnie do parteru :(. Coś mi się rozjechało.
Zrobiłem to niestety jako budynki w budynku cały kompleks jako outline niestety jako building=yes zostawiając parterowe przyziemie jako także building=yes. Jakby co to proszę o sprawdzenie czy czegoś nie zchrzaniłem. Co do hotelu to jak uporządkuję parter to usunę name kondygnacji. Pobawiłem się też z budynkiem ZUSu trochę mi kolory nie pasują ale jakoś nie potrafię ich dokładniej dobrać.
http://osmbuildings.org/?lat=53.43229&lon=14.55736&zoom=17.6&rotation=12&tilt=32
http://demo.f4map.com/#lat=53.4328111&lon=14.5569566&zoom=18&camera.theta=67.395&camera.phi=-23.205
no nieźle! Tylko pogratulować. Działaj tak dalej!
Cieszę się, że powstają takie fajne rzeczy także poza Warszawą.
Szkoda tylko że swoja pracę widać w różny sposób na obu mapach :(. Na jednej widac parking przy Zusie na drugiej nie, na jednaj budynek stoi zajefajnie - prawie jak w realu - na drugiej nie wiesz jak to ugryźć bo część budynku zamiast jednopiętrowa jest wysokości 3 kondygnacji :(. Powoli powoli się to ogarnia :(.
Tak się zacząłem zastanawiać, że w S3DB dotyczy budynków, a tymczasem są też inne struktury 3D otagowane inaczej, np. pomniki. Co z tą prowizorką?