area:highway

Marimilu, czy dało by się odpalić Drezno? Mają tam świetne podkłady z Bing a mapowiczów jest sporo.

Czy można jakoś rozwiązać problem renderingu ciągów pieszo-rowerowych rozdzielonych w a:h=path oraz path=crossing przyjmując za minimum wymiary minimalne takiego ciągu jak na grafice poniżej? :

Chodzi mi o to by było widać iż jest to ciąg pieszo-rowerowy czyli jasny chodnik i czerwona powierzchnia części rowerowej. w przypadku path:crossing by było widać przejazd dla rowerów i przejście dla pieszych.

Dodałem warstwę z surface dla a:h pobranym z linii dzięki magicznemu skryptowi Darka. Obecnie warstwa pokazuje wartości asphalt, sand, cobblestone, cobblestone:flattened, sett, conrete i concrete:plates (oba tak samo), dirt, grass, grass_paver, gravel, ground, paving_stones. Dodatkowo jednokolorowo obsługiwane są paved (na szaro) i unpaved (na brązowo).

Ewentualnych teksturowych malkontentów zachęcam do przygotowania własnych tekstur.

Jeśli chcecie, żeby więcej obszarów pokazanych zostało na tej warstwie, trzeba albo dodać surface do linii “pod spodem”, albo naprawić błędy w łączeniu linii z obszarami.

EDIT. Zmieniłem link - na tym podglądzie w zasięgu wzroku jest 5 różnych nawierzchni.

O rany, super! Dziękuję Marimilu i Darku!
I przekazuję podziękowania z Drezna przy okazji!
Marek

Na mapie w/areade trzeba uważać - wszystko poza granicami Bawarii i Saksonii może być niekompletne.

Oj, to jest poza tymi dwoma krajami związkowymi w RFN coś jeszcze?

Pełen import i zmiany są tylko dla tych dwóch. Wszystko poza to “szczątki” edycji po tym imporcie, więc widok może być niekompletny. Muszę przygotować granicę, poza którą będzie można wywalać dane i nie będzie problemu. Po prostu przy kontroli a:h nie można sugerować się mapą poza Bawarią i Saksonią.

Próbowałem importu całego kraju, lecz mimo wyboru ograniczonej liczby obiektów/tagów (głównie pod a:h) i tak nie starczyło miejsca na dysku, więc nawet nie wiem jak sprawowałoby się to w normalnym użytkowaniu. Może tak po trochu będę wprowadzał :stuck_out_tongue_winking_eye:

A jak to by wyglądało z Berlinem na próbe?
Ze statystyki wynika, że mamy stały, od jakiegoś czasu liniowy wzrost.

Witam,
Mam pytanie dot. tagu area:highway.
Jaki jest cel jego stosowania? Co osiągamy? Czy ma on wpływ na algorytmy nawigacyjne?
Obserwuję obecnie węzeł Bielany Wrocławskie na A4 (dodaję m.in. tagi z grupy destination). Namiętnie jest ów tag stosowany a poprzez to droga jest pocięta na drobne elementy - wręcz skatowana w moim mniemaniu!!!
Nawigacja typu NF w takim przypadku prawdopodobnie nie będzie wyświetlała ani destination ani turn:lanes.
Proszę o komentarz.

Podaj iD obiektu o którym piszesz.
Wpływu na algorytmy nawigacyjne nie ma, w miastach ułatwia jednak orientację przy decyzjach które szybko trzeba podejmować bo pokazuje rzeczywisty wygląd skomplikowanych skrzyżowań.
Przyszłościowo, czyli tak za 4,5 lat będą to wykorzystywały pojazdy jeżdżące autonomicznie porównująć brzegi drogi widziane przez kamerę i algorytmicznie rozpoznawane z bazą danych. Dzięki temu można osiągnąc dokładność lokalizacji pojazdu w czasie rzeczywistym rzędu mniej niż pół metra.

Teraz chodzi o to, by mapy OSM były pierwszymi które to umożliwiają.
Co do ilości elementów na które cięta jest droga, to prawie nie gra to żadnej roli w szybkości obliczania trasy. To milisekundy.

https://www.openstreetmap.org/#map=16/51.0487/16.9761

http://map.project-osrm.org/?z=17&center=51.047279%2C16.980207&loc=51.046598%2C16.980996&loc=51.050163%2C16.968319&hl=en&ly=&alt=&df=&srv=

Wszystko jest ok Dawidzie. Dla systemów nawigacji nie robi to różnicy jeśli droga pocięta jest na takie odcinki. W tzw. profesjonalnych rozwiązaniach każda zmiana na drodze powoduje przecięcie drogi na dwa odcinki i jest tego dużo więcej niż w OSM.

Dziękuję za wyjaśnienie.
Ale nasuwa mi się kolejne pytanie: czy należy tag z grupy area łączyć na stałe z narysowaną drogą? Czy nie lepiej pozostawić tylko przecinające się linie bez “stałego” pkt stycznego? O ileż większa jest wówszas wygoda uzupełniania czy poprawiania higway…
Gdzieś na forum przeczytałem, że nie powinno się czy wręcz nie wolno doklejać do dróg tagów z grupy landuse czy np. parkingów (spotykam prakingi, dla których ramą jest higway=service) lub innych oznaczających konkretny “obszar” ponieważ utrudniają m.in. późniejszą pracę na danym wycinku drogi (nierzadko jeszcze dochodzą przeplatające się cudaczne wielokąty). Czy taki mechanizm stosować w przypadku area:higway?

Dobre pytanie, też chętnie się dowiem :slight_smile:

Tutaj o tym piszą: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Street_area/pl

Ale to chyba nie oznacza, że trzeba ciąć drogę na kilku/kilkunasto metrowe odcinki???

PS. Podany tam opis dot. ulic jednokierunkowych. Co z ulicami dwukierunkowymi, dla któych nie można jednoznacznie określić pkt stop i koniec?

czy należy tag z grupy area łączyć na stałe z narysowaną drogą?
To znaczy jaki?
Niezbędne jest jedynie, by punkty K1 i K2 jak na szkicu http://wiki.openstreetmap.org/w/images/d/d2/Kpoints1.jpg były wspólne dla area:higway i osi drogi. Nic więcej nie jest potrzebne.

Obszar oznaczony pktami skrajnymi K1+1 K1-1; K2+1 K2-1 to nic innego jak area:highway=“value”. Punkty K są na stałe zamocowane zarówno do highway=“value” jak i area:highway=“value” przy pomocy funkkcji JOSM “Połącz Węzły” (nie są to jedynie prostę przecinające się).

Analizując Marku Twój przykład dalej…
Dla narysowania pasów na jezdni do tagu highway=“value” stosuje się tag change:lanes=“value”.
Dla narysowania tych samych pasów do area:highway=“value” stosuje się tag crossing:end=*. K to punkt, gdzie zaczyna lub konczy sie obszar skrzyżowania (patrz schemat tagowania pkt K). Rozumię, że w tym przypadku ów “obszar skrzyżowania” jest ograniczony tylko do danego area:highway=“value” np. area:highway=junction czy area:highway=motorway_link, które same w sobie stanowią jedynie wycinek większego obszaru np. skrzyżowania ze zjazdem na autostradę.
Jeśli powyższe jest prawdziwe, to:

  1. Cięcie highway=“value” tak aby pokrywało się dokładnie z danym area:highway=“value” jest zbyteczne.
  2. Należy “przycinać” area:highway=“value” w taki sposób aby odzwierciedlał sposób malowania pasów/znaków na jezdniach.

Czy schemat tagowania pkt K mam interpretować jako dodawanie left=*/right=none, solid_line, double_line, dashed_line, giveway_line właśnie do pkt K? Skąd wiadomo gdzie jest prawa/lewa strona (czy określa ją kierunek highway)? Czy istnieje w JOSM narzędzie do podglądania w celu weryfikacji gotowego renderingu narysowanego odcinka?

PS. Co z drogami dwukierunkowymi?

Nie tniemy dróg w punkcie połączenia z area:highway.
Łączymy drogi z a:h w miejscu ich przecinania się. Niektóre a:h nie mają odpowiadającej im linii drogi i nie ma wówczas punktów wspólnych.

Włącz sobie w JOSM styl mapy Lane and road attributes - mam wrażenie, że linia autostrady jest pocięta nie ze względu na a:h, lecz ze względu na pasy zjazdowe z i wjazdowe na autostradę (ale nie zaglądałem w dane). Do tagów a:h jest mój styl Area:highway tags for street&footway areas - ale na pewno nie wyświetla wszystkiego, w szczególności ignoruje całkowicie tagowanie punktów K.

Oto przykład:
W tym przypadku mamy tylko area:highway=motorway. Po lewej jest most również z area:highway=motorway (+layer=1) a po prawej ciąg dalszy autostrady z… area:highway=motorway.
Nie twierdzę oczywiście, że to reguła. Po co jednak maltretować tak tą drogę? Poza tym nie widzę aby ktokolwiek stosował na łączach tag crossing:end=yes (ja przyznam dopiero teraz zobaczyłem ten sposób mapowania więc nie mam prawa kogokolwiek wytykać palcem…)