Yanosik i OpenStreetMap

W końcu wiemy o co chodzi :slight_smile: Dlaczego Yanosik nie wyświetla tego tracka to pytanie do supportu Yanosika

Z punktu widzenia OSM te drogi powinny mieć tagi tak jak Zbigniew napisał.

No może jasno się nie wyraziłem, pisałem podczas innej roboty ale dlatego pisze w tym wątku :wink:

Po sprawdzeniu na GS już nie mam wąptliwości, że to są na całej długości residentale i tak powinny być oznaczone

Byle take naginanie danych w OSM nie ukrywało błędów nawigacji,bo nie zawsze będzie się tak dało zrobić.
Dwa, jeśli ta droga to “piach” to raczej tracktype=grade1 i surface=compacted jest błędne?

Dodać smoothness=bad surface=sand (skoro piach) i zgłaszać jako błąd do nawigacji gdy prowadzi przez piach zamiast asfaltu obok.

Widzę ,że dyskusja trwa, ale ten przykład był podany w celu pokazania dla ekipy yanosika, że takie wyświetlanie tracków rodzi problemy przy objazdach i czy jakos można to rozwiazać? A co do dylematu residential/track to wieczny już chyba dylemat do czasu aż navi nie będzie kierować się również nawierzchnią. Poprawiłem wg sugestii zobaczymy jaki efekt będzie.

W tym przypadku który podałeś nie ma żadnego dylematu, powinno być residental.

No i przetestowałem yanosik nie poprowadził po piaszczystej residental bardzo dobrze.

Yanosik podczas nawigowania i prezentacji dróg bierze pod uwagę kat. oraz nawierzchnie drogi. Cały czas pracujemy nad efektywnym dostosowaniem działania do tagów mapy OSM. Proszę o tagowanie nawierzchni i kat. drogi wg rzeczywistości.

Znaczy, bardzo dobrze, że nie poprowadził, czy bardzo dobrze nie poprowadził? (podpowiem, iż chodzi o przecinki, które magicznie sprawiają, że zdanie staje się zrozumiałe).

Może było ale właśnie zacząłem testować Yanosika i nie wyznacza mi trasy jak podam numer domu. Przykład: wpisuję Noakowskiego 3 w Gdańsku i cały czas mieli i mieli i wywala błąd. Po wpisaniu samej nazwy ulicy Noakowskiego wyznacza trasę momentalnie. Z innym adresem miałem podobnie. No i ten dziwny komunikat w czasie jazdy “trasa zaktualizowana” - ale o co? że jak? :slight_smile: Przydałby się jeszcze znak ograniczenia prędkości (fajnie jakby działał w trybie dzień/noc czyli 50/60 km/h w mieście automatycznie).Poza tym działa bardzo sprawnie. Drażni mnie trochę gadający robot, fajnie jakby były jakieś nagrane komunikaty przez żywego człowieka. Generalnie kawał dobrej roboty. No i liczba userów online 90-100 tys. to już chyba bije cb radio na głowę.

Trasa zaktualizowana - to informacja że pobrano informacje o trasie… czy po drodze nie ma korków itp. Nie raz Yanosik mnie przeprowadził przez korki “bokiem” choć trzeba przyznać że robi to mło intuicyjnie… nie informuje o korku czy innej nieprzejezdności, tylko “rozkaz” skręć, zawróć itp.

Aj strażniku polszczyzny :wink: zawsze czuwasz. Bardzo dobrze, że poprowadził po asfalcie a nie piachu.

Wczoraj odkryłem, że przytrzymanie przycisku zgłaszania uruchamia możliwość głosowego wprowadzenia danego zagrożenia. Bardzo ładnie wykrył “prace drogowe”. Natomiast “suszarka” już nie wykrył o co mi chodzi :slight_smile: Dodałbym takie potoczne określenia.

http://mapa.korkowo.pl/?routeStartLongitude=18.016989&routeStartLatitude=53.1175&routeEndLongitude=18.022667&routeEndLatitude=53.125336
Nie ma możliwości zjazdu z trasy uniwersyteckiej w ulicę Moniuszki. Trzeba wcześniejszym zjazdem zjechać na skrzyżowanie z Jagiellońską. Na GM to widać:
https://www.google.pl/maps/dir/53.1162713,18.017073/53.1252855,18.0230383/@53.1243684,18.0198939,16.5z?hl=pl

Trzeba jakieś restrykcje postawić na tym skrzyżowaniu. Ktoś pomoże?
Tak to wygląda:
https://www.google.pl/maps/@53.1253188,18.0202461,3a,75y,230.44h,68.14t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5sYputG5XdWQRXGjiGQpsQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

Tyle linków, ale ani jednego do mapy na osm.org :slight_smile:
Poza tym, to raczej powinno trafić do wątku “prośby o poprawę”.

EDIT:
Poprawiłem.

https://www.openstreetmap.org/changeset/35861786

Skrzyżowanie było dobrze otagowane jako minirondo (w rzeczywistości wygląda tak o), a ktoś z Yanosika zmienił je na zwykłe rondo, dlaczego? :confused:

Nie wiem jak z rondem, ale przedwczoraj musiałem wycofać zestaw zmian Dawida, gdzie przeciągnął węzły drogi wojewódzkiej z jednego końca Polski na drugi, w wyniku czego mieliśmy fikcyjna drogę wojewódzką przez cały kraj. Z jednej strony chłopak mapuje od niedawna i potrzebna jest tu pewna wyrozumiałość, ale z drugiej strony mam wrażenie, że mapuje na szybko, bez skupienia, ignorując ostrzeżenia walidatora.

Bardzo proszę o jeszcze trochę wyrozumiałości dla Dawida. Może rzeczywiście trochę szybko edytuje ale przyznacie, że na 750 zmian w 2 miesiące może się zdarzyć jakiś błąd. Obiecał, że będzie uważniejszy.
Jeżeli zauważycie jakieś błędy edytorskie ekipy Yanosika lub działania niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami mapowania w OSM bardzo proszę o informację, wszyscy cały czas się uczymy.
A rondo w Mikulczycach zaraz przywróci do minironda.

Bez przesady z tym minirondem - jest fizyczne wydzielenie, więc ja bym wyrysował jako normalne rondo.

Bez przesady z tym fizycznym rondem - wyspa centralna ma mały rozmiar, jest w całości z nawierzchni, po której można przejeżdżać, a jej krawężnik ma wysokość około 0 cm, więc ja bym wyrysował jako minirondo.