Wypożyczalnie rowerów miejskich

Tak to wygląda na stronie KMK Bike Kraków
https://kmkbike.pl/panel/station-map/

Do sieci rowerów miejskich od NextBike dołączył w tym tygodniu Radom :slight_smile:

@rubeus
Dzięki za informację! Muszę dodać jakiś mechanizm dodawania nowych miejsc…bo całkiem sporo ich przybyło :wink:
Dodam ich obsługę i puszcze dodatkowy update
edit: dodałem…na razie wyrzuca informację o braku danych. Więc trzeba dodać jakąś stację i wtedy będzie tabelka :slight_smile:

W sensie, że NextBike podaje niewłaściwą liczbę stanowisk na swoich stacjach?

Używają mapy na G. I to w jakiejś marnej wersji… :smiley:

https://rowerdlaradomia.pl/en/station-map/

Wstawiłem na podstawie ichniej mapki.

Mhm, proszę o dołączenie Konstancina. Tabelka jest, ale nieodświeżana, a właśnie powrzucałem stacje.

Zdaje się, że brakuje też UKSW I, które nie jest nowe (bo np. UKSW II już istnieje).

@rmikke
Hmmm…coś sprawiło, że nie generuje się od 26 lipca… Co ciekawe lokalnie działa, serwer nie chce produkować html-i. Sprawdzę z rana, bo już nie myślę o tej porze :wink:

Chyba nie, są:
UKSW
UKSW 1
UKSW II
UKSW II 1

Widzę algorytm tak:

  1. Należałoby uzgodnić z NextBike, żeby do swojego XML-a dodali dla każdej sieci email kontaktowy i ewentualnie język, w jakim należy do nich pisać (dla automatu, patrz niżej).
  2. Ustalamy próg, powiedzmy 50m, poniżej którego pewne akcje nie będą podejmowane (mieścimy się w tolerancji).
  3. Automat włączałoby się dla każdej sieci z osobna po ręcznym uzgodnieniu stacji w sensie, że różnica między NextBike i OSM jest poniżej progu.
    Musiałby też być zdefiniowany wzorzec maila w odpowiednim języku, oraz musiałby się zgłosić chętny ze strony OSM do pilnowania tej sieci.
  4. Od momentu uruchomienia automat działałby tak:
  • Jeżeli w XML od NextBike stacja zniknie, jest też usuwana w OSM.
  • Jeżeli w XML od NextBike stacja zostanie przesunięta dalej niż ustalony próg od położenia w OSM - usuwamy stację w OSM i stawiamy w nowym miejscu, jako punkt.
  • Jeżeli w XML od NextBike pojawia się nowa stacja, wstawiamy ją jako punkt.
  • Jeżeli w OSM ktoś przesunie stację, sprawdzamy czy nowe położenie jest oddalone od położenia w XML od NextBike o ustalony próg, cofamy zmianę i powiadamiamy użytkownika
    Natomiast poniżej progu wysyłamy automatycznie maila (tego ze zdefiniowanego wzorca w określonym przez NextBike języku), że użytkownik OSM dokonał korekty pozycji stacji.
  • Jeżeli w OSM ktoś usunie stację (a w XML od NextBike nie zniknie), cofamy zmianę i powiadamiamy użytkownika.
  • Jeżeli ktoś w OSM doda stację, której nie ma w XML od NextBike, automatycznie wstawiamy w tym miejscu uwagę, żeby sprawdzić tę stację i wysyłamy maila do osoby, która pilnuje od strony OSM.
    Chyba że stacja jest otagowana jako należąca do innej sieci/operatora niż stacje NextBike - wtedy olewamy.

W ten sposób zmiany po stronie NextBike byłyby nanoszone automatycznie, nie rozwalając jednocześnie tego, co oznaczyliśmy lepiej od nich (w tym - stacji oznaczonych jako obszary).

“usuwamy stację w OSM i stawiamy w nowym miejscu, jako punkt.” - lepiej przesuwać, historia zostaje.

“cofamy zmianę i powiadamiamy użytkownika” - lepiej nie. Nawet jeśli 99% edycji będzie dobre to i tak ktoś ma duże szanse na stanie się wielkim wrogiem automatyzacji

“Jeżeli w OSM ktoś usunie stację (a w XML od NextBike nie zniknie), cofamy zmianę i powiadamiamy użytkownika.” - tym bardziej nie, inne części edycji mogą być OK

Jest też http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_Edits_code_of_conduct

Hmmm…powinno już działać, jeszcze pomonitoruje przy kolejnym generowaniu. Poszedł update dla niektórych miast…

Dopiero dziś odkryłem ten wpis sprzed dwóch tygodni, więc wyjaśnię:
-tak, błędnie podają liczbę stanowisk na swoich stacjach
-oraz niedokładnie podają pozycje wielu stacji, dla jednej błąd to ponad 50 metrów

Musisz to uwzględnić w swoim algorytmie:)

Ad 1. - Jeśli jesteś pewien - donieś im. Nie wiem jeszcze, na ile to skuteczne, ale…
Ad 2. - …też donieś. Napisałem do Veturilo w sprawie trzech najbardziej odstających stacji, zobaczymy co z tym zrobią

Ależ oczywiście, że uwzględniłem to w algorytmie - jeśli nie uda się uzgodnić pozycji (w tym: nakłonić NextBike do skorygowania pozycji poniżej progu), nie włączamy automatu. Ewentualnie, można pomyśleć o zwiększeniu progu, można go ustalać dla każdej sieci z osobna w ostateczności. Ale lepiej by było nakłonić NextBike do współpracy…

Chyba urwało od Białegostoku, widzę plik .osm, nie ma .html…

@rmikke
Działa, działa…ale nie pod adresem, pod którym szukałeś :slight_smile: Tu dobry adres…

Pytanie co robimy z Radomiem…trzeba chyba pododawać disused:* alboco, bo nextbike skasował go ze swojego .xml-a i faktycznie wg. strony https://rowerdlaradomia.pl/:

Zawiesiłem generowanie dla Radomia, ale pewnie w przyszłości jeszcze będzie to działać.

He he he, po angielsku zaskoczyli mnie informacją, że mają 70 stacji i 700 rowerów :smiley: (wszedłem z niemieckiego proxy, nie udało mi się później cofnąć do tej strony, bo zapamiętali, że rozumiem po polsku).
I nic nie napisane, że do 14 września…

Posłałem im info.

Dla wszystkich zainteresowanych:

Właśnie wrzuciłem na serwer wersję 2.0 mojego skryptu.
Generalnie najwięcej zmieniło się pod maską, ale jest jedna funkcja, którym może się przydać, mianowicie skrypt generuje kanał atom dla zmian, które znajdzie podczas generowania. Te zmiany to:
-edycja/usunięcie przez kogoś wypożyczalni w osm
-dodanie/usunięcie stacji u nextbike’a
-zmiana nazwy stacji u nextbike’a

Czyli idealne dla kogoś do nadzorowania ‘terenu’ :slight_smile:

Uruchomiłem to dla wybranych sieci m.in. Warszawa, Wrocław, Poznań, Lublin. Na stronie http://javnik.tk/NextbikeOSM/nextbike.html po prawej stronie pojawia się ikonka kanału (tam jest to generowane), a sam link do kanału znajduje się poniżej tabelki :slight_smile:
Nie jest to zbytnio przetestowane (offline było ok :wink: ), więc proszę o feedback. Najlepiej na githubie bądź mailowo, albo na priv, bo ten wątek ma już trochę mało wspólnego z nazwą :stuck_out_tongue: Może jakieś przeniesionko?
A…no i proponuję dodać sobie do jakiegoś czytnika, który to przeczyta(bo 1 u mnie odmówił posłuszeństwa) i oznaczyć sobie jako przeczytane wszystkie zmiany, bo narazie wlazło wszystko co było na stan dzisiejszy.

Dobry pomysł, kanał dla Warszawy już zapamiętany w czytniku :smiley: