To się może zgadzać. Jak uznam, że nie ma kafelka na danym poziomie, to ściągam z wyższego poziomu zoom’a, co wydaje mi się, że nie powinno skutkować taką sytuacją jak obserwujesz, ale nie jesteś pierwszym który zgłasza ten problem. Z drugiej strony - nie udało mi się też tego powtórzyć w moim środowisku.
Z drugiej strony, obserwuję też, że Geoportal czasem zwraca 404 dla kafelków (jakiś jeden błędnie skonfigurowany serwer w farmie?), co jest interpretowane jako brak kafelków na tym poziomie przybliżenia. Gdy wymuszę przeładowanie danego kafelka (klik prawym przyciskiem myszy na kafelek i wybór odpowiedniej pozycji z menu), to kafelek zwykle ładuje się już poprawnie.
Pobawiłem się “Load tile”, i faktycznie to pomaga. Chociaż jak zacząłem klikać kilka razy na ten sam kafelek to zauważyłem że co jakiś czas znowu wywala “Error: No tile at this zoom level” i jakość idzie w spada. Może faktycznie Geoportal serwuje raz na jakiś czas złe kafelki.
Ja mam taki problem, że jak włączam warstwę EMUIA granice miejscowości to cały JOSM się zawiesza, ostatnio jeszcze zdarzało się, że jak włączyłem drugi raz JOSMa i uruchomiłem tę warstwę to pokazywało to okienko z niepotwierdzonym certyfikatem i coś tam klikałem i działało, ten trik przestał działać i teraz zawiesza się za każdym razem jak włączę tę warstwę
Chciałem wrócić do problemu podkładów. Wrzuciłem dla porównania ortofotomapę Katowic, to samo miejsce, u góry widziane przez przeglądarkę na stronie UM Katowice, u dołu w JOSM-ie. Przed ostatnią aktualizacją było tak samo, teraz wygląda jakby była użyta 50-krotna kompresja. Jakby co, to jest to miejsce. Tak samo jest z Geoportalem. Dopisywanie [23] do adresu jednak nie poprawia jakości. Najnowsza wersja 8730 też nie pomaga, chociaż w wersjach 8695 i 8696 Wiktor wprowadzał jakieś środki zaradcze. Niestety nie mogę nigdzie znaleźć starszej wersji 8491, żeby się upewnić jak było.
Oczywiście da się z tym żyć, jednak czasami jakieś szczegóły mogą umknąć.
To tu widzę ewidentne różnice. Możesz dać linka do miejsca? Łatwiej będzie mi testować.
Co do zmian, to specjalnych środków zaradczych na to nie wrzucałem. Dziś wieczorem, mam nadzieję, wrzucę tryb o którym pisałem - hi-res (inna strategia skalowania obrazów, które zostały ściągnięte z serwera).
Odpalałem JOSM-a z parametrem --debug, co powoduje, ze pojawiają się dodatkowe napisy na podkładzie, z informacją o zastosowanym poziomie zoom’a, skalowaniu kafelków itp. Widać, że u mnie użyty został poziom zoom’a 22.
Ten obraz który pokazujesz, wygląda jakby pochodził z poziomu zoom-a 20 (ja u siebie uzyskiwałem taki efekt, na tym poziomie zoom’a).
Tryb który chcę zaimplementować wygląda tak:
Ale na ekranach o wysokim DPI (tzw. retina), to podkłady z punktami adresowymi i mapowe mają dramatycznie małe napisy… Więc nie wiem, czy to warte zachodu.
Spartoliłem preset, wstawiłem go na WWW, załadowałem do JOSM (tak, wiem, że z dysku też mogę, ale docelowo chcę go udostępnić, więc najpierw chcę sprawę mieć w małym palcu) i brakuje mi jednego tagu.
Poprawiłem, wrzuciłem na WWW, restartowałem JOSM-a, zastosowałem do błędnie otagowanego punktu… i tagu dalej nima.
Spróbowałem nawet wyrzucić preset, restartować, dodać preset, restartować - i dalej zastosowanie presetu nie dodaje tagu.
O czym ja nie wiem/zapomniałem?
Preset jest tutaj, a tagiem, który się nie dodaje jest amenity=bicycle_rental.
EDIT: Wygląda na to, że masz rację, zmieniłem preset na ten z dysku, poprawiłem jedną stację - tag został dołożony.
Zmieniłem preset na ten z sieci, spróbowałem poprawić kolejną stację - ni chu chu.
To ten sam cache, co do kafelków? bo tylko do takiego czegoś znalazłem instrukcję kasowania…
A nie dałoby się zrobić opcji, żeby presetów nie trzymać w cache? W końcu nie są takie znów wielkie, a fajnie by było mieć update presetów przy restarcie…
Ojtam ojtam. Osoba tworząca presety powinna wiedzieć o istnieniu keszu. Czy każda pierdółka musi być klikalna? Potem dziwić się, że kod puchnie, a program potrzebuje gigabajtów pamięci RAM.