Pożarnictwo

A jak to jest z suchymi pionami ( http://www.instsani.pl/pionppoz.htm )? Są na nie jakieś specjalne tagi? A może strażacy i tak ich nigdy nie używają i nie warto tego w ogóle oznaczać?

Jest tutaj na forum kilku strażaków to pewnie będą mieli jakieś informacje z pierwszej ręki… Z tego co ja słyszałem to:

  1. Dawno się już takich nie buduje (nie umieszcza w budynkach) a te co są są stare i najczęściej przeżarte przez ‘korniki’ = nieszczelne
  2. Suchy pion ma na każdym piętrze zaślepkę… nie wiadomo dlaczego taką samą zaślepkę chce mieć w domu połowa gimbazy w bloku… a bez zaślepki nie bardzo działa
  3. Najlepsze zastosowanie suchego pionu to popielniczka :slight_smile:

Jakby poszukać to nie wiem czy znajdziesz w okolicy choć jeden taki działający wynalazek którym dało by się wtłoczyć wodę na ostatnie piętro bez problemu więc w większości przypadków próba podłączenia do nich linii kończy się fiaskiem. Ja bym sobie głowy nimi nie zawracał…

Z powyższych powodów jak i po zasięgnięciu opinii znajomych strażaków na naszej mapie ich nie wyświetlamy… nawet nie wiem czy jest na nie jakiś tag…

Z tego co pamiętam była nowelizacja rozporządzeń w sprawie wyposażenia technicznego budynków i zaopatrzenia p.poż. , które zlikwidowały suche piony.
Obecnie każdy budynek wysoki - od 9 kondygnacji musi mieć instalację hydrantową mokrą lub odpowiedni zapas wody w zbiorniku.

Urząd gminy, to akurat powinien być office=administrative :wink:

Upierał się przy swoim nie będę, ale jednak rozróżnienie pomiędzy biurami a posterunkiem jakiejś służby wydaje się być użyteczne. Trochę ekstrapolując, inaczej moglibyśmy Ministerstwo Zdrowia albo regionalną siedzibę NFZ-u oznaczyć jako szpital.

@ Rogoyski

Wiem, dlatego podałem właśnie ten urząd bo różnica między nim a komendą jest dość oczywista.

Porównanie z NFZ też nie trafione - NFZ to zupełnie oddzielne struktury odpowiedzialne za finansowanie służby zdrowia (a nie dział finansowy służby zdrowia), pracują tam ludzie bez wykształcenia medycznego, nie ma tam dyspozytorni pogotowia, nie koordynują działań medycznych, więcej - nie mają z nimi nic wspólnego jedynie dostają raz w miesiącu zestawienie wykonanych procedur medycznych i mają je rozliczyć… W Komendzie (dowolnej) pracują (z drobnymi wyjątkami) ludzie o wykształceniu pożarniczym prowadzący pośrednie działania (takie jak kontrolne, rozpoznawcze, operacyjne, szkoleniowe) oraz bezpośrednie jak koordynacja działań (dyspozytorzy) czy kierowanie akcją ratowniczą.

Ekstrapolując to tak jakbyś chciał biura administracji szpitala wykluczyć ze struktury szpitala… przekładając Twój przykład to jakby MSWiA oraz Urzędy Miasta oznaczyć jako PSP, bo jednym podlega, a drudzy go pośrednio finansują

Zgadzam się że trzeba te typy jednostek rozdzielić bo ich rola jest inna, ale trzeba to zrobić wewnątrz struktury PSP a nie wydzielając je z niej i wrzucając do jednego worka z urzędami gmin :slight_smile:

Pozdrawiam

Jako osoba mało doświadczona w mapowaniu mam kilka zapytań o rzeczy, które mogą być przydatne w działaniach służb ratowniczych. Posiadam dużo informacji odnośnie autostrady A4 na terenie woj. śląskiego. Chciałbym zmapować następujące elementy:

  1. Telefony SOS przy autostradzie, każda kolumna alarmowa posiada swój numer oraz przypisany kilometraż czy jest możliwość aby wyświetlał się po zmapowaniu numer oraz kilometr. Czy poprawnym tagowaniem będzie? (emergency=phone)
  2. Przejazdy awaryjne każdy przejazd posiada swój kilometraż, co do otagowania nie mam żadnego pomysłu
  3. Punkt Poboru Opłat każdy posiada swój kilometraż oraz nazwę.

Z góry dziękuje za cenne wskazówki tak jak przy tagowaniu KM PSP i JRG w Katowicach.

Tak, to jest poprawne tagowanie

Na pewno w takim miejscu trzeba zrobić łącznik między dwoma nitkami autostrady (czy innej drogi) zgodny z klasą drogi (tag highway) oraz z tagiem access=emergency, a na środku tego łącznika wstawić punkt barrier=gate i access=emergency… Na dzień dzisiejszy jeszcze się to nie renderuje na AbakusOSM ani w MapieST ale to tylko kwestia czasu - jak zacznie takich punktów przybywać to dodam do renderu. W ten sam sposób sugeruję oznaczać awaryjne wjazdy.

A to jest pooznaczane jedynie render na AbakusOSM i w mapie w SWD tego nie wyświetla…

Chciałem uzupełnić lokalizacje jednostek OSP i PSP w woj. łódzkim, jednak jest z tym duży problem - ciężko jest znaleźć informacje o OSP na danym terenie. Czy ktoś wie może gdzie można znaleźć jakąś obszerniejszą listę OSP? Zakładam że powinny ją mieć związek OSP i MSWiA, ale może ktoś ma już pod ręką i nie trzeba do nich pisać? Chociaż nazwy i adresy.
Na stronach KP PSP często nie ma żadnych informacji o OSP, pojawiają się dopiero na stronach gmin, i to nie wszystkich - a jest ich w łodzkiem 177 sztuk, więc trochę dużo jak na sprawdzanie każdej strony po kolei…

Wykaz OSP w KSRG stan na 31.12.2012 r.

http://www.straz.gov.pl/data/other/osp_w_ksrg_stan31_12_2012r_.pdf

Forest, dzięki, to jest już duża pomoc. Niestety, są tam tylko jednostki należące do KSRG, ale jest od czego zacząć.

Dane dla PSP są jeszcze tutaj:
https://danepubliczne.gov.pl/dataset/dane-teleadresowe-jednostek-organizacyjnych-psp/resource/04f420a0-de3c-43c0-bc85-8e117a5d0f8f

sq7obj trzymaj link do wykazu jednostek współpracujących z Państwowym Ratownictwem Medycznym, choć większość się pewnie będzie pokrywać z jednostkami w KSRG.
http://www.lodz.uw.gov.pl/data/other/projekt_aneksprm_7_2_9.pdf

Dzień Dobry,

Aktualnie tworzę szablon dla JOSM z elementami zgłaszanymi najczęściej przez naszych kolegów z Państwowej Straży Pożarnej jako przydatne do rozwoju ich wykorzystania OSM.

Najistotniejszym było zdefiniowanie schematu tagowania dla tzw. “Dojazdów Pożarowych”, oraz dróg pożarowych.

Po kilku rozmowach w społeczności chciałbym zaproponować następujący schemat:

  1. Dojazd pożarowy (w lasach)

Tagowanie odcinków dojazdu jako relacja typu route z dodatkowym tagiem route=emergency_access. Dodatkowo każda z takich relacji powinna zawierać conajmniej znacznik ref z informacją o numerze drogi.

  1. Droga pożarowa

Droga pożarowa to wg przepisów odcinek drogi wewnętrznej, na której obowiązuje zakaz parkowania, a pozostałe wymagania są identyczne jak dla dróg serwisowych, dojazdowych. W związku z tym proponuję tagowanie jako highway=service, service=emergency_access. Taką informację znalazłem również na wiki.

Schemat tagowania dla JOSM dostępny jest już do pobrania, pod nazwą “Rescue Service Infrastructure in Poland”. Obecnie wersja BARDZOOO BETA :wink:

Będę wdzięczny za wszelkie poprawki, uwagi i propozycje. W dalszym ciągu będę rozbudowywał szablon o pozostałe elementy wyświetlane w Mapa-ST oraz wykorzystywane w pracy PSP.

Z pozdrowieniami

Zero poprawek, zero uwag, więc zrobiłem “po swojemu”. Dzięki serdeczne dla Jendruska, za sprawne zrealizowanie wizualizacji.

Tu zostawiam ślad z “filmem instruktażowym” na temat szablonu Dojazdu Pożarowego:

https://www.youtube.com/watch?v=_1LKHwNoVqQ

Przypomniało mi się jedno pytanie - czy zbiorniki wodne przy autostradach, stworzone na małych strumieniach/rowach melioracyjnych, oznaczać jako punkt czerpania wody, i jeżeli tak, to jakimi tagami? fire_hydrant:type=pond, czy tego używać tylko do suchych hydrantów?
Próbowałem użyć “Punktu czerpania wody” z tego szablonu żeby podejrzeć tagi, ale niezależnie od tego co zaznaczę jest “Selection unsuitable”, i nie mogę go zastosować.

Dobrych rzeczy nie ma co poprawiać :wink: A tak na poważnie, to przegapiłem Twój wpis, bo byłem w rozjazdach.
Twoja propozycja wydaje mi się w porządku.

emergency=fire_hydrant
fire_hydrant:type=suction_point

http://www.openstreetmap.org/changeset/50012413

Proszę temu człowiekowi wytłumaczyć, żeby się stosował do reguł, zwłaszcza nie tworzył nadmiernej ilości zestawów zmian.

Ok, napiszę.

Bardziej mi chodziło o ludzi związanych z tematem :wink: