To jest gotowy adres - wklej w polu 4.
To chyba po prostu łatwiej zainstalować certyfikat CA Certum, dostępny pod adresem:
http://repository.certum.pl/ovcasha2.cer
Rzadziej wygasa
Udało mi się pobrać warstwy więc mam połączenie z usługą. Za to jak włączę podkład to mam białą plamę. Ma ktoś pomysł co zrobić? Przywiozłem z wakacji dużo szlaków pieszych i połowa z nich biegnie przez gęsty las. Podkład ISOK_Cien sprawdza się w takiej sytuacji bezbłędnie, używałem.
U mnie działa. Może nie ma tam pokrycia? Sprawdź w innym miejscu, tam gdzie działo. Jaka wersja JOSMa?
No niestety masz rację. Nawet znalazłem granicę zasięgu biegnącą przez środek jeziora Wigry. Co ciekawe, Wigierski Park Narodowy wykorzystuje ISOK_Cien albo coś identycznie wyglądające do obrazowania struktur geologicznych wzdłuż ścieżek dydaktycznych. Również na tym obszarze, gdzie nasz ISOK_Cien wyświetla “płaskość zupełną”.
Mógłbym prosić o link WMS do obrysów budynków? (BDOT? Nie jestem wtajemniczone w te nazwy )
- WMS z granicami podziału poniżej gmin? (PRG.EMUiA? chodzi mi o jednostki ewidencyjne, obręby ewidencyjne ). Kiedyś już o to prosiłem, ale wyrzuca mi czerwone kafle z napisem ‘BŁĄD’.
Z góry dziękuję.
Warstwa TMS którą roboczo nazwałem sobie Mapnik Refresher. Może rozwiązanie niezbyt eleganckie ale pozwala szybko odświeżyć kafle Mapnika. Przydaje się jak chcemy zobaczyć nasze “dzieło” po edycji
tms:http://{switch:a,b,c}.tile.openstreetmap.org/{zoom}/{x}/{y}.png/dirty
Oczywiście w JOSM żadne kafle się nie pokazują, oczywiście wali błędami na lewo i prawo ale zamierzony efekt zostaje osiągnięty.
Od paru dni mam dziwne problemy z Isok cien.
Korzystam z tego linku
http://85.11.120.22:8080/service
Działam w rejonie lasów Trójmiasta gdzie jest pokrycie jednak niektóre kafle się nie wczytują. Wcześniej było wszystko ok. Objawia się to następująco.Kiedy przybliżam losowe kafle pojawiają się na ułamek sekundy a następnie znikają.
Wygląda to tak:
https://www.youtube.com/watch?v=8GcyiUFJUUY&feature=youtu.be
Jak nie używasz jednocześnie zagranicznych podkładów typu Bing to możesz zmienić projekcję na EPSG:2180 PUWG (Polska) i używać bezpośrednio ISOK.
Bo tutaj serwer proxy zwraca śmieszne obrazki:
http://85.11.120.22:8080/service?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=ISOK_Cien&STYLES=&SRS=EPSG:3857&WIDTH=512&HEIGHT=512&BBOX=2110884.0212108,6971057.5411892,2112107.0136108,6972280.5335892
http://85.11.120.22:8080/service?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=ISOK_Cien&STYLES=&SRS=EPSG:3857&WIDTH=512&HEIGHT=512&BBOX=2107215.0440108,6970446.0449892,2107826.5402108,6971057.5411892
http://85.11.120.22:8080/service?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=ISOK_Cien&STYLES=&SRS=EPSG:3857&WIDTH=512&HEIGHT=512&BBOX=2109661.0288108,6969834.5487892,2110884.0212108,6971057.5411892
I to rozwiązało problem. Wystarczyło zmienić projekcję. Wielkie dzięki eBin!
Problem zgłaszany był wcześniej w innej części Polski. Ponieważ u wojtasa82 pojawił się dopiero teraz, to myślę, że to nie jest kwestia proxy. Po wyczyszczeniu kesza linki eBina działają dobrze. Możliwe, że to główne źródło nawala i tak powstają takie kafle.
Skoro możliwe jest wykorzystanie innego źródła, to prawdopodobnie ISOK na osmapie wyłączę - zawsze to trochę więcej wolnych zasobów.
Pamiętam, że była o tym mowa, ale w tej chwili nie umiem już znaleźć: chciałbym wreszcie spróbować mapowania na podkładzie WMS z UM Warszawa, ale warunki korzystania są dla mnie niezbyt jasne i nie pamiętam jaki URL trzeba wpisać do JOSM-a.
Podejrzewam, że jedyny istotny dla nas punkt to 1. (Osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej wykorzystujące informację publiczną lub każdą jej część, będącą w posiadaniu Biura Geodezji i Katastru, niezależnie do sposobu jej utrwalenia (w postaci papierowej lub elektronicznej), w celach komercyjnych lub niekomercyjnych, zobowiązane są do:), a tam różne dziwności:
To akurat jasne - po prostu źródło podkładu, standardowo łatwo wypełnialne w JOSM-ie (“pobierz z bieżących warstw”).
Hm? A skąd mam to wiedzieć i jak niby to opisać?
Do tego wystarczy pewnie data zapisu zestawu zmian.
Znaczy mam im wysłać majla, że będę korzystał z podkładu do mapowania ja osobiście, czy może wystarczy raz a dobrze, że my jako projekt to robimy? Bo w zasadzie z zapisu “jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej” wynika na mój nos, że można by to załatwić raz hurtem i potem np. dodać ten WMS do standardowych podkładów w edytorkach.
Hm, pokazujemy te naniesione dane jako nasze, więc nie powinno być problemu z natychmiastowym zrozumieniem, że są przetworzone, ale co niby z tym zakresem?
To akurat też jasne. =}
W sprawach formalnych niestety się nie wypowiem, natomiast adres do wpisania w JOSM to:
http://wms.um.warszawa.pl/serwis?
i program sam powinien ładnie odpytać o warstwy.
Dzięki - faktycznie, wcześniej nie zauważyłem, że stamtąd dopiero wybiera się odpowiednią warstwę! =}
Ale i tak jest jakiś zonk - w tej chwili najwyraźniej mają jakiś problem i ta mapa:
http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=fast_mapa
leży z komunikatem:
[MVGlobalVariables.getMapCacheConfig] MAPVIEWER-05523: Cannot process response from MapViewer server. (DANE_WAWA.SZYBKA_PODKLAD_ORTO:MAPVIEWER-06036: MapTileServer is not ready. Please try again later.)
ale nie mogłem znaleźć w tych warstwach takich obrysów budynków z numerami, które na tej mapie widziałem, co byłoby bardzo przydatne do poprawiania geometrii i numeracji. Czy oni to w ogóle wystawiają przez WMS i tylko ja prześlepiłem, czy po prostu tego akurat nie puszczają przez WMS?
Numeracja adresowa jest jako warstwa WMS/ENOM_Punkty_Adresowe :
http://wms.um.warszawa.pl/serwis?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=WMS/ENOM_Punkty_Adresowe&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=True{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Jest warstwa z budynkami pod nazwą WMS/Bloki_budynkow ale zupełnie nie pasuje do tego, co jest na mapa.um.warszawa.pl. Nie za bardzo jestem w stanie stwierdzić co ta warstwa zawiera, wygląda jak niezbyt dokładne rzuty całego budynku (a nie fundamentów).
Za to dość dobrze pasuje warstwa z Geoportalu:
http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/kompozycjaG2_TBD_WMS/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&STYLES=default,default&LAYERS=BudWys_A,Bud_A&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=true{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Ja przy aktualizacji punktów adresowych w Warszawie używałem warstw:
ENOM_Punkty_Adresowe
ENOM_Ulice
ENOM_Place_Skwery
do poprawiania adresów. Numery są skierowane w stronę ulicy, której dotyczą, więc w większości przypadków łatwo się domyślić, jaki pełny adres dany punkt opisuje. Czasem to nieoczywiste i trzeba się posiłkować innymi sposobami.
Coś mi umknęły wasze odpowiedzi, dopiero teraz przypadkiem się na nie natknąłem… Dzięki!
Warstwa budynków z GeoPortalu też jest taka “mniej więcej”, bo nie tylko położenie bywa przesunięte, ale nawet kształt na oko widać, że niedokładny, więc wykorzystam jako podpowiedź raczej niż wiarygodne źródło.
Wiktor, a na jakich zasadach te ENOM-y wykorzystywałeś (skoro już drobiazgowo analizuję te barokowe wymogi UM Warszawy)?
Ma ktoś adres WMS do ortofotomapy Gdańska z 2014r? Dostępnej tutaj → http://mapa.gdansk.gda.pl/Plan/Mapa.aspx
Da radę tą warstwę odpalić w Josm?
http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=57377
Jak ktoś ma ochotę to zapraszam do dodawania warstw na tej stronie, http://olo.wikidot.com/osm dziła na zasadzie wiki, wystarczy się zarejestrować
UWAGA:
Mapy WMTS Geoportalu (Ortofotomapa) od wersji 9642 JOSM-a będą pokazywać się niepoprawnie i będą nieskalibrowane, przy korzystaniu z odwzorowania EPSG:4326/WGS84.
Z naszego śledztwa wynika, że jest to błąd Geoportalu, i inne programy też wyświetlają ten podkład nieskalibrowany. W odwzorowaniu EPSG:2180 (PUWG) podkład jest poprawnie skalibrowany.
Poprawiony plik GetCapabilities przygotowałem i jest dostępny tutaj:
http://osm.vink.pl/osm/PL_GEOPORTAL_ORTO_WMTS_GET_CAPABILITIES.xml
Pełen wpis:
wmts:http://osm.vink.pl/osm/PL_GEOPORTAL_ORTO_WMTS_GET_CAPABILITIES.xml{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Nie podmieniałem w liście domyślnych podkładów, bo zepsułbym tym, co korzystają z josm-tested…