Propozycja: trasy europejskie jako highway=trunk/motorway

Przepraszam nie rozumiem, jeśli masz uwagi do mojego mapowania to dlaczego dotychczas się ze mną nie skontaktowałeś?

Mam uwagi do Twojego mapowania i właśnie tutaj je wyrażam. Nie podoba mi się, że psujesz sieć dróg w Polsce… Zamiast tracić czas na wojenki podjazdowe lepiej zająłbyś się dodawaniem nowych danych do OSM, albo przynajmniej poprawił te drogi leśne otagowane błędnie jako highway=unclassified, których jest mnóstwo na wspomnianym Pomorzu - w końcu jesteś przecież lokalsem, prawda?

Nie zapomnij się pochwalić, że ostatnio zmieniłeś tłumaczenie dla highway=trunk na osm.org… Zmieniłeś “Droga szybkiego ruchu” na “Droga główna” - to m.in. mam na myśli mówiąc o wojenkach podjazdowych, a przemas dał ładny przykład jak robisz wojnę edycyjną.

@moderator, proszę o przenoszenie hejtu w odpowiednie miejsce… proponuję do śmietnika.

Próbujesz mi na złość zrobić, czy jak? https://translatewiki.net/w/i.php?title=Osm:Site.key.table.entry.trunk/pl&action=history

Dammat, takie zmiany na Wiki to już bardzo nieeleganckie działanie.

@dammat: Spieracie się i denerwujecie, ale tym razem nie ma fauli: hejtu nie widzę, ani nawet złośliwości - moim zdaniem nikt nikogo w tym momencie nie obraża. Skądinąd naprawdę spróbujcie kiedyś pogadać na priva.

Zmian merytorycznych nie śledzę (nie dam rady a i wychodzi to poza moją rolę na forum), ale nie wydaje mi się, żeby “partyzanckie” działania przy zdecydowanym sprzeciwie części społeczności były w porządku. Próbujesz dokonać istotnych poprawek i cierpliwie, konsekwentnie starasz się je uzasadnić - to jest super, podziwiam takie podejście i wizję! Ale z mojego doświadczenia wynika, że postawa samotnego wojownika nie sprawdza się w projektach społecznościowych i kończy się frustracją, kłótnią, banem, odejściem z projektu z trzaskaniem drzwiami lub jakoś podobnie. Nawet jeśli postulaty są słuszne. Sam w takiej sytuacji staram się odpuścić w danym odcinku - i zwykle w końcu gdzieś się uda coś rzeczywiście poprawić. No ale to są tylko moje doświadczenia a nie jakiś kodeks postępowania i dopóki nie dojdzie do pyskówki, można przyjmować dowolne podejście i spierać się do upadłego.

Zbigniewie znowu zmanipulowałeś nasze wypowiedzi dopisując drugi akapit w poście 83. Dobrze, że teraz takie działania są rejestrowane"Ostatnio edytowany przez Zbigniew_Czernik (Dzisiaj 00:12:56)". Skąd tyle fałszu?

Przywróciłem wersję, która obowiązywała do 2014 roku, zresztą jest zgodna ze słownikiem języka angielskiego. Zbigniewie, czy przedyskutowałeś zmianę którą dokonałeś w 2014 roku? Wtedy byłem już aktywnym mapowiczem, ale nie pamiętam takiej dyskusji. Kto więc jest tutaj mesjaszem który wprowadza swoje porządki bez konsultacji i akceptacji?

Jeśli chodzi o oskarżenie o wojenki podjazdowe, to nigdy nie zdarzyło Ci się wycofać zmian niedoświadczonych userów? Chętnie posłucham od Ciebie i przemasa które drogi są według was otagowane błędnie ale bardzo proszę bez tego jadu i złośliwości. Kocio naprawdę nie widzisz tu przekraczania granic? Bo mnie to bardzo zniechęca do dyskusji i konsultowania tutaj czegokolwiek. Może już dość dyskutowania z osobami, którym w ogóle na dyskusji nie zależy, wprowadzają elementy fałszu i oczerniania godne bardziej brudnej polityki niż projektu informatycznego?

@przemas75:

Tutaj szerzej o Jana Pawła II

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,13139313,Brakujacy_fragment_Trasy_Slowackiego__Czy_jest_potrzebny_.html

Wydaje mi, że ten artykuł podałem również w source, gdy zmianę wysyłałem pierwszy raz.

Jad i złośliwość bierze się z tego, że próbujesz za wszelką cenę forsować swoje pomysły, mimo wyraźnego sprzeciwu doświadczonej części społeczności. To, że milczą, nie oznacza, że ich przekonałeś - po prostu część nie czyta już tego (i tamtego) wątku, albo po prostu szkoda im czasu na dyskusję w tym temacie.

Już mówiłem, ale się powtórzę - jeśli jakiś pomysł wzbudza kontrowersje jest to znak, że coś z nim jest nie-halo, a Ty nie powinieneś wprowadzać go życie zmieniając tagowanie w OSM.

Jad i złośliwość świadczy o osobach, które takiego stylu rozmowy używają. Jedyna refleksja jaką widzę po przebytych rozmowach - ignorować. Podobnie jak np. Ty Zbigniewie zignorowałeś moje zarzuty z post nr 88. Proszę nie oczekiwać dalszych odpowiedzi.

Ależ ignoruj - żył sobie z tego powodu nie podetnę :slight_smile: Zresztą - to też jest jakiś sposób na życie - ignorować niewygodne komentarze i mówić, że to deszcz pada :wink:
A co do zarzutu o manipulację - do tego służy przycisk “edytuj”, żeby go używać. Może napisz do Lambertusa, żeby wyłączył możliwość edycji postów? Wtedy wszyscy będą pisać tylko przemyślane posty :wink: Co jest złego, w tym że dopisałem drugi akapit? Przecież dzięki niemu dowiedziałeś się, że przywróciłem tłumaczenie na osm.org i szybciutko pobiegłeś go zmienić na swoją modłę, więc ococho?

Problem jest, tylko bardzo złożony i znacznie wykracza poza forum. Prawdopodobnie w tym momencie potrzebny byłby arbitraż na poziomie polskiej społeczności lub nawet całego projektu. Wymaga to czasu, wgryzienia się w warstwę merytoryczną i jeszcze próby poszukania kompromisu. Na pewno nie jest to kwestia do rozwiązania przez samą analizę dyskusji, bo sedno nie leży w słowach, ale w przekonaniach i interpretacjach oraz braku pomysłu jak w końcu należałoby tagować, żeby nikomu nie zgrzytało.

Na przykład: nie podejrzewam Zbyszka o złe intencje - poprawianie postów powiedzmy na GitHubie jest przeźroczyste, ale tu na forum użytkownik bez dodatkowych uprawnień nie ma takiej możliwości i on akurat w ogóle poprawia często. Po pierwsze nie ma jak sprawdzić tych zmian, a po drugie jak obiektywnie ocenić czy to odruch perfekcjonisty czy manipulacja (a może jedno i drugie)? Inny przykład: znaczenie słownikowe nie jest tu decydujące, co najlepiej widać po problemach z tagiem “monument”, który właśnie naprawiam od podstaw, bo znaczenie w OSM jest dużo węższe. A bez dodatkowego sprawdzania nie da się stwierdzić, czy zmiany Zbyszka na Wiki w 2014 miały poparcie społeczności, czy może podpada to pod samowolkę. I tak dalej - zobacz ile ma to wątków i co dałoby nawet totalne zablokowanie na forum?

Nie wiem, jaka jest procedura dla takich sporów, ale na pewno to nie jest tylko kwestia dyskusji w tym miejscu.

Miałem wrażenie, że kwestie zimany tagowania highway=* odkładamy na rok (na przyszłoroczne walne stowarzyszenia) i do tego czasu - zostajemy przy starym tagoowaniu Dyskusję oczywiście można dalej prowadzić.

@dammat:
Nie podoba mi się to, że próbujesz forsować swoje zmiany przez tagowanie, nie jest to moim zdaniem metoda, którą kogolwiek przekonasz do zmiany zdania

@dammat:
Jeżeli chodzi natomiast o Twoje propozycje, to by np. przekonać mnie, to powinieneś:

  • wyjaśnić cel swojej zmiany (nie co chcesz zmienić, a co ma to dać w kwestii ontologii OSM, łatwości tagowania, interpretacji itp.)
  • jeżeli nie chodzi Ci o zmiany w renderingu, to moim zdaniem, niezależnie od tego, powinieneś też zglosić developerom poszczególnych styli, że zmianiamy dane, więc będą musieli dostosować sposób rysowania, by zachować status quo
  • jeżeli chodzi Ci o zmianę w renderingu, to pokazać, dlaczego Twoja zmiana daje lepszy świat, niż implementacja tego w renderingu

A jeżeli chcesz wrenderować sobie, jak by to wyglądało po zmianach, to zawsze możesz sobie postawić własną bazę, tam pozmieniać tagowaie, podrzucić parę screenshot’ów z Mapnika, Maperative czy innego renderera.

Nic nie napisałem o Słowaka.
Podnosisz tag drogi, bo to “zalecany objazd”? Ja pytałem o tę klasę w kontekście Hallera czy Chłopskiej. Jako lokals, powinieneś wiedzieć, że Chłopską dużo lepiej się jedzie, a do Kołobrzeskiej na Rzeczpospolitej jest podniesienie prędkości nawet!
Powiedzmy, że rozumiem podstawy dlaczego tak otagowałeś - bo “zalecany objazd”. Tylko skąd rozróżnienie w porównaniu do tych ulic powyżej? Bo nie są “tranzytem”? Są przecież główną arterią praktycznie 3 dzielnic i to z wyższa klasą.

Na szczęście chyba żadna nawigacja nie poprowadzi tą drogą. Wprowadzisz ewentualnie w błąd nie znających miasto i patrzących na kolorowe obrazki.

I’ve downloaded current Axx-Sxx roads from OSM and tried to simulate how map would change if we change S roads to Motorway. Following is screenshot. In blue are current Axx roads. In red are current Sxx roads. Please ignore small holes in the road. That is bug in software.

Also I’ve found some issues. For example there is a place on the map near Bielska-Biala where S69 is changing to 69, then after 1km changing back to S69. I guess that should be fixed before change classes of the roads.

Bielsko-Biała

This is not the issue - http://www.mapillary.com/map/im/HjF_jhc7LzyDM25lUjQnBg/photo . The way has a different class on this section.

This is actually mapped correctly. According to the current road standards, this turn would be too sharp to be a part of an expressway, so it’s officially (through means of cleverly placed road sings) not a part of an expressway.

These aren’t current roads, since you have included highway=proposed to this map. It’s an example of possible problems, if we modify current tagging.
To nie jest mapa aktualnych dróg, bo zostały użyte także highway=proposed. To raczej przykład potencjalnych problemów, jeżeli zmienimy zasady mapowania.

Yeah… I’ve forgot to filter out those roads. I can create new map. It takes ~15 min.

Also I’ve tried to download roads with

ref ~ "[0-9][0-9]?"

. According to Wiki it is National roads.

Data size is 100MB. I think if we change current National roads to trunk, we will get unclear network of roads on the map.

Following is map without “construction” and “proposed” highways.
UPD: Added roads with ref tag which has few values (e.g. A8;23)