No to się zaczęło… Andy Allan poruszył temat tego, co chcemy w ogóle wyświetlać na domyślnej mapce i na jakich zasadach ma to być, więc szykuje się Wielka Kołomyja Elementarna :
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1630
No to się zaczęło… Andy Allan poruszył temat tego, co chcemy w ogóle wyświetlać na domyślnej mapce i na jakich zasadach ma to być, więc szykuje się Wielka Kołomyja Elementarna :
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1630
Jeszcze jeden przykład jak nowy styl wyświetlania dróg poprawiłby czytelność mapy:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/631#issuecomment-118391833
http://www.openstreetmap.org/#map=10/53.1468/18.1563 - na tym powiększeniu pomiędzy nazwami Bydgoszcz i Osielsko widać granice parków rozrywski i zoo. A na takim powiększeniu taki brązowy punkt rzuca się w oczy niepotrzebnie. Ktoś jest w stanie to zgłosić tam gdzie trzeba?
Mateusz już przygotował odpowiedni kod do włączenia:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1635
Czy istnieje możliwość aby na głównej mapie wyświetlały się fontanny wraz z ich nazwami?
Szczęśliwie udało się z grubsza wymyślić jak sobie radzić z tym, że fontanny potrafią być zarówno małe, jak i w postaci całych kompleksów dysz i basenów, tylko muszę znaleźć czas, żeby to spróbować zakodować - chyba że ktoś spróbuje wcześniej, bo leży to już od miesiąca:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/705#issuecomment-107961292
Mam prośbę o pomoc - czy jest jakiś w miarę prosty sposób (skrypt, wiersz poleceń albo jakieś narzędzie), żeby wyekstrahować dane z całego świata, ale tylko elementy widoczne na domyślnym stylu na poziomach 1-6 (ew. do 7)? Przymierzam się do porządków na tych poziomach, więc musi być cały świat, ale nie chcę sobie zarżnąć komputera zbędnymi danymi.
Próbowałem na razie czegoś takiego:
~/Documents/OSM/tilemill/osmconvert planet.osm.pbf -o=world.o5m
osmfilter world.o5m --keep=" boundary=national_park admin_level=2 admin_level=3 admin_level=4 highway=motorway highway=primary highway=secondary highway=trunk natural=nature_reserve natural=glacier natural=water place=city place=island place=town railway=rail waterway=river waterway=riverbank landuse=reservoir landuse=basin" --drop-version > world.osm
na ładowaniu do bazy zeżarło 4GB ramu, zeżarło 60GB dysku na swap file, zeżarło jeszcze kilka GB na plik tymczasowy, po czym po ponad 20 godzinach i tak wywaliło się z
Processing: Node(457495k 96.9k/s) Way(15947k 0.28k/s) Relation(201330 26.27/s)
Unable to allocate memory: 1895201
Segmentation fault (core dumped)
pomimo tego iż jeszcze wolne miejsce było
Sadzac po liczbie wezlow, drog i relacji, w trybie “slim” (-s) powinno to byc calkiem wykonalne na srednim komputerze. Teoretycznie ten tryb jest wolniejszy ale wiecej niz dwa dni nie powinno zajac nawet na tradycyjnym dysku, na SSD mysle ze nawet mniej niz 20h.
A czy ktoś (z was na przykład) mógłby spróbować takie dane przygotować i wystawić? Oczywiście sam też mogę to zrobić, ale sprzęt mam słaby, a przede wszystkim chciałbym się skupić na samym stylu i ogólnym łączeniu różnych kropek w OSM, bo naprawdę jest co robić.
Potrzebuję to zrobić w ramach nowego stylu dla dróg - więc w ciągu najbliższych tygodni w jakiś sposób to zrobię. Jeszcze nie wiem jak ale…
@balrog-kun - to już było w trybie slim
osm2pgsql -c -S /home/mateusz/Documents/OSM/tilemill/osm-carto/openstreetmap-carto.style --slim --flat-nodes /media/mateusz/Backup/flat-nodes.bin --drop --number-processes 2 -C 2650 --multi-geometry world.osm
A propos - kolejny wpis Mateusza na temat proponowanego nowego stylu dróg:
http://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny/diary/35351
Jedyny parametr ktorego nie uzywalem to --multi-geometry, nie wiem skad taka roznica. Na openstreetmap.pl import Europy (ok. 3x wiecej wezlow, 12x wiecej drog i relacji o ile pamietam) nie przekroczylby 10GB ram+swap (nie liczac -C). Aktualne i kompletne dane sa tam tylko dla Europy a globalne sa nieaktualne, przefiltrowane pod wzgledem z<10 i maja uproszczone geometrie. Nie mam zasobow na wiecej danych ale jesli te Wam wystarcza to mozecie tam wykonywac eksperymenty, obawiam sie ze wymagaloby to dostosowania zapytan w stylu.
A może w temacie surface=unpaved i innych nawierzchni nieasfaltowych dałoby się zrobić takie renderowanie?
(przykład zrobiony na szybko w Gimpie)
Chyba taka propozycja padła (zamiast zabaw z kolorami brzegów), ale szczegółów już nie pamiętam - najlepiej zajrzeć do wątku o poprawie stylu dróg na GiHubie.
O tutaj. https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/110#issuecomment-116224523
Tak jak myślałem, wygląda na to że nie jest to taka prosta sprawa w Mapniku.
Krótkie piłki, bo trzeba zdecydować, a jest mało głosów:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1649
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1642
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1558#issuecomment-116053184
Może coś w stylu łapka + np. stetoskop?
Nie wspomniałem o najważniejszym ograniczeniu: mamy do dyspozycji tylko 14x14 pikseli i jeden (z góry określony) kolor.
Tak, popieram. Myślę też, że ta łapka mogłaby być trochę mniejsza, bo z racji dużego współczynnika wypełnienia sprawia wrażenie dominującej.
A próbowałeś tę kopertę “wsunąć” trochę w szczelinę? Myślę, że może wtedy byłaby bardziej wymowna…
Ale z tych dwóch propozycji, bardziej mi się widzi ta z wlotem na górze.