JOSM - ale to ciężko zacząć. [WAW]

Próbuję się przerzucić na JOSM. I coś mnie bierze :smiley:

Dotarłem już do tego, jak po prostu przesunąć wyświetlany kawałek mapy, utknąłem na wyświetlaniu obiektów.

Pobrało mi mianowicie dane z OSM, ale części obiektów nie widać. Konkretnie, to widzę obiekt “residential area”, ale nie ma na nim pozaznaczanych dróg, budynków - nic. A iD pokazuje na tym obszarze wszystko, obszar jest dość dobrze zmapowany. I nie wiem, co robię źle…

Jak zaznaczam obszard do pobrania, to pobiera mi wszystkie obiekty, które mają choć jeden punkt w zaznaczonym obszarze?

Jest może przewidziany jakiś kurs JOSM w Warszawie w najbliższym czasie?

Wystarczy głośno pomyśleć, żeby znaleźć rozwiązanie :smiley:

Rzeczywiście ten kawałek residential area wystawał poza zaznaczony do pobrania kawałek. Teraz kombinuję, jak sobie przygotować szablon chodnika z zabronionym ruchem rowerowym, żeby nie musieć, jak w iD, poprawiać tagów na każdym kawałku…

Pytanie dodatkowe: czy do JOSM można załadować jakąś heatmapę, na przykład ze Stravy? iD ma wersję automagicznie dopasowującą linię do punktów heatmapy, ale nawet możliwość ręcznej korekty według takich punktów byłaby fajna…

Możemy się umówić na jakiś wieczorek z JOSM-em, to może w godzinkę czy coś takiego wyjaśnię Ci co i jak. Daj znać na priv’a.

Można załadować podkład ze Stravy, natomiast nie ma narzędzia dopasowującego klasy Strava Slide.

A jest jakaś szybka podmiana tekstów w tagach?

Sytuacja jest taka, że chcę podmienić nazwę ulicy w dwudziestu paru budynkach. Jak próbuję zaznaczyć dwadzieścia parę budynków to przy jakimś czwartym-piątym odznacza mi się pierwszy zaznaczony… Czyli w sumie umiejętność zaznaczenia dwudziestu paru budynków by mi wystarczyła. Na razie próbowałem klikać z shiftem i z controlem - efekt podobny.

Ale może da się zaznaczyć obszar i zrobić inteligentną zamiane i.e. wszystko, co ma w zaznaczonym obszarze name=XXX zmienić na name=YYY?

Albo chociaż zaznaczyć wszystko z addr:street=XXX. Udało mi się tak zamanipulować filtrami, że po kliknięciu “zaznacz wszystko” pokazało zaznaczenie dokładnie na tym, co chciałem, ale z listy tagów wynikało, że zaznaczonych jest nie 30, tylko ponad 6k obiektów, więc wolałem nie zmieniać im wszystkim adresu…

ctrl+F Twoim przyjacielem. Wpisujesz w okienko po prostu

name=XXX

Dodatkowo, możesz kliknąć na jednym obiekcie, kliknąć prawym na jednym z tagów, wybrać “Search by key/value” i wtedy zaznaczy Ci wszystkie obiekty z daną wartością tego tagu w Twoim zestawie roboczym.

Sam sobie odpowiem, bo udało mi się zamanipulować filtrami, że zadziałało.
Zrobiłem filtr na addr:street=XXX,
odwróciłem filtr
ukryłem wyfiltrowane obiekty
zaznaczyłem “wszystko”
et voila - mam zaznaczone dokładnie 30 obiektów z addr:street=XXX. I mogę im hurtem ten tag zamienić.

Bardziej podręczną funkcją w tym konktekście jest to: