Wizualizacje i analiza danych

Bardzo fajne. Pochwal się jak wygenerowałeś granice obwodów :slight_smile:

Super sprawa. Widzę że jest już cała Polska:
http://mapawyborcza.pl/

Czy serwer jest gotowy na ogólnopolskie obciążenie? Bo jestem pewien, że są media w PL które chętnie ją zamieszczą :slight_smile: Czy stowarzyszenie umieści mapkę na FB? Będzie można chociaż ze znajomymi się podzielić.

Najpierw parsuję opisy granic obwodów z PKW, co jest dosyć trudne - trzeba poprawiać błędy odbiegające od przyjętego przez nich formatu, a i tak wszystkich błędów nie udało się wyeliminować.
Następnie konwertuję nazwy ulic z danych PKW do tych przyjętych w OSM za pomocą Nominatim.
Każdemu budynkowi przyporządkowuję nr OKW - swoją drogą mam surowe dane z przyporządkowaniem - można je wrzucić do OSM tylko nie wiem czy jest sens i jakiego tagu użyć.
Generuję diagram Voronoya za punkty przyjmując budynki.
Łączę wygenerowane wielokąty.

Dobra robota MARC12, gratulacje!
Marek

Coś jest nie tak z generacją kafli gdzie występują drogi z prędkościami różnymi od kierunku jazdy? Nie są wyświetlane te odcinki - przynajmniej u mnie od kilku dni.

No faktycznie. Zwykłe maxspeed przeniosłem na nowy serwer a na starym zatrzymałem i wywaliłem tabelę. Za jakiś czas poprawię.

Chyba mapa z ostatnimi zmianami nie działa prawidłowo. Na każdym poziomie zoomu widać inne zmiany, czasem nawet sprzed kilku dni.

Tak, tak. Już o tym wspominałem i jest o tym w instrukcji. Jednak od kilku dni zauważyłem, że kafle w ogóle przestały reagować na odświeżanie.

Nie jest to rozwiązanie problemu, ale zawsze - przed wejściem na w/ostzm czyszczę pamięć podręczną przeglądarki z ostatniej godziny i ładują się aktualne kafle.

Może ktoś ma jakiś sensowny pomysł.

Drogi <=primary (linie) zawierające tag surface. Dla zoom=14+ tekstowa wartość tego tagu (może legenda nie będzie potrzebna ;)).

Świetne, nie sądziłem, że mamy tego tak dużo. Mógłbyś dodać też jakiś kolor dla brakujących tagów i najlepiej jako osobna warstwa? Np. najpierw dla primary :slight_smile: będziemy pracować nad tym jak z mrówkami

http://osmapa.pl/w/drogowe/?lat=53.01075&lon=18.61787&zoom=13&ol=GF

Czarny - brak surface (na razie dla primary)
Na warstwie z surface biały oznacza wartość nieobsługiwaną (można zgłosić) lub wartość błędną.

Warstwy powinny być odświeżane co godzinę (chyba, bo przenoszę pomału i zaczynam się gubić ;))

Pomysł dobry, ale jeśli chodzi o primary to można równie dobrze wszystkim dać surface=asphalt z automatu. Problem zaczyna się dopiero od dróg secondary w dół, bo one potrafią być wyłożone kostką, płytami betonowymi, a nawet i gruntowe. Postuluję więc zrobić wizualizację, ale dla secondary właśnie (zamiast primary).

Zdarzają się betonowe - bardzo rzadko, ale automat to zły pomysł.

Spokojnie - nie zamierzam tego robić. Chodziło mi o to, że stan krajówek (w naszym przypadku są to primary) jest przewidywalny, więc lepiej byłoby skierować oczy ku secondary, by kierowcy na nas nie klęli niszcząc zawieszenie aut :wink: Lepiej pojechać asfaltową tertiary niż gruntową secondary (przynajmniej ja wolę). Oczywiście jest jeszcze tag smoothness, ale to ciągle pieśń przyszłości.

Kilka ma inaczej niż asphalt:
https://www.openstreetmap.org/way/118665508
https://www.openstreetmap.org/way/85864058
https://www.openstreetmap.org/way/72526623
https://www.openstreetmap.org/way/207626701

Jest też nawet unpaved :slight_smile:
https://www.openstreetmap.org/way/34238983#map=15/50.8215/19.1324
https://www.openstreetmap.org/way/356357967
https://www.openstreetmap.org/way/353531327
https://www.openstreetmap.org/way/27447281
https://www.openstreetmap.org/way/202500734
Tu raczej pomyłka użytkownika Willer

A co oznacza zupełny brak linii dla drogi (np. ul. 1 Maja w Żyrardowie)?

EDIT: No i przydałby się guzik do JOSM-a.

Guzik do JOSMa pojawia się od zoom 13.

A rzeczywiście, tylko ja nie skojarzyłem, że to guzik do JOSM-a. Spodziewałem się takiego samego jak w mrówkach :wink:

Zakładam, że problem rozwiązany :wink:

@Zibi
Tak, wczoraj na szybko zrobiłem.
Dodałem cieńsze secondary i tertiary. Zmieniłem styl linii, teraz jest biało-czarna. Trochę dziwnie to wygląda ale pozwala łatwiej wyłapać braki, np. tu (widzę 3) lub tu.

Kolejna warstwa pokazująca użycie tagu width na drogach <=primary (później może wyższe). Kolory rozróżniają przedziały: pomarańczowy<=3, 3<żółty<=6, zielony>6. Warstwa nie pokazuje na razie wartości nieliczbowych (np. z przecinkiem, literką m, średnikiem?, itp.).

Od pewnego zoom szerokość linii powinna pokrywać się z rzeczywistą szerokością drogi (o ile wartość tagu jest poprawna). Powinna, ponieważ nie przetestowałem tego dokładnie, ale w josm myślę, że jest to do sprawdzenia (przyda się użycie przeźroczystości). Gdyby jednak z szerokością linii było coś nie tak, dajcie znać. Ja też spróbuję to sprawdzić.

Wśród wartości tagu jest sporo kwiatków (np. nazwa ulicy, kilka wartości ze średnikiem, liczba ujemna, przedział liczbowy i ogromne szerokości ulic). Może później dam to na jakiegoś pada.