Zdjecia lotnicze z Bing

No tak, tylko z odpowiedzi Michała wynika jakoby wyraził sprzeciw w odniesieniu do kasowania zdjęć binga, a nie relacji pokrycia zdjęciami :wink:

Oczywiście, znając Michała, raczej wiadomo że użył skrótu myślowego niż pomyślał, iż chcemy kasować zdjęcia :slight_smile:

Raczej nie podejrzewam nikogo o chęci włamywania się do serwerów M$ i wandalizowania ich;)

Jeśli argument o czasami większej przydatności zdjęć Bing nie pasuje, to mam w zanadrzu jeszcze jeden: oficjalne mapki z zasięgiem Binga są, delikatnie mówiąc, do bani. A szczegółowa informacja z OSM nuż przyda się do prezentacji “jak traktują Polskę światowi dostawcy geodanych i dlaczego beznadziejnie”.

Witam,

Mam pytanie o wyrysowane granice Bing hi-res, czyli podkładu wysokiej rozdzielczości.
Czy to w czasach Geoportalu jest komukolwiek potrzebne?
Szczerze mówiąc, gdybym miał głosować za usunięciem, byłbym na tak.

Tomek

Tyle ze nie wiemy, czy nam ktos kiedys Geoportalu nie zablokuje…

Nie wiem czy mowilem o tym na forum, ale jest duze prawdopodobienstwo.

Nie ma potrzeby usuwania tej relacji tylko dlatego, że przeszkadza w edytorze. Ja używam filtru source=JerzyK | note=“bing hires imagery” i dzięki temu nawet nie widzę tych linii w JOSM.

Ile mielibyśmy jeszcze czasu?

Nie wie nikt.
Warto sprawdzac na podstawie tych map kalibracje nanoszac punkty orientacyjne na mape.
Gdyby nawet Geoportal zostal zblokowany, to po wyborach moze rozpoczac sie nowa dyskusja.

Nie wiem, nie sledze tej ustawy. Ale o ile dobrze rozumiem to po jej wprowadzeniu nie bedzie mozliwosci pozyskania danych od miast za darmo oraz tak samo geoportal bedziemy musieli sobie podarowac. Jest to jakas ustawa na temat opłat za dane i chyba to jest nadal projekt. Jesli ktos znajdzie jakies informacje to moze sie podzielic.

Raczej niebardzo. Tego typu ustawy robi sie raz na 15 lat i sa wazne do wygasniecia. Raczej nikt sie tym nie zainteresuje nawet gdyby był inny rzad.

Orientuje się ktoś może, dlaczego ostatnimi czasy zdjęcia z Binga uległy pogorszeniu? Po raz kolejny spotykam się z miejscem, gdzie kiedyś były wyraźne zdjęcia, a teraz tam jest “pikseloza”
Doskonałym przykładem jest to miejsce: https://www.openstreetmap.org/node/3204014025#map=19/50.50821/22.14379 - były tam zdjęcia nowsze niż w geoportalu, a teraz kiszka…

Masz w dobrej jakości na Mapbox Satellite.

Mnie nie chodzi o to, że mi są potrzebne, tylko o to, że ich nie ma tam, gdzie być powinny.

Też mnie zastanawia dlaczego wyleciały te zdj z podkładu, w mojej okolicy podobnie. A już z mapbox to szkoda gadać .

Może zrobili nowe zdjęcia ale w gorszej rozdzielczości? Edit: no dobra, aż takich pikseli się nie spodziewałem.

Ktoś wie co się stało z Bingiem?

U mnie Bing chodzi, zarówno w ID jak i w JOSM.

Chodzić to chodzi, ale zrób przybliżenie na jakiś budynek:
http://osmz.ru/imagery/#19/52.22562/21.00874/bing
Wygląda jakby ktoś to farbami namalował…

Wygląda jak jakiś rendering z 3D, jak w Google Maps. A może nowy algorytm kompresji? Niby jest to dokładne i aktualne, ale faktycznie wygląda inaczej niż normalne zdj. lotnicze. Często aby rozpoznać obiekt muszę się na chwilę przełączyć na inny podkład. Niestety, w ID to obecnie jedyny sensowny i szybko wczytywany podkład.

Mi to wygląda na jakiś dziwny algorytm odszumiania obrazu, przypomina zdjęcia ze smartfonów z niskiej jakości matrycą.