Mapy WMS dostępne dla OpenStreetMap

traz śmiga :slight_smile: trzeba było ta od razu :wink:

Małe pytanko… “Można” w znaczeniu “dozwolony użytek przy tworzeniu OSM”?
Dotychczas myślałem, ze przy tworzeniu OSM można korzystać z ortofoto i danych adresowych.

Tak można przerysowywać bez ograniczeń dowolne dane Geoportalu, natomiast nie ma co liczyć na gotowe dane do zaimportowania.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Geoportal.gov.pl
http://ump.fuw.edu.pl/mediawiki/images/5/5c/UMP_GUGiK_201309.jpg

Ortofoto też przerysowujemy… A dane adresowe pochodzą z innego źródła - EMUiA/iMPA które są dostępne na podstawie innych regulacji.

Nooo nie…

Teraz to wygląda jak scena z filmu… https://www.youtube.com/watch?v=-f_DPrSEOEo

Mapowałem do Binga, potem dopiero wyczytałem o kalibracji… Mapowałem drugi raz.
No to dowiedziałem się o możliwości używania ortofoto z geoportalu to mapowałem 3 raz… aby było dokłaniej.
A teraz dowiaduje się, że można i korzystać z tych obrysów z geoportalu…

No no… ciekawe co jeszcze się dowiem…

Słowem:
Pasowałoby zebrać takie info w jakimś poście typu “aktualny status” “abc mapowania”, czy dorzucić te warstwy do ustawień JOSM (chyba, ze już tam są? To też przespałem?:smiley:

PS.
Czy te obrysy z tego WMSa są bardzo dokładne? 0.5m? 1m?
Czy to są obrysy na poziomie gruntu czy na poziomie powiedzmy 1m nad poziomem gruntu?
Co dokładniejsze i bardziej wskazane? Te obrysy z wms czy ortofoto geoportalu?
(pytam gdyż porównując orofoto a z tymi obrysami to jest spora różnica, zarówno w kształcie jak ułożeniu i położeniu.

Obrysy z BDOT są fajne bo można szybko wczytać Tracerem duże ilości budynków. Większość budynków w mojej okolicy jest dokładna, czasami widzę różnicę na korzyść WMSa lokalnego ale to rzadkość. Różnica w porównaniu z Ortofoto może wynikać z tego, że na orto widzimy dach a BDOT pokazuje przebieg fundamentów. O dokładności czy kompletności można dyskutować podobnie jak przy danych adresowych, ale myślę, że są to dane warte wprowadzania.

No to kluczowe pytanie:
e-mapa ma możliwość właczenie podkładu Geoportalu:

Wtedy widać takie obrysowania czerwone.
Jest jakiś adres WMS do wstukania w JOSM aby mieć do tego dostpęp? No bo skoro można korzystać z zasobów geoportalu to byłoby to jak miód na serce… Większa dokładnośc itp.

EDIT: **nieważne, teraz zakumałem, ze te czerowne obrysy to to samo co wczesniejszy podkład. **

W ramach budowy nowego serwera OSM PL pierwszą skonfigurowaną rzeczą jest WMS warstwy ISOK_Cien:
a) w JOSM w pole ‘1’ wpisujemy

http://85.11.120.22:8080/service

i pobieramy warstwy
b) w polu ‘2’ zaznaczamy warstwę ‘ISOK_Cien’
c) zatwierdzamy ‘OK’ i sprawdzamy czy na liście jest właściwy adres.

Warstwa puszczona jest przez MapProxy. Kafle więc będą się odkładały na naszym serwerze. Potestujmy. Wstępnie wygląda na to, że przyspieszenia raczej nie ma.
Proxy wystawione jest na porcie 8080. Mam nadzieję, że to ne będzie mocno przeszkadzało. Przeniesiemy domenę, to zrobi się jakiś dobry adres.

Tym samym wyłączam swój WMS z tą warstwą. Zainteresowanych proszę o zmianę.

Pomocy.
Cień nie działa :frowning:

Zaczęło działać ale niestabilnie.

Jeśli chodzi o 5 czerwca, to faktycznie coś się zadziało i do tej pory nie wiem co. Wykryłem to przy okazji problemów z innym WMS. Inny naprawiałem, ISOK naprawił się chyba sam :confused:
Może też być problem ze źródłem głównym - zauważyłem, że w weekend majowy kafle nie działały, może teraz też coś na przerwę wyłączali (przy okazji prośba - nie podnoście alarmu od razu, pomapujcie coś innego a ISOK sprawdźcie później/nazajutrz :wink: i wtedy ewentualnie piszcie).

Nie odpowiadałem od razu, bo po południu zaczęło działać. Sprawdzałem swoje okolice ale wnioskuję też po liczbie pobranych kafli.

W związku z powyższym mam pytania do korzystających z ISOK_Cien:

  1. Czy jest poprawa, tzn. czy kafle ładują się teraz całkowicie poprawnie?
    2a. Jeśli kafle, które się wcześniej ładowały poprawnie, teraz się nie ładują, to jak one wyglądają (czyste-białe/-inne/z napisem/bez)? Nie wiem co się keszuje i co ewentualnie czyścić.
    2b. Czy kafel działający najpierw poprawnie, później nie, znów zaczął działać poprawnie?

Oczywiście może do tej pory nie kontrolowaliście takich rzeczy, ale może akurat ktoś ma jakieś spostrzeżenia. Ewentualnie mogą to być pytania na przyszłość.

Możesz tą informację puścić an niemieckim Forum?
Pytali mnie, czemu podkład nie bangla…
No na nie chcę później odpowiadać na pytania techniczne na któych znasz się lepiej.

Jak wynika z mojego postu, ja też na takie pytanie nie odpowiem więcej niż Ty :wink:

Dobrze, zapostuję to informując, że jesteś na bieżąco z tematem.

nie wie ktoś czy podkład geoportal BDOT zmienił adres czy też nadal czekamy na uruchomienie usługi oraz kiedy ewentualnie zostanie przywrócona?

Tak zapytam: ktoś zajmował się wrzuceniem obszarów natura 2000 do OSM na terenie Polski. Bo chciałem taki wątek wrzucić, ale przed tym przeszukałem forum. I tak w sumie to nie umiem znaleźć żadnego obszaru na mapie.

Po tym nie mam czerwonych kafelków, mam za to kafelki z HTTP error 499 when loading tiles"". Używam Ubuntu 14.04, dałem

sudo keytool -import -v -trustcacerts -alias server-alias -file gugik.key -keystore /usr/lib/jvm/default-java/jre/lib/security/cacerts -keypass changeit -storepass changeit

wartwa to

wms:https://emuia1.gugik.gov.pl/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/gif&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&transparent=true&LAYERS=emuia:mapa_punktow_adresowych,emuia:layer_miejscowosci_granica&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64)}

Opublikowałem pierwszą wersję wsparcia dla WMTS. Od wersji 8568 (powinna być dostępna na stronie od 2015-07-05) JOSM można korzystać np. z takich definicji:

Geoportal ORTO:

wmts:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/WMTS/guest/wmts/TOPO?SERVICE=WMTS&REQUEST=getcapabilities{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Pewnie jeszcze parę fajnych WMTS-ów dla Polski się znajdzie. Z istotnych rzeczy, o których trzeba pamiętać, to to, że na potrzeby WMTS-a trzeba zmieniać układ odniesienia (dla Orto Geoportalu proponuję PUWG1992 / EPSG:2180).

Chętnych do testowania uprzedzam, że nietesty - wersja stabilna JOSM-a (josm-tested) usuwa nieznane sobie typy podkładów, więc jak ktoś na zmianę będzie korzystać z tested oraz latest, to niestety podkłady WMTS będą znikać.

Jakby ktoś widział jakieś błędy, coś się nie wyświetla, błędy kalibracji, itp., to proszę o znak.

Skompilowałem pod najnowszym ubuntu, openjdk-default i nie otwiera mi się w ogóle dialog źródeł obrazów. Dostaję taki wyjątek:
http://pastebin.com/dKyELMds
Edit: na najnowszym trunk działa. Ale dlaczego prosi mnie o restart celem zaaplikowania zmian?

Zapomniałem nowej ikonki dodać do repozytorium. Poprawiłem rano, ale już na codzienne generowanie josm-latest się nie załapałem.

Nie szukałem jeszcze przyczyny tego, ale ostatnio zaczęło się to pojawiać, jeszcze zanim dodałem WMTS.

Miałem to samo - błąd 499 podczas ładowania kafelków.
Okazało się, że wygasł stary certyfikat po stronie GUGiK i trzeba pobrać i zainstalować nowy - ważny do 1 lipca 2017 2:00 CEST (oczywiście wcześniej usuwając stary).

Czy ktoś prócz mnie ma błąd przy włączeniu warstwy Geoportal PRNG? U mnie czerwone tło i BŁĄD “Parameter layers contains unacceptable layer names”? Wiecie może jak to rozwiązać? Wcześniej jak korzystałem z niej to wszystko działało i z dnia na dzień się posypało.