OSM - własny serwer

Cześć,
Potrzebuję się doradzić. Chcę zrobić własną wersję mapy OSM i teraz pytania:
1.Jaki płatny SZYBKI! serwer wykupić ? (docelowo mapa całej PL - początkowo jedno województwo).5 GB starczy?
2.W jakim formacie będzie najszybciej chodzić tiles czy mbtiles (mbtiles wygodniej się uploaduje - w końcu jeden plik).?
3.W jaki sposób można często aktualizować render? (obecnie korzystam z tilemill ale chyba jednak lepszy będzie maperitive do tych zastosowań?) Czy w grę wchodzi jedynie odświeżanie całej mapy i upload nowych tilesów czy może jest jakiś inny sposób? Z tego co wiem w maperitive jest możliwość “oznaczania” tych tilesów, które się nie zmieniły od ostatniego refresh’a więc odpada częsty upload dużej ilości danych…
4.Inne pytania pewnie się narodzą między czasie, z góry dzięki za pomoc i sorry jeśli moje pytania są lamerskie :stuck_out_tongue:

Pzdr!

5 GB wystarczy do trzymania bazy na jedno-dwa województwa . Na całą PL jakieś ~20GB.
Ale to tylko baza. Kafelki mogą zająć wielokrotnie więcej jeśli będziesz generować or razu wszystkie poziomy zoom.
Np. tilemill pokazuje szacunkowo ile potrzeba miejsca (po zaznaczeniu w ustawieniach obszaru renderowania i zakres zoom).
Najwyższe poziomy zoom generują najwięcej danych ale renderują się najszybciej więc można je generować dopiero na żądanie.
A w ogóle to do czego serwer/mapa będzie służyć? Do serwowania kafelków on-line dla bliżej niekreślonej liczby użytkowników czy do renderowania/eksportu wybranych obszarów tylko dla siebie?

Do serwowania kafelków on-line dla bliżej niekreślonej liczby użytkowników. :slight_smile:
Chyba jednak powalczę z maperitive…
Zwykłe Tiles’y są wg mnie szybsze od mbtilesów…

OFF topicowo: Czy jeśli, teoretycznie, chciałbym wykorzystać wycinek OSM do umieszczenia na leśnej mapie to czy trzeba coś płacić? komu i gdzie? :slight_smile:

Nikomu. Tylko podać właściwa atrybucję: http://www.openstreetmap.org/copyright

Dzięki!

Przy okazji - nie wiem, czy może się nam to przydać, ale znalazłem zeszłoroczną prezentację z SotM Europe 2014 o francuskich zasobach OSM:

http://sotm-eu.org/en/slots/51