Witam wszystkich …
Mam takie (nie)banalne pytanie. Jak oznaczyć starą, zabytkową dzwonnicę, czyli samodzielnie stojący drewniany obiekt …
Witam wszystkich …
Mam takie (nie)banalne pytanie. Jak oznaczyć starą, zabytkową dzwonnicę, czyli samodzielnie stojący drewniany obiekt …
Może jakoś tak: https://www.openstreetmap.org/way/257204664 (przy czym ref:nid dać właściwy, podobnie tagi source ).
Super …
Dzięki
Maciek
Ja bym jednak proponował zwrócić uwagę na man_made=campanile. Opcja man_made=tower + tower:type=bell_tower jest dobra, jeśli dzwonnica stanowi dominantę wysokościową, bo trzeba przyjąć, że głównym celem zgrupowania różnego rodzaju wież pod tagiem man_made=tower jest wyizolowanie tych obiektów, które można na mapie zaznaczyć jako punkty orientacyjne.
Zapomnieliście jeszcze o:
historic=yes
start_date=C19
a może i tourism=attraction
Witam !
Postanowiłem “zakasać rękawy” i wrysować pierwszą “moją” ulicę w OSM. Może nie od przysłowiowego zera, ale poprawić drogę, która ewidentnie jest “skopana” w mapach. I niby wszysko OK, ale po weryfikcji danych JOSM dostaje takie dwa komunikaty. Jak napiszę, że od 1.5 godzyny próbuję znaleźć bezskutecznie przyczynę ich powstania, nie będę gołosłowny …
Może jakaś sugestia bardziej doswiadczonych w temacie ???
Maciek
highway=road to bardzo zły pomysł. Proponuję zapoznać się z tym tematem: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce i zrobić to poprawnie. Drugi komunikat JOSMa to zapewne kod pocztowy (lub nazwa miasta) dodany do ulicy. Zwykle nie jest to do niczego potrzebne.
Pewnie tylko tą jedną drogą się zajmujesz, więc nie trzeba zgadywać, ale gdybyś w przyszłości chciał sprawdzić o który obiekt chodzi, to w okienku ostrzeżeń należy na nim kliknąć prawym klawiszem - czyli w tym wypadku na “droga (61 węzłów)”.
A jak tam w ogóle jazda z JOSM-em? Coś ci przeszkadza albo się zastanawiasz?
highway=road to bardzo zły pomysł. Proponuję zapoznać się z tym tematem: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce i zrobić to poprawnie. Drugi komunikat JOSMa to zapewne kod pocztowy (lub nazwa miasta) dodany do ulicy. Zwykle nie jest to do niczego potrzebne.
Super - o takie info mi chodziło
Tak swoją drogą, opis tej drogi to stan zastany, czyli już obecny na mapie. Ktoś, kiedyś wstawił taki “babol” …
Pewnie tylko tą jedną drogą się zajmujesz, więc nie trzeba zgadywać, ale gdybyś w przyszłości chciał sprawdzić o który obiekt chodzi, to w okienku ostrzeżeń należy na nim kliknąć prawym klawiszem - czyli w tym wypadku na “droga (61 węzłów)”.
A jak tam w ogóle jazda z JOSM-em? Coś ci przeszkadza albo się zastanawiasz?
To moje pierwsze godziny z mapowaniem dla OSM i JOSM’em wiec dopiero próbuję go ogarnąć - najepiej bez powodowania chaosu w mapach :D:). Ale już mi się podoba …
Wcześniej robiłem mapowanie dla Googla (kilkanaście tysięcy zmian), ale … mnie zniechecili. Po ponad roczej przerwie, postanowiłem wrócić do hobby, ale nie dla GM
Czy też macie problem z ładowaniem podkładu “Łódź ortofotomapa” w JOSM? Niektóre kafle się ładują, a niektóre są czerwone z napisem BŁĄD. Może coś mam nie tak ustawione.
Czy jeżeli w przebiegu danej drogi (A, S, DK) przebiega europejski korytarz transportowy nie powinien on być oznaczony na mapie? Jak oznaczyć punkt poboru opłat na autostradzie? Jeżeli była by możliwość aby odezwała się do mnie na pm osoba zajmująca się kilometrażem oraz drogami, myślę, że mógł bym pomóc w kwestii kilometrażu na drogach woj. śląskiego
Pykanko techniczne dotyczące obiektu …
Zespół Szkół w Witowie https://www.openstreetmap.org/node/3545801940#map=19/49.33410/19.82528
Część tego budynku to hala spotrowa. Co prawda wchodzi ona w skład szkoły, ale jest też wykorzystywana samodzielnie - posida odrębne wejście oprócz wewnętrzego łącznika ze szkołą (jest wynajmowana przez gminę ->> sporadycznie, ale jest) …
Zostawić to jak jest, czy poprawić jako dwa obiekty, czyli szkoła + hala sportowa ???
A może jeszcze inaczej ???
Maciek
Zdecydowanie oddzielnie
Dlaczego tak zdecydowanie oddzielnie? Ze stron szkoły wynika, że o wynajęciu sali decyduje dyrektor szkoły i to z nim (czyli ze szkołą) tę umowę się podpisuje: http://szkola-witow.pl/regulamin-sali-gimnastycznej . Oczywiście, jeśli w lokalnej społeczności ta sala gimnastyczna funkcjonuje jako hala sportowo-widowiskowa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby jakoś to na mapie zaznaczyć. Na razie widzę jednak większe problemy: dwa węzły dla Zespołu Szkół - (1) Zespół Szkół w Witowie oraz (2) Szkoła Podstawowa i Gimnazjum - ze stron szkoły wynika, że Zespół Szkół to właśnie Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, więc dwa węzły w takiej postaci to dublowanie tej samej informacji. Poza tym można tag zespołu szkół przenieść albo na budynek szkoły albo nawet na cały teren (obrys terenu) szkoły (szczególnie, jeśli jest np. ogrodzony).
Dlaczego tak zdecydowanie oddzielnie?
Dlatego, że jest to oddzielna budowla?
Dlaczego tak zdecydowanie oddzielnie? Ze stron szkoły wynika, że o wynajęciu sali decyduje dyrektor szkoły i to z nim (czyli ze szkołą) tę umowę się podpisuje: http://szkola-witow.pl/regulamin-sali-gimnastycznej . Oczywiście, jeśli w lokalnej społeczności ta sala gimnastyczna funkcjonuje jako hala sportowo-widowiskowa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby jakoś to na mapie zaznaczyć. Na razie widzę jednak większe problemy: dwa węzły dla Zespołu Szkół - (1) Zespół Szkół w Witowie oraz (2) Szkoła Podstawowa i Gimnazjum - ze stron szkoły wynika, że Zespół Szkół to właśnie Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, więc dwa węzły w takiej postaci to dublowanie tej samej informacji. Poza tym można tag zespołu szkół przenieść albo na budynek szkoły albo nawet na cały teren (obrys terenu) szkoły (szczególnie, jeśli jest np. ogrodzony).
Co do dwóch znaczników Zespołu Szkól …
Faktycznie, pierwotnie był jeden, zrobiony przeze mnie, ale …
Dostałem takią informacje :
ppece wysłał do Ciebie wiadomość z OpenStreetMap o temacie Szkoła w Witowie:
Hej.
Dokonałem paru poprawek szkoły i reszty w Witowie. Doprowadziłem je do schematów, jakie stosujemy w OSM. Jako, że jesteś początkujący, to pozwolę sobie od razu wyjaśnić dlaczego.
1/ Szkoły - tu jest ładnie wyjaśnione: http://osmapa.pl/w/szkoly/jak/
Jeśli w danym budynku mieści się zespół szkół (zwykle oznacza to co najmniej 2 szkoły w jednym budynku), to proponuję robić to tak jak tutaj:
http://www.openstreetmap.org/#map=19/50.07621/20.02387
Lepiej dodać dwa obiekty amenity=school, tak jak to zmieniłem, każdy odpowiadający oddzielnej szkole i zespołowi szkół niż ładować 2 szkoły do jednego obiektu.
Na podstawie tego (a raczej zgodnie z tą logiką), uznałem że znacznik równiez powinna posiadać hala gimnastyczna. A że nie jestem do tego na 100% przekonany (jako nowicjusz w temacie OSM), postanowiłem zapytać, aby rozwiać wątpliwości …
A co do samej hali. Fakt, jest w jurysdykcji Zespołu Szkół (czyli dyrerktora), ale utrzymuje ją, mając “decydujące słowo” wójt gminy Koscielisko …
Co do zasadności znacznika. Moim lamerskim zdaniem : sam budynek hali, który jest “przyklejony” do szkoły, stanowiąc jednolitą całość architektoniczną (nie licząc nowszej elewacji) nie powinien być wyizolowany. Natomiast powinien posiadać nazwę, ponieważ często zdarza się, że ludzie “z zewnątrz” przyjeżdżają “do hali w Witowie”. Przykład : grupa zawodników judo, wynajęła u wójta obiekt na potrzeby treningów (nie bedąc w Witowie), przyjechał autokar z Polski - kierowca szukał hali sportowej w Witowie, a nie hali przy Zespole Szkół, czyli Zespołu Szkół jako takiego …
Maciek
Co do dwóch znaczników Zespołu Szkól …
Faktycznie, pierwotnie był jeden, zrobiony przeze mnie, ale …
Dostałem takią informacje :ppece wysłał do Ciebie wiadomość z OpenStreetMap o temacie Szkoła w Witowie:
Ze sposobu zrobienia dwóch Zespołów Szkół wynika jednoznacznie, że użytkownik ppece albo się zakręcił, albo nie rozumie tego, co cytuje ;). Jeśli mają być dwa obiekty szkoła, to powinna to być Szkoła Podstawowa … oraz Gimnazjum … (… powinny być uzupełnieniami do oficjalnych nazw), a nie tak jak jest teraz dwa zespoły szkół reprezentujące tę samą instytucję, przy czym żaden nie ma prawidłowej nazwy mimo podania linku do strony www :D.
Cały budynek/obszar szkoły może być oczywiście otagowany jako “Zespół Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Witowie im. ks. Leona Musielaka”. Przy takiej nazwie zespołu szkół (zawierającym niejako obie nazwy szkół “składowych” zespołu) dodanie dodatkowych węzłów wydaje mi się jednak… masłem maślanym…
Natomiast powinien posiadać nazwę, ponieważ często zdarza się, że ludzie “z zewnątrz” przyjeżdżają “do hali w Witowie”. Przykład : grupa zawodników judo, wynajęła u wójta obiekt na potrzeby treningów (nie bedąc w Witowie), przyjechał autokar z Polski - kierowca szukał hali sportowej w Witowie …
I to jest już jakiś konkret - tak jak pisałem wcześniej, jeśli nazwa funkcjonuje oficjalnie lub lokalnie można ją dodać do obiektu (można też dać wtedy na tym węźle tagi odpowiednie dla hali sportowej).
Czyli podsumowująć :
Dobrze kumam ???