Pobieranie relacji na potrzeby modelowania transportu publicznego

Witam,
Mam pytanie dotyczące pobierania danych z OSM. Piszę pracę magisterską i potrzebuję pobrać z serwisu dane dotyczące transportu publicznego miasta Wrocław. Same warstwy wektorowe udało mi się ściągnąć, jednakże mam problem z pobraniem relacji dotyczących linii tramwajowych i autobusowych. Są one mi niezbędne do zbudowania modelu sieciowego, który będę wykorzystywała do dalszych analiz. Czy jest jakiś sposób, aby pobrać te relacje? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.

Korzystając z Overpass Turbo (http://overpass-turbo.eu/) możesz pobrać relacje dosyć łatwo. Wrzuć poniższy kod dla relacji tramwajowych:


(
  area["boundary"="administrative"]["name"="Wrocław"];
  relation["route"="tram"](area)->.x;
);
(._;>;);
out;

Dla relacji autobusowych zmień w trzeciej linijce:

["route"="bus"]

Dodam, że sieć autobusowa dawno nie była aktualizowana i może być nieaktualna. Zachęcam więc do poprawienia ew. błędów :slight_smile:

Ja niedawno się zastanawiałem czy wszystkie linie we Wrocławiu, przystanki etc. pochodziły z importu czy dodawano wszystko ręcznie?

Wszystko, co jest oparte na relacjach, jest robione ręcznie.

W takim razie sporo pracy trzeba włożyć w poprawę tych relacji we Wrocławiu, patrzę czasem na moje linie 9XX i się dziwię, bo dziwne te przebiegi (a JOSM krzyczy ciągle, że te relacje są be). Póki co nie ruszam, bo wygląda jak czarna magia.

Spokojnie można to ogarnąć w jeden dzień. Spora część linii wygląda tak samo od wielu lat.

Dziękuję bardzo za pomoc! Faktycznie sporo jest błędów w relacjach komunikacji. Mimo pobrania danych dużo czasu musiałam poświęcić na poprawienie istniejących linii. Gdy obronię magisterkę, to zaktualizuję komunikację w OSM :wink:

Z ciekawości: czy was interesuje skrypt, który rozwija MARC12 dla komunikacji publicznej w Warszawie, czy we Wrocławiu nie ma tylu częstych zmian?

Jakie są wymagania odnośnie danych i ich źródeł, aby skrypt był przydatny i jakie są jego możliwości przy wykorzystaniu wyłącznie danych będących w OSM (ewentualnie wprowadzanych ręcznie w inny sposób)? Śledziłem kiedyś wątek odnośnie transportu publicznego w Warszawie, ale miałem wtedy wrażenie, że przydatność skryptu mocno jest związana z formatem danych udostępnianych przez warszawską komunikację…

Autor tego skryptu się ostatnio nie odzywał, ale widzę po stronie z wynikami:

http://vps134914.ovh.net/wyszuk/openlayers.html

że coś w nim nadal zmienia (np. niedawno pojawiła się lista błędnych przystanków i linii do usunięcia), więc myślę, że może warto się z nim skontaktować.