Wiązanie drogi dojazdowej z numerem adresowym

Wieksza ilosc danych to zawsze wiekszy graf do nawigowania, ale nie znaczy to ze trzeba upraszczac sytuacje, trzeba uzyc algorytmu ktory nie pada kiedy mapa sie rozrasta.

Graf? Przy takim problemie przechodzimy raczej do “wolnej przestrzeni”, bo od końca podjazdu do adresu nie ma żadnej wyznaczonych ścieżek którymi trzeba się poruszać. Jest continuum.
A, i nie ma to nic wspólnego z grafem nawigacji bo miałem na myśli sytuację kiedy to program generujący mapę wylicza tę przynależność i wstawia tylko wynik do pliku mapy.

No to już raczej zależy od tego, jakie twórca zrobił reguły w nawigacji. Ja bym wolał, żeby nawigacja zapytała mnie czy kontynuować nawigację po drodze prywatnej :wink:

Generalnie - nie przekonałeś mnie. Ja bym wolał jednoznacznie wskazać (np. jakąś relacją) “ta droga prowadzi do tego adresu”. Twoją argumentację porównałbym do sugerowania, że nie powinniśmy tworzyć restrykcji (zakazów skrętu itp.), bo nawigacji powinno wystarczyć to, iż postawiliśmy odpowiednio otagowany węzeł odpowiadający fizycznemu znakowi drogowemu z zakazem skrętu.

Relacje nie są potrzebne do zmapowania takich sytuacji (pomijając fakt, że ich jeszcze nie ma nawet w sensie definicji, więc polskie forum nie wystarczy, aby sensownie ich używać). Rozwiązanie jest znacznie prostsze:
(1) adres nie na budynku, lecz na nodzie wejścia do budynku (ewentualnie adres zostaje na obrysie ale dodajemy entrance=main na odpowiednim nodzie na obrysie i forsujemy wzięcie tego pod uwagę przez nawigacje - to powinno działać także dla np. WAT).
(2) w przypadkach podobnych do podanego przez Zbyszka wystarczy dorysować części dróg na prywatnych posesjach (z np. access=private lub access=destination) oraz, jeśli to istotne ścieżek prowadzących do entrance=main, lub po prostu w okolicę spodziewanego wejścia do budynku (z dodanym właściwym tagiem access jeśli to prywatna posesja/ścieżka niedostępna dla chcących tylko zrobić sobie skrót).

Nie zawsze się da. Nawet w podanym przykładzie - jakbyś wyrysował ścieżkę do numeru 79, jeśli całe podwórko wygląda na jednolite? Bo chyba nie sugerujesz, żebym rysował “na pałę”?
Druga sprawa, że z orto nie jestem w stanie ustalić, gdzie jest entrance=main.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by opracować jakiś schemat, a potem zaproponować go światu. To nie jest tak, że wszystko co dobre musi przyjść zza granicy :stuck_out_tongue:

Może coś takiego:

Definicja relacji:

type=restriction
restriction=accessway

Członkowie:

  • budynek/adres z rolą destination
  • droga dojazdowa z rolą via

Akurat tutaj da się wypatrzeć przebieg drogi na podwórku - wejście jest od wschodu.
To jest jednak bez znaczenia, bo są zdjęcia znacznie gorszej jakości, gdzie się tego nie da zrobić.

Dlatego najlepiej dać tutaj połączenie techniczne - prostą linię od końca drogi do punktu adresowego. Dokładnie tak samo jak teraz łączymy w sztuczny sposób chodniki z drogami na potrzeby routingu.

Tworzenie tworów nie mających pokrycia w terenie ma tę wadę, że przyjdzie świeżak, który nie będzie wiedział, po co ktoś narysował taką linię i usunie. Relacja jest o tyle dobra, że a) trudniej ją zauważyć/usunąć, b) jest na innym poziomie abstrakcji (IMO bardziej właściwym)

Na razie mi się podoba :slight_smile:
EDIT: Zamieniłbym tylko rolę destination na to, żeby było zgodnie z innymi restrykcjami.

A czym innym jest nawigacja w wolnej przestrzeni? To graf z dodatkowymi wierzcholkami na wypuklych rogach przeszkod.

Tez mysle ze raczej byloby to zoptymalizowane i zrobione w preprocessing, w typowych przypadkach jest tak jak opisuje Polimerek: jest jedna lub kilka bram i do tych punktow trzeba jechac.

Są miejsca, w których z orto nie da się ustalić jakiejkolwiek drogi dojazdowej do zabudowań. Co sugerujesz w takiej sytuacji? Niedoskonałość podkładu nie jest powodem wprowadzania sztucznych (i dziwnych) rozwiązań.

A właściwie dlaczego to ma być restriction? Czasem właściwa droga dojazdowa jest zupełnie normalną ulicą prowadzącą również dalej (tu np. OSMR prowadzi ze złej strony: https://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=50.86504%2C16.32159%3B50.86606%2C16.32631#map=17/50.86543/16.32406 ).

Bo jest to restrykcja, mówiąca nawigacji “nie jedź najkrótszą drogą”? To ta sama kategoria co zakazy skrętu itp.

To juz wyzsza szkola jazdy, do rozpatrzenia jest bardzo wiele przypadkow (tereny prywatne ale z dostepem dla klientow, w godzinach otwarcia itp. itd.) i pewnie kiedys to bedzie dzialac. Ale nie zmienia to faktu ze tag access= powinien byc na drodze jesli nie jest publiczna.

Moze i tak, ale “restrykcja” nie powinna byc dodawana na podstawie zdjec. Nie wywnioskujesz z nich na pewno czyja to droga i jakie sa tam zawilosci, jedyne co mozesz wnioskowac, to – biorac pod uwage fizyczne przeszkody terenowe – ktora droga jest najkrotsza / najszybsza. Robisz to podswiadomie patrzac na zdjecia i powinnismy moc to samo wypatrzec z danych. To samo moze zrobic nawigacja.

Pewne heurystyki i tak musi miec, np. prowadzenie do wezlow otagowanych jako entrance, a nie do dowolnego punktu w budynku, prowadzenie do najblizszego parkingu, najblizszej bramy, itp.

No nic, zrobiłem relację dla przykładu z pierwszego postu: https://www.openstreetmap.org/relation/4855117

Zdaję sobie sprawę, że taka relacja jest protezą, ale w najbliższej przyszłości chyba tylko to ma szansę zadziałać. Poza tym, lepiej mieć takie przypadki zmapowane chociażby relacją - gdy kiedyś trzeba będzie to się poprawi lub nawet skasuje, jeśli ich istnienie będzie bezzasadne (gdy świat będzie zmapowany z dokładnością do każdego płotu, a nawigacje będą potrafiły wziąć te płoty pod uwagę) :wink:

Kolejny przykład:
budynek Bolesława Orlińskiego 6, Kraków: https://www.openstreetmap.org/way/261950128
Na tę chwilę OSRM prowadzi do tego adresu od strony ul. Kłosowskiego, co jest błędne ponieważ osiedle jest od tej strony ogrodzone i ciężko tam się dostać.
Zrobiłem restrykcje: https://www.openstreetmap.org/relation/5132017

Czy pojawiła się może jakaś nowa koncepcja w tym temacie? Problem od czasu do czasu się pojawia, np. ktoś zgłosił uwagę: http://www.openstreetmap.org/note/522954
Dorobiłem do tego relację: https://www.openstreetmap.org/relation/6024563 i zastanawiam się, czy nie powinniśmy jakiegoś proposala zrobić…

Co do ostatniej (świeżej) uwagi odnośnie Szczecin ul. Michałowskiego - sprawdziłem przed chwilą na Magic Earth i jest OK. Ciekawe która aplikacja nie poradziła sobie z tym adresem?

Sprawdzałem właśnie na Yanosiku i nie radzi sobie z tym adresem.
Ale tam mapa jest aktualizowana co jakiś czas, zatem relacja pewnie jeszcze nie jest znana.

Ja mam mapę z końca zeszłego roku w tym Magic Earth i pokazuje powyższe bez dodanej relacji przez Zbigniewa. Mam jeszcze Navmii z mapami także z końca zeszłego roku i tu prowadzi ciut inaczej też “poprawnie” w ulicę Michałowskiego ale na jej początek nie jak w magicu pod adres domu (sprawdzone przed chwilą).

W EBdirigo też poprawnie wskazuje drogę dojazdową pod sam dom (no prawie) do końca uliczki ;). Wygląda że janosik coś sobie kiepsko radzi z wytyczaniem adresów pod dom.

To ja dla przykładu sprawdziłem MapFactor Navigator z załadowanymi mapami OSM i też błędnie pokazuje Radkowskiego ale na danych z lutego.
Pewnie z miesiąc trzeba będzie poczekać do comiesięcznej aktualizacji map.

Zainstalowałem sobie tego mapfactora i …mnie poprowadził na Michałowskiego nie na Rodakowskiego po wpisaniu adresu Szczecin, Michałowskiego, i tu kazał wybrać opcje numeracyjną - wybrałem grupę numerów z 13.
A oto efekt wyznaczenia trasy do punktu docelowego: