Mapowanie Mielca - wyjaśnienie paru spraw

Ostatnio zająłem się mapowaniem osiedla Lotników w Mielcu. Była to szara plama poprzedzielana większością istniejących tam ulic. Jednakże po wielu edycjach i dodaniu m.in. dużej ilości ścieżek nie jestem już pewny czy oznaczam wszystko poprawnie…
Link do obszaru
Przede wszystkim po ponownym przeczytaniu tagów typu chodnik czy ścieżka rowerowa przestałem rozumieć jak mam je zaznaczać na mapie. Byłby wdzięczny gdyby ktoś mógł spojrzeć na obszar z linku i sprawdzić jak co ma wyglądać.
Druga sprawa to czy w ogóle zaznaczać chodniki na mapie tak jak to robiłem dotychczas czy jako tag przy ulicach?
A trzecia sprawa to prośba o pomoc w mapowaniu tego spokojnego miasteczka. Nie na wiele zdały się moje próby zainteresowania innych pomysem dodania Mielca do OSM.
Dzięki za pomoc :slight_smile:

Nie wiem czy da się to prosto ustalić. Ja osobiście preferuję rozwiązanie, że jeśli pomiędzy jezdnią, a chodnikiem jest pas zieleni to jako osobne. Głównie ze względu na to, że możemy wtedy łatwo sprawdzić czy droga posiada chodnik.

Kilka rad, być może będą pomocne

mapowanie okolicy zaczął bym od wyrysowania wszystkich budynków poprzez wykonanie obrysu dachu i przesunięcie go do podstawy tak jak większość bloków w rejonie widzę ma zrobione ale plebania przy kościele i sam kościół są już wyrysowane źle gdyż obszar wyrysowany jest i na dachu i ścianie bocznej co nie powinno mieć miejsca gdyż powiększa nam sztucznie obszar zajęty przez budynek co w rzeczywistości nie ma miejsca. Kościół co prawda ma tak fikuśny kształt, że sporo naprawdę pracy trzeba by włożyć by na podstawie podkładu prawidłowo go wyrysować (każde piętro rysujemy po obrysie dachu z osobna, przesuwamy do podstawy piętra i wszystkie budynki łączymy razem z SHIFT + J
Polecam rysowanie z building_tools

Po budynkach przyszła by kolej na wyrysowanie najważniejszych obszarów w rejonie jak szkoły, obszary handlowe

W dalszej kolejności dopiero przejmował bym się ścieżkami, chodnikami, alejkami

Następnie zagospodarowaniem terenu - trawniki, residential etc.

Na koniec detale jak drzewa, parkingi, lampy, kosze na śmieci, przejścia dla pieszych

sam wyrysowałem, pewnie nie ideał ale na pewno można się na nim odrobinę wzorować http://www.openstreetmap.org/#map=18/49.78305/22.74745

Ja uważam, że to jest niezależne zagadnienie - tag przy ulicy oznacza jej ogólny stan, np. że ma chodnik i jest oświetlona (i to się nada np. do statystyk stanu dróg), ale przecież z tego nie da się wywnioskować gdzie stoją latarnie ani jak ten chodnik rzeczywiście przebiega.

Ścieżki rowerowe (dokładniej DDR, czyli “droga dla rowerów”) oznaczam osobno, jeśli je widać, co przy obecnej rozdzielczości zdjęć z Geoportalu powinno być łatwe - a nawet da się spokojnie tagować je jako obszary - jeśli tylko nie zakrywają ich drzewa. JOSM dla rozdzielonych proponuje zestaw:

bicycle=designated
foot=designated
highway=path
segregated=yes

ale to zapewne tylko w sytuacji, gdy nie możemy albo np. nie mamy czasu wyrysować każdej z nich z osobna i mamy tylko jedną, wspólną linię przebiegu.

Natomiast ciągi rowerowo-piesze (DDRiP - “droga dla rowerów i pieszych”) JOSM ma w presecie jako:

bicycle=designated
foot=designated
highway=path
segregated=no

czyli różni się tylko wartością klucza “segregated”.

a ja wyznaję teorię że brak fizycznej przeszkody to jedna linia, gdyby założenie było inne to raczej na wiki było to opisane w inny sposób

Do wyrysowania budynków najlepiej użyć podkładu Geoportalu i wczytywać je półautomatycznie za pomocą wtyczki Tracer w JOSM

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=1,2,3,4,5,6,7,8,9&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

A tu jeszcze WMS od lokalnej geodezji ale Tracer go nie lubi :frowning: (może komuś uda się lepiej skonfigurować). Do ręcznego przerysowywania jest ok.

wms:http://mielec.geoportal2.pl/map/wms/wms.php?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=budynki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Dzięki za pomoc wszystkim naprawdę mi to pomogło :slight_smile:

Jak jest dobra rozdzielczość (a zwykle jest) i drzewa nie zasłaniają (też często), to najczęściej doskonale widać granice chodnika (zwykle szare kafelki) i DDR (asfalt, czerwona farba, ceglasta kostka - a jeśli asfalt jest wspólny dla chodnika i DDR, to linia białą farbą jak na jezdni). Bywa krawężnik albo drobniejsza kostka między nimi, ale praktycznie bez różnicy wysokości.

A co do Mielca, to nie martw się i rób swoje - pomyśl, że w Warszawie też tłumów nie ma… :smiley:

A co do założeń - nie sądzę, żeby to było celowe działanie i nie przeceniałbym profetycznych funkcji Wiki. Raczej to kolejna zaszłość historyczna wynikająca z nieuwzględnienia skali (w tym wypadku mikro). Na mniejszych powiększeniach założenie, że DDR+chodnik to jedna linia, dobrze się sprawdza nie tylko do trasowania, ale - o dziwo - nawet wizualnie, tak samo jak liniowość jezdni, ale na najwyższych dostępnych powiększeniach (zwłaszcza na z19) czar pryska i różnica staje się wyraźna.

Tyle dobrego oczytałem się raz na jakiś czas przez kilka miesięcy o tej wtyczce, że aż spróbowałem. Poczytałem na jej temat nieco więcej

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:JOSM/Plugins/Tracer2
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=30002

“Po uruchomieniu Tracer2Server można rozpocząć wyciąganie obszar/budynek, klikając na dany obszar widoczny w warstwie tła.” - To zdanie z pierwszego linku musiałem długo tłumaczyć na polski by zrozumieć o co chodzi autorowi także mile widziana jego zmiana na słownictwo bardziej zrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba :wink:

Co do działania to szerze powiem, że szału nie ma. Nie wiem jak ono to robi, ale zwykły kwadrat po półautomatycznym zaimportowaniu tą wtyczką (co też chwilę trwa) potrafi składać się z 12 punktów… Usuwanie tych dziwnych dodatków oraz to, że adresy w przeciwieństwie do building_tools nie przekopiowuje do obszaru i trzeba je przenosić ręcznie to nagle się okazuje, że pracy przy takim budynku zamiast dwóch kliknięć jest dużo więcej…

Sama ich adekwatność do rzeczywistości też jest nieco dyskusyjna

Może coś robię źle?

Też ją właśnie testuję, ale zżera mi mnóstwo procesora i jeszcze nie udało mi się dostać żadnego kształtu - dostaję komunikat chyba taki, że “obszar za duży” (choć w okienku robię odpowiednie powiększenie). Na szczęście Building tool (plus wytłaczanie lub łączenie obszarów, jeśli to nie zwykły prostokąt) na razie mi wystarcza.

Tracer2 jest dość elastycznym narzędziem, można nim wczytywać zarówno budynki jak i granice administracyjne, stąd ma też szeroki zakres konfiguracji. Dla podkładu Geoportal BDOT2010 bardzo dobrze pracuje mi się z takimi ustawieniami jak niżej, spróbujcie:

Na tym screenie masz odpaloną ortofotomapę, a raczej powinieneś włączyć Geoportal BDOT, który (zakładam) dodałeś do Tracera:

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=1,2,3,4,5,6,7,8,9&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Z tego co zaobserwowałem jest on bardzo dokładny, w końcu to dane geodezyjne. Są to obrysu fundamentów a nie dachu (i takie też dane powinny trafić na mapę), stąd wrażenie niedokładności porównując z Ortofotomapą.

Kilka przydatnych tricków które pamiętam:

  1. Kliknięcie trochę poniżej zespołu budynków stworzy jeden duży obrys, nie trzeba generować obrysu każdego z osobna
  2. Kliknięcie na istniejący niedokładny obrys zastępuje tą niedokładną geometrię

Geoportal również uważany jest za 100% skalibrowany. tak więc jedne obrysy z drugimi winny lepiej się nakładać. Co do fundamentów i przesunięć z tym związanych zdaję sobie sprawę, że jedne zdjęcie satelitarne nie pokaże nam wszystkiego, ale właśnie dlatego napisałem że różnica ta jest dyskusyjna. Teoretycznie może się tak zdarzyć, że budynek będzie miał ściany z jednej strony prawie do końca dachu z drugiej dach bardziej wypuszczony, ale żeby aż tak to trudno w to uwierzyć, a nie widać by ze względu na wysokość budynku jego obrys na portalu był jakoś mocno przekłamany.

Do mapowania 3D zarówno obrysy fundamentów i dachów będą potrzebne także nie przejmował bym się tym, że raz są dodawane jedne raz drugie.

Tego akurat nigdzie nie przyuważyłem, że jak pisze by półautomatycznie je dodawać z podkładu geoportalu to nie mamy na myśli wersji orto tylko inną… Sam WMS do tracera dodałem. Domyślam się, że bez niego to ani tyle bym nie osiągnął

PS Jakiś prosty sposób na pozbycie się nadmiarowych węzłów?

Jedynie korekta konfiguracji. Spróbuj ustawić wg screena który załączyłem, a potem to już metoda prób i błędów. Narzędzie idealne nie jest ale pozwala w szybkim czasie wyrysować budynki dla całych miejscowości, co z ortofotomapą byłoby dużo bardziej pracochłonne.

I tak, Geoportal to dużo więcej niż Ortofotomapa :slight_smile:

http://geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wms

Nigdy nie używałem tracera (ma za duże wymagania :P), ale miałem niejednokrotnie wątpliwą przyjemność poprawiania tego, co zostało nim stworzone (np. okrągły zbiornik oczyszczalni ścieków wyrysowany jako dobre kilkadziesiąt osobnych budynków o kształcie trapezu sklejających się w brzeg tegoż zbiornika. O zwykłych błędach nakładających się na siebie (w tym same na siebie) bydunków nawet nie będę wspominał. Dlatego bardzo proszę - używajmy narzędzi z rozwagą i przeglądajmy to, co one tworzą (w tracer dla JOSM po kliknięciu pewnie wystarczy zweryfikować naocznie, czy kształt się mniej wiecej zgadza i dodatkowo przed wysłaniem danych przejrzeć ostrzeżenia o błędach walidacji i wtedy poprawić babole).

“Obszar za duży” oznacza, ze Tracer nie znalazł żadnego budynku. Kliknąłeś poza budynkiem, masz złą konfigurację lub Tracer miał problem z wczytaniem podkładu.
W takiej sytuacji ściąga on kolejne dane z okolicy szukając dla siebie pracy i potrafi to robić dość długo.
Poza tym ma on bugi i czasem się zawiesza, na ogół o tym nie informując.

Wracając do głównego tematu - mapowanie miasteczek (w tym temacie Mielca) - jak radzicie sobie z utrzymaniem aktualności danych? Ja w zeszłym roku postawiłem sobie za cel dodanie wszystkich sklepów/lokali usługowych w centrum Świebodzic wraz z godzinami otwarcia i właściwie mi się udało (właściwie, bo niektórzy sklepikarze nie podają godzin otwarcia bo po co…). Ale wystarczyło pół roku i spora część tych informacji jest nieaktualna - bardzo dużo sklepów/lokali przestało istnieć, kilka się nowych w ich miejsca otworzyło - jeśli te informacje miałyby być aktualne, to tego typu akcję trzeba by było powtarzać raz na kwartał. W małych miasteczkach rotacja w tym sektorze jest ogromna, być może nie tylko w małych.
Z całą pewnością warto jednak dodać te POI, których najczęściej ludzie szukają: restauracje, bazę noclegową, bankomaty i banki, apteki. Co jeszcze dodalibyście do tej listy?

Właściwie w centrum miasta jest oczywiste, że przy (prawie) każdej drodze jest chodnik. Planując przejście się pieszo warto sprawdzić dokładniej co najwyżej okolice dróg czteropasmowych - choć jeśli obok jest zabudowa mieszkalna, to chodnik też na pewno jakiś będzie - z tego wywodu ma wynikać, że większości tych chodników nikt nigdy nie będzie oglądał :wink: być może więc należy zastanowić się nad priorytetami mapowania. Oczywiście chodniki niezależne od dróg dla samochodów (np. przez środek osiedla) warto mapować wcześniej.

Nie chce robić offtopic, ale dla mnie po roku POI często są poprawne. Gorzej z tymi dodanymi np. 5 lat temu. Nie wiem czy ktoś korzysta (oprócz mnie) z http://unexpired.osm24.eu ale mnie to pomaga. Odpalam stronę na telefonie, a potem tylko oznaczam jako sprawdzone lub poprawiam w Level0. Nie wszystkim legenda się ładuje poprawnie więc czarny oznacza więcej niż 5 lat, biały 30 dni i im bardziej czerwony tym starszy (do roku, do 2 lat, do pięciu).

W tych lasach kolo Mielca jest sporo sciezek i drog do narysowania.

Tu masz narzedzie:
http://strava.github.io/iD/#background=MAPNIK&map=13.00/21.5313/50.2927

Tu masz instrukcje obslugi:
https://vimeo.com/91878015