Υπόβαθρο Bing ή Mapbox Satellite;

Χρησιμοποιώ το Bing, όμως βλέπω ότι κάποιοι δρόμοι ή και ολόκληρα χωριά είναι περασμένα με υπόβαθρο το Mapbox Satellite και έχουν μία σταθερή απόκλιση με βάση το Bing. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Είναι κάποιο από αυτά τα υπόβαθρα πιο ακριβές;

Νομίζω πως όλα τα υπόβαθρα χάσκουν, αλλού πολύ, αλλού λίγο.

Εφόσον όμως υπάρχει επαρκής όγκος εγγραφών GPX στην περιοχή, μπορείς να βασιστείς σε αυτές για να διορθώσεις την προβολή στο josm, παίζοντας λίγο με το offset…

Ρίξε μια ματιά στο http://learnosm.org/en/editing/correcting-imagery-offset/ :slight_smile:

—EDIT—

Πρόσεξε μόνο, δεν είναι καλό να ακολουθείς τυφλά τις εγγραφές GPX… είναι αρκετά πιθανό να είναι μία εγγραφή off και το υπόβαθρο σωστό…

Αυτή η προσέγγιση είναι καλύτερη όταν έχεις ένα ικανό δείγμα…

Σε ευχαριστώ, και όταν δεν έχουμε καμία εγγραφή gpx, όπως συμβαίνει στα περισσότερα χωριά ή στους περισσότερους μη κεντρικούς δρόμους πόλεων;
Εγώ πάντα χρησιμοποιώ το Bing, όμως συχνά πέφτω σε περιοχές που είναι φανερό ότι έχει χρησιμοποιηθεί το Mapbox Satellite. Εκεί τι κάνω; Υποθέτω τις αφήνω όπως είναι;

χωρίς δεδομένα από GPS δεν ξέρω τρόπο να κρίνεις ποιο από τα δύο είναι το σωστό, οπότε θα έλεγα let it be…
Αν θέλεις να προσθέσεις κάποιους δρόμους, παίξε λίγο με το offset του josm, ώστε οι προσθήκες σου να 'ναι “εξίσου λάθος” με την υπόλοιπη περιοχή, ώστε να είναι πιο εύκολη η διόρθωση σε δεύτερο χρόνο όταν αποκτήσουμε δεδομένα για την περιοχή.

Απλά μην ανεβάσεις το offset (όπως προτείνει το άρθρο παραπάνω) γιατί δεν ξέρεις αν όντως είναι σωστό ή όχι…

Σε ευχαριστώ!