Stacje i przystanki kolejowe

My tu kombinujemy skąd wziąć, a tymczasem przyszedł Ventlan i po prostu skorzystał z danych operatora :slight_smile: :

http://mapa.plk-sa.pl/

Kluczowe rozróżnienie jest w pierwszym paragrafie hasła “Stacja kolejowa” na Wikipedii. Nie wiem na ile by to odpowiadało Twojej metodologii pracy, ale można po prostu zajrzeć do artykułu poświęconego danej linii kolejowej, np. Linia kolejowa nr 8 i rozwinąć “Przebieg” pod infoboksem. Duża kropka = stacja, mała kropka = przystanek.

w 2 poscie dobrze zostało wyjasnione że powinny być na stacji molziwości zakupu biletu a na przystanku nie.

I wystarczy wysiadać na każdej “stacji” i sprawdzać możliwość zakupu biletu.

Szkoda, że nie ma to poparcia w wiki. No i co w przypadku np. biletomatu? Przystanek staje się automatycznie stacją?

Wydaje mi się, że to jest dość ezoteryczne rozróżnienie, więc cieszę się, że ktoś dotarł do źródła - PKP też może się mylić, ale to jest jednak dobry początek. Mnie to interesuje w sposób ograniczony (głównie w kontekście renderowania przystanków/stacji komunikacji publicznej w Warszawie), więc tym lepiej, że znalazł się chętny i nie muszę na razie wnikać. Z czasem może się doprecyzuje czym dokładnie się różnią i ktoś to w terenie poprawi, ale na razie to mi wystarczy.

A co do poparcia w wiki - akurat na liście tagging trwa dyskusja na temat “ważności” przegłosowanych schematów na wiki i Frederik Ramm słusznie zwrócił uwagę, żeby się tak nie fiksować na tym punkcie:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2015-March/023024.html

Wiki to ma być pomoc, a nie podręcznik jedynie słusznego tagowania, ale w tym wypadku - jak widać - nie pomaga za bardzo w odróżnianiu, więc wolę póki co spójne, pewne podejście (oznaczenie jak w źródle) niż zgadywanie ogólnej zasady.

@kocio +1

To też właśnie napisałem w poprzednim moim poście :wink:

Mały kalambur dla ekspertów :slight_smile: Co w sytuacji jak jest dworzec kolejowy a nie ma torów? Jest to stacja czy nie? :wink:

np.
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/2670,brzozow-dworzec-kolejowy.html

Jeśli można tam kupić bilet na pociąg, to jest. (Czyli jest to dworzec, bo wszędzie (albo prawie) można kupić bilet na pociąg - przez internet :wink: ).

Mocno naciągany wniosek :wink: Z tego wynika, że w domu też mam dworzec.

Bez żartów proszę, możliwość zakupu biletu nie ma żadnego związku z tym, czy mamy do czynienia ze stacją czy przystankiem!

Taki budynek, jak dworzec w Brzozowie, można ewentualnie oznaczyć jako building=train_station. Osobiście bym tego nie zrobił, ale jeśli wyznajecie teorię, że wartości building=* odnoszą się do formy budynku, a nie jego aktualnej funkcji, to byłoby to jak najbardziej odpowiednie.

Stacja po mojemu musi mieć rozjazdy i dodatkowe tory. Jak są tylko perony i nie ma możliwości zmiany toru to jest przystanek. Według mnie Bystrzyca Kłodzka Miasto to jest przystanek mimo że ma dworzec. Natomiast Bystrzyca Kłodzka Przedmieście to stacja, bo ma dodatkowe tory i pociągi mogą się na niej minąć (układ jest jednotorowy).

A może ktoś mi wyjasnić po co w ogóle nam rozróżnienie na przystanek i dworzec? Bo jak dla mnie, to wystarczy jedno.

  • To czy są rozjazdy czy nie, wynika z narysowanej geometrii torów
  • To czy można kupić bilet czy nie, wynika z okolicznego POI
  • To czy jest budynek stacji, wynika z okolicznej geometrii budynku

Ja tam się nie znam, dla mnie to tylko większa albo mniejsza kropka na domyślnej mapce, ale w związku z tym zacząłbym od pytania po co kolejarze to rozróżniają? Bo może to tylko zaszłość historyczna, a może nam też się przyda.

Generalnie, to:
stacja → budynek
przystanek → platforma zadaszona lub nie.

Dla pikietażu też można byłoby zastosować jedno oznaczenie - przecież resztę można wywnioskować z “okolicy”.

Z całym szacunkiem dla wiedzy wtajemniczonych w zapytania do bazy o obiekty konkretne i uzupełniające. Ja do tej pory pewnie tego bez pomocy nie zrobię.
Dla mnie sprawa jest prosta - ktoś chce stacje (bez przystanków) to ma, niezależnie czy z overpass’a czy z bazy. Jest prościej.
Skoro są dane (z rozróżnieniem), to dlaczego tego nie odwzorować.

Tylko chyba jest problem ze zdefiniowaniem, czym się różni jedno od drugiego. Jeżeli każdy rozumie to inaczej, to wielkiej korzyści z tych różnic w bazie nie widzę.

Podoba mi się stanowisko Władka.

Niezależnie od rozumienia, mamy chyba teraz trzy wątki:

  1. definiowanie
  2. gotowe dane (chyba brak wiedzy nt. rozróżnienia)
  3. zawodnik wprowadzający już jakieś dane.

Może główni zainteresowani zapytaliby “dostawcę” danych o ich rozróżnienie.

Czy o stacji a nie posterunku nie świadczy obecność dyżurnego ruchu? Opis na wikipedii to sugeruje.

Zgodnie z terminologią kolejową wcale nie. Przykład: Międzyzdroje to tylko przystanek, chociaż posiada dworzec i zlokalizowany jest w nadmorskim kurorcie, przez który w sezonie przewala się masa ludzi. Dla odmiany Lubiewo, zlokalizowane tuż obok, to stacja, chociaż zlokalizowana na wygwizdowie i bez budynku dworcowego. Po prostu w Międzyzdrojach nie ma torów dodatkowych, a w Lubiewie są.