Zasady pisowni nazw ulic

(wytłuszczenie moje)

  1. Na szczęście urzędnicy ani pojedynczy userzy nie mają władzy nad OSM, więc co najwyżej powinna lub nie powinna być wg kogoś.

Nie według jakiejś tam osoby, tylko wg ogółu społeczności OSM PL i wg pewnych zasad językowych, których też nie uwidziała sobie jedna osoba.
3. Ujednolicenie nazw podług jakichś wyższych zasad (czyli językowych) ma konkretne uzasadnienie. Była już kiedyś taka dyskusja (urzędowe vs ujednolicone poprawne językowo)
4. Czemu ma służyć forsowanie niejednolitego nazewnictwa (jak w przypadkach 3 maja → 3-go maja) oprócz karmienia wewnętrznego urzędniczka w głowach niektórych osób? Padnie pewnie odpowiedź: “porządek” i “bo tak uchwalono” :wink: Do czego na kafelkach potrzebna jest ta nazwa “3-go maja”? Że niby listonosz zgłupieje, jeśli przyjdzie mu dostarczyć list zaadresowany na “3 maja”? W ogóle jest jakaś szansa, że taki list nie dojdzie? A może osoba mieszkająca przy “3-go maja” nie zorientuje się, że “3 maja” na mapie to ta sama ulica?
5.

Otóż to. Oficjalna nazwa ciągle może być (a nawet powinna być) w bazie, ale nie musi być “na wierzchu”.

Zasady pisowni nazw ulic są dość jednoznaczne i ogólnopolskie. Nie propagujmy urzędniczych bubli w postaci błedów ortograficznych.
Do tego mamy jeszcze ustalony w OSM konsenus rozwijania skrótów w nazwach ulic.
Dla urzędniczych nazw można użyć official_name= czy name:teryt.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:name
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=21468

Do czego prowadzi dodawanie imion do ulic, na przykładzie ul. Kossaka w Pile:

A oficjalnie nadano jaką nazwę ulicy?

Nie znalazłem dokumentu nadania nazwy tej ulicy, ale: www.bip2.um.pila.pl/pobierz.php?File=2315_02.pdf
tutaj mamy nadaną nazwę ulicy “Wybickiego” - bez imienia. Kossak też jest wymieniony w dokumencie bez imienia.

Jest to ulica Wojciecha Kossaka - tak jest na miejskiej tabliczce.

Są jednak miejscowości, gdzie w uchwale imienia nie ma, na tabliczkach też nie ma, a w każdym dokumencie z nazwą ulicy podobnie. Według mnie w takiej sytuacji powinno być samo nazwisko.

W związku z ustawą dekomunizacyjną w Polsce następuje stopniowa nazwa zmian nazw ulic.
Dlatego mam prośbę do poprawiających ten aspekt, by starą nazwę ulicy przenosić do old_name= zamiast usuwać ją całkiem.

Proszę pamiętać, że stara nazwa jeszcze przez jakiś czas funkcjonuje w świadomości mieszkańców i innych osób (kurierów, taksówkarzy itp), więc wywalenie jej całkiem robi szkodę osobom korzystającym z OSM.

“Art 5.2. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę do-
tychczasową.”

W przypadku praw jazdy stara nazwa będzie w użyciu jeszcze ponad 10 lat.

To w takim razie - kiedy zmieniać nazwę w OSM?

Przy okazji wspomnę, że w Yanosiku zrobiliśmy taki mały manewr, i old_name dodane od wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej podajemy w wynikach wyszukiwania w nawiasie, z adnotacją, że to poprzednia nazwa ulicy.
Dlatego fajnie byłoby gdybyśmy dodawali ten tag. Dziękuję :slight_smile:

Kiedy zostanie zmieniona. Ważność starej nazwy w dokumentach interesuje nas o tyle, że skoro jest w dokumentach, to warto ją trzymać w old_name.

A gdy przy okazji zmieniają numerację - a to się czasem zdarza przy dekomunizacji nazw ulic, to stary numer dajemy w addr:old_housenumber? Jakoś tego nie widzę.

Gdyby nie było jej w dokumentach to też powinna zostać (przynajmniej tak długo jak ktoś używa/rozpoznaje starą nazwę).

A co powiecie na taką zmianę:
https://www.openstreetmap.org/changeset/51807420
zostawiać by być w zgodzie z teryt i tym jak jak szanowni radni uchwalili czy poprawić wg zasad osm?
Moim zdaniem cały problem wynika z niechlujności “uchwałodawcy”, bo taka nazwa może oznaczać równie dobrze Tysiąclecie Puszki Pepsi albo Psa Pluto. No ale czepiam się i z tym akurat nic nie zrobimy.

PP to taka witamina. Trzeba dać całymi wyrazami, inaczej zaraz ktoś będzie miał “Tysiąclecia CZEGO???”…

Poczty Polskiej

Panowie sytuacjach gdy uważacie, że nazwa czy dowolny inny atrybut w tym czy innym rejestrze jest błędna to przede wszystkim należy skontaktować się z lokalnym urzędem gminy celem wyjaśnienia. Zapewne wyjaśnią całą sytuację wraz z przytoczeniem treści stosownej uchwały. W przeciwnym przypadku istnieje ryzyko, że wprowadzone poprawy mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i mimo najszczerszych chęci wprowadzić błąd.

Czyli nazwy al. PCK i al. ZHP w Łodzi powinny być rozwinięte?
[https://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_foot&route=51.7599%2C19.4571%3B51.7509%2C19.4596]
Skracając nazwę tej drugiej bazowałem na danych z tablic SIM, a dla bezpieczeństwa pełną nazwę wrzuciłem do “alt_name” (być może to zbyt mało wiarygodne źródło jak na projekt OSM; jeśli tak to przepraszam – nie chciałem źle).

Nie wiem która wersja nazwy powinna być użyta w name, ale chcę pochwalić zachowywanie obu wersji w przypadku zmieniania wartości w name:

I bardzo dobrze zrobiłeś.

Ja uważam, że takie skrótowce nie powinny być rozwijane, bo takie nazwy funkcjonują w praktyce (nikt w nawigacji nie będzie szukał ulicy ‘Polskiego Czerwonego Krzyża’, tylko wpisze ‘PCK’)… Dałbym więc name=PCK + alt_name=Polskiego Czerwonego Krzyża.