Zastanawiam się jak tagować jednostki miejskie w Warszawie. Wedle tego schematu:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Places#Human_settlements
dla dużego miasta (city) jest zalecany podział dwustopniowy (suburb/neighbourhood), ale w praktyce przydałby się podział trzystopniowy (dzielnica/rejon/osiedle), gdzie rejon jest opisany przez MSI. Wprawdzie MSI miało czasem pomysły, które są niezgodne z tradycyjnymi podziałami (jak np. tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sady_%C5%BBoliborskie), ale i tak wydaje mi się, że powinniśmy się go trzymać, bo po pierwsze jest to faktyczny standard informacji adresowej w mieście (np. rejon jest widoczny na tabliczkach z numerami domów), a po drugie ma opisane granice rejonów, więc istnieje obiektywne źródło tej informacji.
Jakie tagi należałoby wówczas użyć? Istnieje taki tag jak quarter, który właśnie ten schemat by realizował (uwaga - tłumaczenie tej strony wymaga rewizji, bo “kwartał” to zupełnie co innego i taguje się go jako city_block!):
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place%3Dquarter
i wówczas po prostu: suburb/quarter/neighbourhood - co jest o tyle sensowne, że jest to rzadko spotykany rodzaj lokalizacji i mieści się dokładnie pomiędzy często spotykanymi suburb i neighbourhood, które z kolei wyglądają na odpowiedniki dzielnic i osiedli w miastach. Z kolei na liście typów miejsc:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:place
quarter jest odradzany ze względu na wieloznaczność (czasem jest używany jako neighbourhood, a czasem także jako borough albo suburb), jednak w tym wypadku by pasował i nie widzę żadnego zastępnika.
Osobna sprawa to oczywiście renderowanie i użycie gdzie indziej. W Polsce praktycznie tylko Białystok, Wysokie Mazowieckie, Łapy i Wrocław mają takie oznaczenia, ale chyba nie są prawidłowe (raz podobno dzielnica, raz osiedle, a na to już są tagi, więc raczej wszystko to do poprawki):
http://overpass-turbo.eu/s/88e
no i się nie wyświetla. Myślę, że to byłoby do przyjęcia, żeby na obecnej mapie Warszawy było widać tylko dzielnice, a przy powiększeniu osiedla, natomiast rejony byłyby tylko do wyszukiwania (choć oczywiście gdyby w osm-carto udało się je dodać na pośrednim poziomie, to byłoby jeszcze lepiej).