Pytania początkujących

Łaczę obszary o tej samej kategorii: las z polem, trawę z lasem, zamieszkały z przemysłowym.

A to natural=grassland jest innej kategorii? Jak dla mnie to ta sama kategoria, czyli “obszarowa”.

Cetusek, jak rozumiem, ma na myśli klucz z taga, np. landuse albo natural. Tu się niestety mści niespójność taksonomii tagów. Wartości odnoszące się do użytkowania / pokrycia terenu znajdują się właściwie pod wieloma różnymi kluczami, bo i landuse, ale i natural, a nawet amenity. Tak więc nie ma za bardzo co przykładać uwagi do zgodności tych kategorii.

Tutaj wiele osób twerdzi żeby nie sklejać bo później trudno rozkleić, co w mojej opinii jest tylko kwestią niedoskonałego narzędzia. Ale może się ostatnio podejście zmieniło, więc będę bardziej skłonny do sklejania.

Nic się nie zmieniło. Zasada generalnie jest prosta - obiekty obszarowe (czyli landuse=, natural=) można sklejać ze sobą, ale nie powinno się ich przyklejać do obiektów osiowych (takimi są drogi, cieki wodne) czy granic (boundary=).

Kwestia niedoskonałych narzędzi? A jak byś to rozwiązał? W momencie, gdy rysujesz nową, nieotagowaną linię edytor nie wie jak ją zamierzasz otagować - może to będzie landuse, a może highway? Dlatego pozwala na przyklejanie. No chyba, że mówisz o narzędziach do rozklejania, ale jednak lepiej zapobiegać niż leczyć.

Można rysować po tej samej linii ale bez sklejania. Wystarczy w czasie rysowania (w JOSM) trzymać wciśnięty shift.

Jest jakiś tag do oznaczania numerów bloków? Jeżeli nie, to oznaczać poprzez name=* ?

Rozumiem, że chodzi o numer niezwiązany z numeracją adresową?

Zbigniew_Czernik: tak, chodzi o numery wg spółdzielni.

W takim razie daj name=Blok nr 5 lub addr:housename=Blok nr 5 w zależności co bardziej wg Ciebie pasuje.
Odradzam dawanie name=5, bo ja od czasu do czasu robię porządki w numeracji adresowej i mógłbym niechcący to usunąć.

Oczywiście zakładam, ze te numerki w jakiś tam sposób funkcjonują wśród lokalnej społeczności? Chodzi mi o to, że dodanie name= zakryje numer adresowy budynku, co jest złe jeśli te numerki istnieją tylko w nomenklaturze zarządu spółdzielni i nigdzie więcej :stuck_out_tongue:

Na każdym bloku ten numer jest napisany z kilku stron literami wielkości jednego piętra, także nie są tylko w papierkach spółdzielni. Ale z drugiej strony ludzie raczej podają adresy zamiast numerów bloków… No to nie wiem co z tym fantem zrobić, zakrycie adresów to jednak raczej kiepski pomysł :stuck_out_tongue: Może wrzucić do ref=? Tylko wtedy raczej nici z wyszukiwania.

A gdyby tak dać adres na wejściu do budynku, a nazwę/numer spółdzielni do jakiegoś name:* budynku? (Tak na marginesie, to ktoś w spółdzielni musiał wykazać się nie lada pomysłowością, aby wymalować na budynkach numery niezgodne z adresami tych budynków…).

Może to zadanie dla loc_name=*?

Zbyszek, a na jakiej zasadzie ty porządkujesz tagi name=*? Rozumiem, że po prostu ręcznie poprawiasz, jeśli wydaje się podejrzane choćby przez to, że jest sam numerek i to niezgodny z numeracją w adresie?

I chyba właśnie tak zaleca wiki. Osobiście uważam adresowanie klatek bloków/obiektów za dokładniejszy sposób pozwalający zmniejszyć ilość konfliktów z innymi opisami i ikonami. Lecz bezwzględnie tego się nie trzymam :).

Korzystając z obecności tutaj pozwolę sobie zadać w tym miejscu dwa pytania o sposób oznaczenia:

  1. samochodowej wagi najazdowej
  2. instalacji amoniakalnej… przynajmniej jako zbiorników z amoniakiem. Wiki pod gasometer jest skąpa, a o ammonia milczy całkowicie.

Mam pytanie co do tych okolic: http://www.openstreetmap.org/#map=19/51.75121/19.41905 - po wczytaniu podkładu Łódź - ortofoto lub Geoportal widać, że podkład się rozjeżdża z mapą. Łódzka i Geoportalowa ortofoto z tego co zauważyłem nie wymagają kalibracji (co zresztą sprawdzałem GPSem z uśrednianiem punktu). Nie wiem, czy może od poprzedniej edycji (2011) zmienili podkład i pojawiły się drobne różnice, i należałoby przeciągnąć wszystko tak, żeby zgadzało się z obecnym podkładem, czy może jednak błąd z mojej strony, i powinienem do czegoś te podkłady skalibrować?

U mnie brak rozjazdu, wszystko jak trzeba, sprawdzone na Geoportal Orto. Nawet Bing nie wymaga kalibracji w tym miejscu. Może to jakaś zapamiętana konfiguracja przesunięcia podkładu?

dammat, nie ma ustawionego przesunięcia. Chodzi mi konkretnie o trawniki dookoła kościoła, u mnie wygląda to tak - http://wstaw.org/m/2015/04/19/Capture.PNG - nie jest to duże przesunięcie, ale wkurza jak chce dorysować brakujące chodniki. Widzę w historii że dodawał to doświadczony mapper, więc wolę się upewnić co z tym zrobić.

To było ponad 3 lata temu, nikt wtedy nie słyszał o tak dokładnych orto jak mamy teraz dostępne. Śmiało poprawiaj wg Geoportalu i będzie super.

OK, dzięki :slight_smile:

Kolejne pytanie: mam pewien obszar (np. parking albo plac zabaw) otoczony płotem, z bramą/furtką w którymś miejscu tego płotu. W jaki sposób coś takiego oznaczyć? Na płocie oczywiście barrier=fence, na bramie barrier=gate, ale jak zaznaczyć wewnętrzny obszar - powiedzmy że leisure=playground? Relacja typu multipoligon z płotem i furtką ustawionymi jako outer?