Pytania początkujących

amenity=animal_shelter dodałem od razu na poczatku ale widać i tak na osm się to nie wyświetla.
fitness_station brzmi super. Ale nie ma go znowu http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features przez co właśnie powstają takie problemy dla polskich edytorów :slight_smile:

Dla wszystkich edytorów, nie tylko polskich. Wątek forum o wyświetlaniu na domyślnej mapie masz tu:

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=26176

a bezpośrednio możesz wnioskować i uczestniczyć w dyskusjach (co się powinno wyświetlać i w jaki sposób) na tej stronie:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues

Napiszmy to raz jeszcze i może trochę jaśniej: w edytorze widzisz wszystkie obiekty, jakie są w bazie OSM, natomiast żadna mapa nigdy nie będzie wyświetlała wszystkich. Na głównej stronie openstreemap.org jest kilka dostępnych stylów map, poza tym istnieje jeszcze sporo innych serwisów wykorzystujących dane OSM, zarówno o przeznaczeniu ogólnym jak i bardzo specyficznym (rowerowe, morskie, narciarskie itd.). O tym, co konkretnie wyświetla się na danej mapie zależy od jej twórców i z nimi należy na temat rozmawiać.

Ponieważ, jak wyżej zostało wyjaśnione, OSM jest przede wszystkim bazą danych, nie jest dobrze widziane naginanie tagów na obiektach w taki sposób, by wyświetlały się w określony sposób (albo by w ogóle wyświetlały się) na określonej mapie. Zadaniem mapowiczów jest raczej użycie tych tagów, które najlepiej opisują dany obiekt. Tagi dla wszystkich popularnych typów obiektów są udokumentowane na stronach wiki. Strona http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features zawiera ich przegląd, ale w szczegółowych artykułach można znaleźć ich pewnie jeszcze trochę. Warto skorzystać z wyszukiwarki. Ponadto, wiki nie jest zamkniętym katalogiem dozwolonych tagów. Jeśli na wiki nie ma nic, co w miarę dobrze opisywałoby dany obiekt, można poszukać, czy jakiś sensowny tag nie jest już używany w bazie, a w ostateczności nawet - wymyślić własny. Do przeglądania faktycznie użytych na mapie tagów służy strona taginfo, na której marimil znalazł tag leisure=fitness centre opisujący plenerową siłownię. Ważne jest jednak, aby zachować odpowiednią hierarchię: w pierwszej kolejności próbujemy znaleźć odpowiedni tag na wiki, potem wśród nieudokumentowanych, ale już używanych tagów, a w ostateczności można użyć własnego tagu. Oczywiście, szansa, że te niestandardowe tagi będą wyświetlane przez większość map, jest niewielka.

Po twoim opisie wnioskuję, że polana pełni funkcję terenu rekreacyjnego. Można ją więc oznaczyć jako leisure=recreation_ground. Najlepiej byłoby przy okazji wyciąć ją z obszaru otaczającego lasu, ale to już nieco bardziej zaawansowana operacja (potrzebne do tego jest użycie relacji multipoligon). Stoły, miejsce na ognisko i tablice informacyjne też mają na wiki odpowiednie tagi, patrz poniżej, i można je dodać jako osobne punkty.


leisure=recreation_ground http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Drecreation_ground
leisure=firepit http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure%3Dfirepit
tourism=picnic_site http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism%3Dpicnic_site
tourism=information + information=board + board_type=* http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:information%3Dboard

Czyli tworzyć osoby nowe punkt a nie dodawać w jednym kolejnych kilku tagów opisowych ?

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:One_feature,_one_OSM_element Czyli jeśli zaznaczasz obszar rekreacyjny, to nie dodajesz do niego tagów szczegółowego wyposażenia tego obszaru (takich jak ławka, kosz na śmieci itp. - obszar nie jest ławką), lecz dodajesz osobne węzły dla tych mniejszych obiektów. Co innego, jeśli cały ten obszar rekreacyjny jest np. wyasfaltowany, wtedy możesz dodać tag surface=asphalt do obszaru. Oczywiście możliwość dodania pełnego wyposażenia obszaru zależy od podkładu, jakim dysponujemy, naszej wiedzy o obszarze oraz ilości czasu, który chcemy przeznaczyć na jego zmapowanie, a także od naszego zdania o użyteczności tej zwiększonej dokładności (tzn. jeśli rysujemy obszar, to robimy to zawsze dokładnie, ale już bardziej szczegółowe obiekty wewnątrz, takie jak ławki itd., możemy dodać albo nie).
I jeszcze jedno: jeśli z tagów wynika, że jest to obszar rekreacyjny, to nie dodajemy nazwy name=obszar rekreacyjny, bo to powielanie tej samej informacji po to, aby została wyświetlona. Można jednak dodać oficjalną nazwę tego obszaru, jeśli istnieje (np. name=Park Misia Uszatka).

Domiss rozumiem, brzmi to logicznie. Dzięki za pomoc.

Jak mapujemy rzeki, które płyną pod ziemią? Na przykład tutaj:

https://www.openstreetmap.org/#map=18/51.83109/19.41805

Sokołówka wypływa ze zbiornika w Nowej Gdyni i płynie pod ziemią kiladziesiąt metrów pojawiając się dopiero po zachodniej stronie torów.

Chyba najlepiej z tagiem tunnel=yes lub* tunnel=culvert*.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:tunnel?uselang=en-GB

Witam wszystkich mapowiczów.

Moje pytanie dotyczy wykonania mapy cmentarza… Czy da się zrobić własny podkład mapy cmentarza i wprowadzić na nim szczegółowy układ grobów jakie na nim się znajdują ? Przy normalnym zbliżeniu mapy na openstreetmap, zbliżenie jest za małe aby dorysować poprawnie leżące tam groby…

Może spróbuj programu JOSM. W nim na pewno przybliżysz mapę wg swoich potrzeb.

Jak mapujemy taki byt jak “zespół przyrodniczo-krajobrazowy”?

W uchwale w sprawie ustanowienia (tutaj) jest napisane “celem ustanowienia … jest ochrona cennego krajobrazu naturalnego i kulturowego”. Czy otagowanie tego jako landuse=nature_reserve nie będzie na wyrost?

Cześć, mam do Was pytanie.

Dodając na mapę jakiś budynek (pomijam jego klasyfikację typu pałac, kościół, zamek, dom mieszkalny itp), jakie tagi należy wypełnić jeśli chce się zastąpić wcześniej dodany w miejscu budynku sam punkt (poi) z danymi takiemi jak numer budynku, miejscowość, ulica, kod pocztowy.

Rozumiem że dodając budynek można skasować ten POI i czy przepisać z niego te dane jakie on posiadał czy to kieruje się innymi zadadami ?

Przepisać, ale tylko jeśli dane POI zajmuje cały budynek. Jeśli tylko część - zostawić jak jest, czyli nie przenosić.
BTW.: w JOSM nie trzeba “przepisywać” - wystarczy CTRL+C na POI → CTRL+SHIFT+V na obrysie.

Dlaczego stawiasz spację przed pytajnikiem? Uważasz, że czytelnik jest głąbem/ślepy i nie zauważy pytajnika czy jak?

W JOSM można to robić jeszcze prościej - ja korzystam z tej wtyczki:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:JOSM/Plugins/BuildingsTools

to wystarczy, że punkt adresowy znajduje się w obrysie budynku i wtyczka sama go “zasysa”. Do tego trzeba najpierw wejść w menu “Dane > Ustaw wielkość budynków” i zaznaczyć opcję “Używaj węzłów adresowych pod budynkami”.

Ale czy podawać w obrysie jakim zstępujemy POI te same dane. Ktoś mi pisał, że nie podaje się stret czy city w jakiś tam zasadach - choć nie bardzo wiem o co chodzi. Bo te POI mają podane takie dane i tylko jeśli już, to je przepisuję zawsze gdy wykonuje obrys jakiegoś ważnego budynku.

Co do znaku zapytania, tak mi się zawsze pisze gdy piszę szybko.

Nie uważasz, że można by napisać w ten sposób: wstawianie spacji przed pytajnikiem jest błędem typograficznym. Mógłbyś wykonać edycję postu?

:roll_eyes:

Już dwa razy wcześniej napisałem w innych wątkach “Przypominam, że przed pytajnikiem nie stawiamy spacji”. Zostało to zignorowane, więc napisałem jak napisałem.

To nie są “jakieś tam zasady” tylko zasady poprawnego tagowania adresów w OSM. Podejrzewam, że mówisz o tym poście, do którego link podesłałem Ci w komentarzu do ktoregoś Twojego changesetu: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=210760#p210760

iD jest ułomnym edytorem i nie dziwię się, że nie wiesz o co chodzi, bo tagi są słabo widoczne w nim (gdzieś tam na samym dole jest pozycja “Wszystkie tagi”).

Znaczy pytanie zasadnicze jakie mnie chwilowo najbardziej interesuje - czy zamieniając POI z danymi o danym budynku - przepisując wszystkie jego dane na obrys budynku likwidując POI jest prawidłowe?

Ps. taki wielki problem macie z znakiem zapytania jakie piszą inne osoby?

Na pewno piszę też setki błedów ortograficznych i liter w szyku słowa bo wyjątkowo na tej stronie nic się nie podswietla i słowniki nie działają

Już odpowiedziałem w drugim poście:

U mnie działa sprawdzanie pisowni i podkreślanie :slight_smile:

No to brzmi logicznie i tak na razie robiłem.
Jestem też w trakcie czytania pomocy i jak czegoś nie będę pewny na pewno Was zapytam.
Na razie muszę korzystać z ID ale z czasem może i przejdę na polecane aplikacje - choć po ich wyglądzie wydają się mocno skomplikowane.