Narciarstwo

ja bym dodał jeszcze hazard=avalanche czy jak to tam było, ale to raczej nie w Polsce.

Zauważyłem, że na opensnowmap.org funkcjonuje prosty routing. Wypada teraz ładnie połączyć pistes z aerialways i dorysować połączenia w co bardziej złożonych kurortach w Polsce.
Zastanawia mnie tylko, że nie ma tagu narciarskiego w rodzaju “piste:type=link i oneway=no” (podjedź sobie odpychając się kijkami, a jak nie masz to na jodełkę, albo zdejmij narty i nieś, bo tu jest płasko a my mamy cię wiesz gdzie).
Czyżby to była polska specjalność? Na przykład w Wierchomli, przy mokrym śniegu nie ma szans rozpędzić się i przejechać z jednej doliny w drugą bez wysiłku. Zaznaczanie tego novice też jest raczej nie na miejscu.

Świetny pomysł. Jestem za.

Jakaś próba już była: http://www.openstreetmap.org/way/93264599

Najlepsze miejsce związane z nartami jakie znam. Ale ta relacja też mnie zmasakrowała.

http://www.openstreetmap.org/relation/3545276

W życiu się nie podejmę zrobić czegoś takiego choćby we wspomnianej przeze mnie Wierchomli.

To chyba po prostu jest najlepsze miejsce w Europie.
Relacja jak relacja. Po prostu dodano do niej wszystkie wyciągi i trasy. Jak widać sporo tego.
Dzięki za przypomnienie o Trzech Dolinach. Tam są trasy mapowane zarówno jako linie, jak i jako obszary. I ładnie się to renderuje na OpenSnowMap, więc można przyjąć to za standard, chociaż nigdzie nie znalazłem dokumentacji.
W wolnej chwili spróbuję coś pomapować obszarami u nas. Uczmy się od najlepszych!

Jak Wam się podoba Jurgów z trasami zmapowanymi obszarowo?
http://opensnowmap.org/?zoom=16&lat=49.31462&lon=20.1596&layers=&marker=false

Dla mnie świetne.

Super :slight_smile:

Podoba mi się. Aczkolwiek ta niebieska trasa z punktu widzenia mojego syna i jego instruktora taka niebieska do końca nie jest.
Rozumiem, że my rysujemy tak jak jest na oficjalnych mapach ?
Podobnie Płatek w Wierchomli niebieską trasą wg mnie nie jest.

Bardzo fajnie. Ale przydałaby się jednak taka delikatna linia, która pokazywałaby kierunek jazdy w środku obszaru.

Taka jak ta - link? Może nie jest zbyt delikatna :wink:

Niepokoi mnie jednak fakt, że dla tych obszarów nie ma żadnego tagu głównego, tylko takie poboczne. Nie wiem czy taki jest standard. Dobrze, że rendery to uwzględniają :wink:

Chyba jedyną sensowną opcją jest rysowanie tak jak na mapach ośrodków. Mam nadzieję, że nie wzbudzi to kontrowersji takich jak przy klasyfikacji dróg.
Akurat w Jurgowie niebieska jak dla mnie jest OK. Nie wiem, dlaczego czerwona jest czerwona - moim zdaniem też powinna być niebieska, ale ja trochę niereprezentatywny narciarz jestem.

Fantastycznie to wygląda! Jestem pod wrażeniem, Proszę, dodaj tę warstwę do spisu na stronie, której linka masz w stopce.
Wizualnie osmapa już wygląda lepiej od OpenSnowMap.

Faktycznie te tagi są trochę dziwne. Konkretnie - obszary tras mapowane są jako: area=yes, piste:type=downhill, piste:difficulty=easy|intermediate|advanced. Zrobiłem to wzorując się na Trzech Dolinach w pewnym sensie mapując pod render OpenSnowMap. A w zasadzie nie tyle mapując pod render, tylko wychodząc z założenia, że to co render uwzględnia jest przyjęte jako standard, chociaż nigdzie nie opisane.

Wiesz S0Cool, w kolorkach nie chodzi o nas tylko o początkujących. Ja jestem na nartach z przerwami od 35 lat i mi wszystko jedno, ale mój 8letni syn jak zaczynał 4 lata temu to dostawał lekkiej paniki od samego czerwonego koloru. Teraz z czerwonego przeszło na czarny ;).
Potem na takim niebieskim stoku wystają ludzie trzęsąc portkami bo się boją zjechać.

Zakładam, że nie żartujesz :wink: To jest prowizorka zrobiona trzy dni temu. Trzy dni walczyłem z uruchomieniem WMS, bo mi się komputer zwalił i musiałem wszystko od nowa konfigurować a i tak nie wyszło tak, jak było.

Swój render też musiałem dostosować do tego tagowania.

Zauważyłem jeszcze, że stoki w PL są mapowane na dwa sposoby: route=piste lub sport=skiing. Ten drugi nie jest udokumentowany więc może warto go podmienić w bazie: http://etherpad.wikimedia.org/p/sport-skiing

Dlatego narysowałem tak jak jest oficjalnie i nie poddaję dyskusji zasadności oznaczenia trasy czerwonej. Odpowiedziałem tylko na sugestię, że niebieska jest zbyt trudna jak na niebieską. Natomiast jest w polskich ośrodkach tendencja do zawyżania trudności tras. Wiele naszych czerwonych w Alpach byłoby niebieskimi, a czarnych - czerwonymi. Ale taki już urok naszego szusowania “alpejskiego” często tylko z nazwy.
Jeśli zaczniemy oznaczać trasy zgodnie z własnymi odczuciami, a nie oficjalnymi mapami, to wojny edycyjne będą na porządku dziennym. Tym bardziej, że zmieniające się warunki na stoku będą potęgować subiektywne odczucia.

P.S.
Na czarnej w Jurgowie, a także poza trasą - pod wyciągiem, widziałem szkółki maluchów o umiejętnościach, powiedzmy, “niebieskich”. Radzili sobie jakoś. Jest się potem czym pochwalić, a i fobii pozbyć. No i słychać było potem “Jeszcze raz! Jeszcze raz!” :slight_smile:

Nie. Fajnie jest. Moim zdaniem warto spopularyzować tę warstwę już teraz. I - w miarę wolnego czasu - ulepszać. Im więcej ludzi to zobaczy, tym więcej konstruktywnej (mam nadzieję) krytyki.

Chyba warto to ujednolicić. Ale ja tu prosty maper jestem, nie mnie wyznaczać standardy. Niech się mądrzejsi wypowiedzą.
Przy okazji - to mapowanie obszarów tras warto albo ulepszyć i udokumentować, albo zostawić ten zestaw tagów, który jest renderowany i także udokumentować.

Marimil :slight_smile: Kolejna świetna mapa. Co oznaczają kropki? http://osmapa.pl/w/zimowe/?lat=49.30513&lon=20.08298&zoom=17&ol=NCMWS

Oświetlenie :stuck_out_tongue: