Samotne adresy - http://v3.mrowka.org/adresy/

Szkoda, że nikt wcześniej nie informował, że w JOSM można przy pobieraniu jako podkład użyć v3.mrowka.org.
Nie trzeba wówczas przeskakiwać między przeglądarka a JOSM.

Nikt, powiadasz? A trzeci post w tym wątku?

Okolice Nowego Targu są do ogarnięcia dla chętnego: http://v3.mrowka.org/adresy/#11/49.4431/20.1771

Okolice Częstochowy po niedawnych importach: http://v3.mrowka.org/adresy/#11/50.8315/19.4698

Już dawno nie widziałem takiej masy niedociągniętych dróg, przecinających się bez styku, ponakładanych na samą siebie. Myślałem, że ten etap mamy już za sobą… Dobrze, że mrówki pomagają wychwytywać takie pobojowiska.

Z wolna rozwiązuję czerwone mrówki (miejscowości bez dróg). Co rusz trafiam na źle położone miejscowości, które w 2007 roku z jakiejś badziewnej mapy zaimportował devrise. Właśnie trafiłem na kolejny pobity rekord, wieś oznaczona 29 kilometrów od rzeczywistego położenia :smiley: Takie miejscowości zazwyczaj na przestrzeni lat automatycznie podostawały tagi is_in:*, addr:postcode, teryt:simc, wikipedia itp., co z tego jak dalej są tam gdzie były, czyli zupełnie nie tam gdzie trzeba.

Dałoby się oznaczyć FIXME wszystkie punkty miejscowości, których pierwotnym autorem jest devrise, a których od powstania żaden edytujący nie przesunął nawet o metr? Możnaby szybko wytępić ostatnie takie kwiatki.

donoszę, że licznik czerwonych mrówek znowu został [prawie] wyzerowany :slight_smile: wszystkim osobom które w ostatnich tygodniach tak dynamicznie je niwelują serdeczne Bóg zapłać :slight_smile:

@antblant:

  1. myślę że wypadałoby wpisać do legendy że różowe mrówki to adresy, a czerwone - miejscowości
  2. czy 200 m dla adresów/ miejscowości to koniec czy planowane jest dalsze mniejszanie odległości?
  3. czy zmniejszanie musi to być zawsze co 100 m czy może jednak brane są pod uwagę inne progi?

To ja może dorzucę co ostatnio zauważyłem w kwestii żółtych mrówek:

  • odległość 180m od ulicy z daną nazwą, skutkowała brakiem wyszukiwania w Nominatim, a odległość 80m - adres wyszukiwał się poprawnie

Niestety nie udało mi się znaleźć potwierdzenie w kodzie Nominatima, że jest tam zdefiniowany jakiś próg, od którego bierze on adres pod uwagę, ani ile ten próg wynosi. Więc może należałoby też zmienić 1km dla żółtych.

Dobra robota :slight_smile: Zmniejszyłem odległość dla miejscowości do 300m.
Dla adresów zmieniłem próg z 200 do 300m co obniżyło liczbę punktów z 13 do 6 tysięcy - może wpłynie mobilizująco na poprawki, bo ostatnio posucha się zrobiła :wink:

Poprawione.

Jeśli zajdzie taka potrzeba to mogę zmniejszyć, na razie i tak mamy dużo punktów do poprawienia :wink:

Progi mogą być dowolne.

Mi to wygląda na problem z Nominatimem, albo nieprawidłowymi tagami na adresie. Sprawdź np. adres Spacerowa 1, Szczecin. Do alei Spacerowej jest od niego ponad kilometr (dodany do wyjątków w mrówkach :wink: ) a można go wyszukać poprawnie. Może brakowało tagu addr:street na adresie?

Nie rozumiem fenomenu tej mrówki: http://v3.mrowka.org/adresy/#16/50.1492/22.3489
Od dawna droga już jest dorysowana, a ona ciągle się świeci i świeciła się również przed ostatnią i przed przedostatnią zmianą dystansu.

Już poprawiona :slight_smile:
*po zmianie czerwonych mrówek z adresów na miejscowości wyłączyłem fragment odpowiedzialny za sprawdzanie budynków (adresy mogą leżeć na budynkach, miejscowości nie), ale nie wyczyściłem tabeli gdzie pozostał tamten 1 budynek właśnie :slight_smile:

Dostaję ciekawą odpowiedź:
Budynek 1, Arkońska, Osów, Zachód, Szczecin, województwo zachodniopomorskie, 71-470, Polska

Czyli nazwa ulicy wzięta z najbliższej ulicy. Ciekawe. Trochę nie rozumiem, dlaczego Nominatim w przypadku, gdy ma addr:street, szuka tej nazwy na pobliskich ulicach, natomiast przypadek który miałem - to nie było żadnej highway=* z nazwą w pobliżu, i adres się nie wyszukiwał. Znaczy się - highway był w odległości 180m.

Gdy dodałem nazwę na highway’u który jest w odległości 90m, to zaczęło się wyszukiwać.

Zauważ, że w Twoim przypadku - ulica Arkońska też jest w odległości mniejszej niż 100m…

Ale sam adres się wyszukuje. A to, że Nominatim wyświetla nazwę najbliższej ulicy, a nie tej która jest przypisana do budynku, to już problem po stronie Nominatima.
Dla żóltych punktów odleglość jest specjalnie większa - zdarzają się naprawde długie drogi dojazdowe, np. na terenach przemysłowych. Nie chciałbym, żeby ktoś dodawał do nich nazwę głównej ulicy, tylko po to żeby żółtą gwiazdkę usunąć :wink:

W temacie obecnych czerwonych mrówek - najczęściej trzeba dorysować drogę lub skorygować położenie węzła z miejscowością (oczywiście robiąc to z rozwagą). Warto też pamiętać o tym, że zdarzają się place=hamlet, które powinny być otagowane jako place=locality, z racji tego, że tak powinny być otagowane miejsca, które mają jakąś nazwę, ale są niezamieszkałe. Dobrym przykładem zastosowania place=locality są np. wysiedlone wsie we wschodniej Polsce.

Bardzo często natrafiam na ten przypadek, najbardziej pomocny w weryfikacji środka miejscowości jest chyba podkład Geoportal PRNG dostępny domyślnie w JOSM.

Zgadza się, ale jeśli komuś się chce, to może postawić ten węzeł w miejscu bardziej reprezentacyjnym, np. w pobliżu parkingu, kościoła, lub przy mapie z planem miejscowości stojącej w terenie. Czasami da się to wypatrzeć z ortofoto.

ja zazwyczaj przesuwam punkty z miejscowościami na zbieg ich najwiekszych ulic, a jeśli to wieś wzdłuż jednej drogi - w środkowym punkcie szerokości jej domów

Jak po okolicy rozsiane jest po kilka domów na krzyż, nazwa miejscowości wisi w środku lasu i nie jest tożsama z addr:place na domach to podkład PRNG jest zbawieniem :slight_smile:

To takie przypadki:
http://www.openstreetmap.org/node/31530890

Po prostu wywalamy? Generalnie PRNG nie podpowiada żadnych miejscowości w tym miejscu, a nazwa (oraz SIMC) pochodzi z innego województwa…

No raczej tylko to można zrobić. Geoportal Topo też nic nie pokazuje.