Poznań

Witam.

Chciałbym zmienić status drogi - z secondary na tertiary. Chodzi o Aleję Wielkopolski w Poznaniu. Jest to spokojna (choć dwujezdniowa) ulica prowadząca przez willowe osiedle. Ruch jest tam umiarkowany. Na UMP też jest to droga niższej kategorii.

Czy mogę zmienić jej status? Pytam, bo sporo było ostatnio Don Kichotów wprowadzających samowolne zmiany w statusie dróg :stuck_out_tongue_winking_eye:

Nie ma uwag? W takim razie pozwolę sobie zmienić.

Zmienię też kategorię ulicy Literackiej z residential na tertiary - to główna droga przecinająca Strzeszyn, jeżdżą nią autobusy. Warto ją odróżnić od otaczających je osiedlowych uliczek.

Jakieś przeciwwskazania?

Byle zgodnie z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dróg_w_Polsce.

Jeśli uważasz, że jest ważniejsza od okolicznych ulic i uważasz, że routing powinien prowadzić nią, zamiast kluczyć po osiedlowych uliczkach, to zmień.

http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/18710793
Proszę kolegę “panrudzki” o wycofanie tych adresów, gdyż w zdecydowanej większości powielają one już istniejące! Fajnie że importujesz adresy w Poznaniu, ale proszę o rozwagę i sprawdzanie tego co wprowadzasz. To nie jest jedyny przykład powielonych adresów, parę dni wcześniej na osiedlu Piastowskim też był import i takie same błędy!

A czy aby te powielone adresy to nie przez hydranty a tagiem addr?

Niestety nie.Faktycznie trzeba tam troche posprzatac.
Dzieki Piottr za uwaznosc…

Marek, Piotr - ostrożnie…

Już rok temu ponad, jak stawiałem nasz serwer mapowy zauważyłem, że adresy w Poznaniu są “dość specyficzne”. Już wtedy było tam dużo dubli, w znacznym stopniu spowodowanych tym, że “wszystko co żyje” miało tag addr: włącznie z hydrantami, które poszły w imporcie - dane uzyskane z KM PSP, w ilości kilku tysięcy jak dobrze pamiętam.

Panrudzki robi całkiem dobrą robotę, bo podjął się posprzątania tego… od kilku tygodni w moich raportach pilnujących hydrantów mam informacje o edycjach polegających na zdjęciu z hydrantów tagów adresowych, więc przypuszczam, że najpierw robi importy a później sprząta duble

Cierpliwości Panowie… nie od razu Rzym zbudowali :slight_smile:

Ale tez powinien dane importowane filtrowac zanim zostana wyslane do bazy (pomijajac juz zasady tagowania changesetu itp). Np. taki adres jak ten, http://www.openstreetmap.org/browse/node/2519695027, raczej zostal dodany tylko po to, zeby za jakis czas zostac oznaczony jako skasowany.

Dobrze, ale chodzi o to że adresy zostały tam dodane niepotrzebnie bo już tam były.
O tutaj to dobrze widać http://osmapa.pl/w/zmiany/diff.php?osc=13872&count=1&lat=52.34043&lon=16.92553&zoom=18

Nie ma co krzyczeć. Panrudzki stara się robić dobrą robotę, a te nadmiarowe adresy być może wgrał z rozpędu lub przez nieuwagę.

Rozumiem, ale żeby aż tyle to nie rozumiem :wink: Doceniam to co robi Panrudzki, bo dzięki niemu w Poznaniu jest coraz więcej adresów, chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi na ten błąd.

Panrudzki robi definitywnie bardzo dobra robote, ale po prostu wszyscy wiemy, ze bledy sie zdarzaja. Kazdemu.
Nie mamy innego wyjscia, niz zwracac sobie wzajemnie uwage.

Panowie,

Bardzo dziękuję za wszelkie uwagi! Są bardzo cenne i postaram się lepiej przypilnować tematu.

Faktycznie jest tak, jak piszecie:

  1. wrzucam import kwartału ulic do JOSM-a
  2. Przeglądam ulica po ulicy
  3. kasuję tagi z hydrantów, usuwam duble (jeżeli są już tagi adresowe, to zwykle je zostawiam, szczególnie jeśli mają poprawny kod pocztowy, w przeciwnym wypadku wybieram wersję z EMUiA)
  4. Wysyłam tak obrobiony obszar na serwer

Ze Starołęką faktycznie trochę się rozpędziłem, bo tam już ładnie było poadresowane, sorrki :wink:

Ogólnie błędy mogą się zdarzać, będę pilniej patrzeć, by ich było jak najmniej.

W każdym razie wszelkie Wasze uwagi - mile widziane!

Serdecznie pozdrawiam.

proszę wobec tego o radę, jak mam tagować changeset-y.

Jestem pokorny i chętnie przyjmuję rady, ale proszę o wyrozumiałość, jak czasem czegoś nie wiem od razu :wink:

wczoraj zabrałem się za dokładne zmapowanie Parku Karola Marcinkowskiego, i w międzyczasie okazało się że zdjęcie geoportalu obrazuje stan przed remontem drogi na jego zachodnim brzegu, więc miejsce to wygląda w terenie teraz nieco inaczej, jeśli ktoś ma to miejsce obcykane to prosiłbym o poprawkę w miarę możliwości; ze zmapowaniem południowej części parku raczej poczekam na aktualne zdjęcia bo tam różnica jest trochę większa

http://osmapa.pl/#lat=52.40369&lon=16.91649&z=19&m=ma

post nieaktualny

jeśli ktoś chciałby wspólnie ruszyć gdzieś w Poznań porobić zdjęcia potrzebne do porządnego mapowania (google street view nie sięga we wszystkie zakamarki) to zapraszam, jak najbardziej wchodzi w grę wypad rowerowy :slight_smile:

To pamiętajcie przy okazji o mapowaniu

area:highway=yes
area:highway=crossing
area:highway=traffic_island

Trzymam za Was kciuki!
Marek

a co do obszarów dróg to proponuję taktykę mapowania najpierw kolejnych kwartałów miasta z dokładnością taką jak np. tu http://osmapa.pl/#lat=52.40957&lon=16.91815&z=19&m=ma albo tego co graniczy z ulicą jak tu http://osmapa.pl/#lat=52.41304&lon=16.83307&z=19&m=ma , a potem już zostanie “wyrysowanie” tych obszarów klikając tylko wzdłuż obrysów wysepek, chodników itp.; proponujesz area:highway=trafic_island a co z traffic_calming=island, to obecny tag