Zależy od sytuacji. Najczęściej szkoła nie mieści się w samym tylko budynku, tylko zajmuje jakiś ogrodzony na ogół obszar, na którym znajduje się budynek, boiska itp. Rysuję wtedy cały obszar (jeśli się da zaznaczam też płoty, bramki itp.) i oznaczam jako amenity=school oraz dodaję dane dla zespołu szkół. Poszczególne szkoły składowe oznaczam jako punkty i rozmieszczam je gdzieś na budynkach w sposób mniej więcej zgodny z rzeczywistością o ile da się te położenia jakoś wyróżnić a także w taki sposób, żeby się w miarę wyświetlały na mapie (nie przykrywały się), tak, wiem, to mapowanie pod render, ale chyba niezbyt problematyczne. Budynki zostają wtedy po prostu budynkami. Jeśli każda szkoła składowa zajmuje jeden i tylko jeden budynek na wyłączność, to można przypisać amenity=school do budynku, w przypadku wątpliwości bezpieczniej użyć punktów.
@Gaurozauron, dzięki, brzmi sensownie
Kolejne pytanie, z użycia Overpass API - chcę wyciągnąć dane o drogach dla rowerów, żeby móc łatwo sprawdzić czego brakuje. Próbuję to zrobić przy pomocy takiej kwerendy: http://overpass-turbo.eu/s/7aV - ale to wyświetla tylko dane z pierwszej linijki - tylko highway=cycleway. Próbowałem wsadzać każde way(…) do osobnego uniona z >; i kilku innych rzeczy - nie mogę rozgryźć dlaczego to nie chce działać Jak zostawię tylko way[bicycle=designated] to dobrze wyszykuje te elementy, ale nie chce wszystkie razem zsumować… Jakieś podpowiedzi?
Może Ci się przyda:
http://overpass-turbo.eu/s/74A
http://overpass-turbo.eu/s/74L (Wrocław)
Hazard:bicycle jest mało popularnym tagiem więc aby pokazać styl wybrałem Warszawę
Kolorystyka:
Czerwony - zakaz dla rowerów
Żółty - jeden kierunek ale nie dla rowerów
Pomarańczowy - Kontrapas
Zielony - Pas rowerowy
Purpurowy - ścieżka na równych zasadach z pieszymi
Czarny - ścieżka dla rowerów lub rozdzielona część z pieszymi
Styl (obejmuje tylko purpurowe i czarne linie):
Ciągła linia - asfalt
Przerywana - kostka
podwójna kropka - brak danych (Warto uzupełnić)
Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to mogę poprawić.
PS. W opcjach najlepiej włączyć opcję aby krótkich linii nie pokazywał jako POI
Dotevo, wielkie dzięki, BARDZO się przyda
Jak prawidłowo powinien wyglądać klucz except dla restrykcji zawartej w znaku B-21 z tabliczką T-23b - czyli zakaz skrętu w lewo dla samochodów ciężarowych?
type=restriction:hgv
restriction=no_left_turn
Jak pod znakiem jest tylko tabliczka T-23b bez podanego tonażu, to raczej nie potrzeba except.
Jak otagować most, który na bliżej nieokreślony czas został zamknięty dla ruchu?
Chciałym, zablokować routing przez zamkniętą drogę.
Zmienić highway=<cośtam> na highway=construction. Oprócz tego postawić uwagę z wyjaśnieniem na mapie, żeby to zamknięcie nie wisiało w nieskończoność.
Obawiam się, że będzie wisieć właśnie tak długo. Nikt nie wie kiedy zacznie się remont mostu.
Cześć!
Załóżmy taką sytuację: mam wygenerowaną z bazy danych listę OSM ID różnych obiektów, czy jest jakiś sensowny sposób aby te obiekty otworzyć w JOSM? Chodzi mi o ‘szturchnięcie’ JOSM aby je pobrał z głównego serwera, nie wygeneruję sobie pliku .osm, gdyż mam tylko numery ID.
W menu “Plik” jest zakładka “Pobierz obiekt” - nie wiem tylko, czy jest jakiś limit obiektów, które da się wkleić w to pole…
Dzięki, zawsze to coś - chociaż np. przy tysiącu obiektów chyba trzeba będzie napisać jakiś własny soft do komunikacji poprzez josm remote-control
Może coś takiego? Tylko nie wiem ile elementów się zmieści w jednym URL.
https://localhost:8112/load_object?new_layer=true&objects=w189598693,w41394626,n2582746003,w175606508
https://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Preferences/RemoteControl
właśnie o czymś takim myślałem
witam wszystkich,
mam pytanie czy OSM pozwala wykroić sobie kawałek mapy (chodzi mi o zachodnią Polskę i wschodnie Czechy) i zapisać ją w jednym pliku jako jedna mapa?
Jeśli tak proszę o jakieś nakierowanie jakimi narzędziami to zrobić?
Chyba w zależności na czym chcesz tego używać. Na Androida są programy (np. Locus) i do nich wrzucasz: http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Czy da się ten plac apelowy wepchnąć pod kreski terenu wojskowego? Bo obecnie wygląda to tragicznie:
http://www.openstreetmap.org/#map=17/54.18712/16.21058
Manipulacja “layer” nie dała nic.
Witajcie,
znajomy poprosił mnie, żebym opisał pomnik, lapidarium. On nie jest Polakiem i nie mieszka w Kołobrzegu. Przed wojną i w czasie wojny był tam cmentarz żydowski. Obecnie jest to park. W tym parku jest miejsce upamiętniające zarówno sam cmentarz jak i ówczesnych mieszkańców miasta. Obok tablicy informacyjnej jest lapidarium ( 4-5 płyt nagrobnych).
W jaki sposób poprawnie opisać to miejsce? Planuję usunąć nazwy angielskie i niemieckie oraz Klucz landuse, bo według mnie są błędne.
Sprawa dotyczy miejsca jakieś 30 metrów od skrzyżowania ulic Mickiewicza, Zdrojowa, Obrońców Westerplatte w Kołobrzegu.
Nie manipuluj, bo to wszystko pewnie jest w rzeczywistości na jednym poziomie (domyślnie layer=0). Najwyraźniej tak jest zdefiniowany styl dla terenów wojskowych - poruszałem tę kwestię niedawno przy okazji różnic w stylu kreskowania obszarów wojskowych i więzienia:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1285
Chyba można na dwa sposoby:
a) jako jednak cmentarz: wtedy by było:
landuse = cementery, name = Lapidarium, religion = Jewish
b) jako rodzaj pomnika, wtedy by było:
historic = memorial,
name = Lapiadarium
religion = Jewish
Ja bym użył (a) jeśli bym zaznaczał to lapidarium jako obszar, albo b) jeśli jako punkt.
Osobiście widziałem większe i mniejsze lapidaria. Te większe można oznaczyć jako cmentarz mimo wszystko, te mniejsze to już chyba tylko pomniki w sumie.