Funkcja “zastąp geometrię” do tego nadaje się całkiem dobrze. Jeśli nie masz takowej, trzeba doinstalować wtyczkę utils_plugin2.
Nie rozumiem istoty problemu. Przecież JOSM automatycznie dodaje obydwie części dzielonej linii do relacji?
Funkcja “zastąp geometrię” do tego nadaje się całkiem dobrze. Jeśli nie masz takowej, trzeba doinstalować wtyczkę utils_plugin2.
Nie rozumiem istoty problemu. Przecież JOSM automatycznie dodaje obydwie części dzielonej linii do relacji?
Ok pokaże problem praktycznie. Na OSM są już granice Sudanu Południowego - w międzyczasie zostały one zmienione i te zmiany są dostępne tutaj:
http://www.humanitarianresponse.info/operations/south-sudan/dataset/south-sudan-admin-level-1-boundaries-admin-level-2-boundaries-admin
Jaki jest najłatwiejszy sposób by uaktualnić dane na OSM z .shp?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Jak oznaczać budynek zespołu szkół? Przykład - mamy Zespół Szkół nr 1, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, wszystko w jednym budynku. Budynek oznaczyć jako Zespół Szkół, a SP i Gimnazjum jako punkty, nie oznaczać SP i G czy jeszcze inaczej?
//edit: i od razu - szkoła zajmuje dwa budynki, każdy z nich ma mieć osobne tagi amenity=school, name=…? Czy do czegoś takiego wchodzą już relacje lub coś w ten deseń?
Zależy od sytuacji. Najczęściej szkoła nie mieści się w samym tylko budynku, tylko zajmuje jakiś ogrodzony na ogół obszar, na którym znajduje się budynek, boiska itp. Rysuję wtedy cały obszar (jeśli się da zaznaczam też płoty, bramki itp.) i oznaczam jako amenity=school oraz dodaję dane dla zespołu szkół. Poszczególne szkoły składowe oznaczam jako punkty i rozmieszczam je gdzieś na budynkach w sposób mniej więcej zgodny z rzeczywistością o ile da się te położenia jakoś wyróżnić a także w taki sposób, żeby się w miarę wyświetlały na mapie (nie przykrywały się), tak, wiem, to mapowanie pod render, ale chyba niezbyt problematyczne. Budynki zostają wtedy po prostu budynkami. Jeśli każda szkoła składowa zajmuje jeden i tylko jeden budynek na wyłączność, to można przypisać amenity=school do budynku, w przypadku wątpliwości bezpieczniej użyć punktów.
@Gaurozauron, dzięki, brzmi sensownie
Kolejne pytanie, z użycia Overpass API - chcę wyciągnąć dane o drogach dla rowerów, żeby móc łatwo sprawdzić czego brakuje. Próbuję to zrobić przy pomocy takiej kwerendy: http://overpass-turbo.eu/s/7aV - ale to wyświetla tylko dane z pierwszej linijki - tylko highway=cycleway. Próbowałem wsadzać każde way(…) do osobnego uniona z >; i kilku innych rzeczy - nie mogę rozgryźć dlaczego to nie chce działać Jak zostawię tylko way[bicycle=designated] to dobrze wyszykuje te elementy, ale nie chce wszystkie razem zsumować… Jakieś podpowiedzi?
@Gaurozauron, dzięki, brzmi sensownie
Kolejne pytanie, z użycia Overpass API - chcę wyciągnąć dane o drogach dla rowerów, żeby móc łatwo sprawdzić czego brakuje. Próbuję to zrobić przy pomocy takiej kwerendy: http://overpass-turbo.eu/s/7aV - ale to wyświetla tylko dane z pierwszej linijki - tylko highway=cycleway. Próbowałem wsadzać każde way(…) do osobnego uniona z >; i kilku innych rzeczy - nie mogę rozgryźć dlaczego to nie chce działać Jak zostawię tylko way[bicycle=designated] to dobrze wyszykuje te elementy, ale nie chce wszystkie razem zsumować… Jakieś podpowiedzi?
Może Ci się przyda:
http://overpass-turbo.eu/s/74A
http://overpass-turbo.eu/s/74L (Wrocław)
Hazard:bicycle jest mało popularnym tagiem więc aby pokazać styl wybrałem Warszawę
Kolorystyka:
Czerwony - zakaz dla rowerów
Żółty - jeden kierunek ale nie dla rowerów
Pomarańczowy - Kontrapas
Zielony - Pas rowerowy
Purpurowy - ścieżka na równych zasadach z pieszymi
Czarny - ścieżka dla rowerów lub rozdzielona część z pieszymi
Styl (obejmuje tylko purpurowe i czarne linie):
Ciągła linia - asfalt
Przerywana - kostka
podwójna kropka - brak danych (Warto uzupełnić)
Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to mogę poprawić.
PS. W opcjach najlepiej włączyć opcję aby krótkich linii nie pokazywał jako POI
Dotevo, wielkie dzięki, BARDZO się przyda
Jak prawidłowo powinien wyglądać klucz except dla restrykcji zawartej w znaku B-21 z tabliczką T-23b - czyli zakaz skrętu w lewo dla samochodów ciężarowych?
type=restriction:hgv
restriction=no_left_turn
Jak pod znakiem jest tylko tabliczka T-23b bez podanego tonażu, to raczej nie potrzeba except.
Jak otagować most, który na bliżej nieokreślony czas został zamknięty dla ruchu?
Chciałym, zablokować routing przez zamkniętą drogę.
Zmienić highway=<cośtam> na highway=construction. Oprócz tego postawić uwagę z wyjaśnieniem na mapie, żeby to zamknięcie nie wisiało w nieskończoność.
Oprócz tego postawić uwagę z wyjaśnieniem na mapie, żeby to zamknięcie nie wisiało w nieskończoność.
Obawiam się, że będzie wisieć właśnie tak długo. Nikt nie wie kiedy zacznie się remont mostu.
Cześć!
Załóżmy taką sytuację: mam wygenerowaną z bazy danych listę OSM ID różnych obiektów, czy jest jakiś sensowny sposób aby te obiekty otworzyć w JOSM? Chodzi mi o ‘szturchnięcie’ JOSM aby je pobrał z głównego serwera, nie wygeneruję sobie pliku .osm, gdyż mam tylko numery ID.
W menu “Plik” jest zakładka “Pobierz obiekt” - nie wiem tylko, czy jest jakiś limit obiektów, które da się wkleić w to pole…
Dzięki, zawsze to coś - chociaż np. przy tysiącu obiektów chyba trzeba będzie napisać jakiś własny soft do komunikacji poprzez josm remote-control
Może coś takiego? Tylko nie wiem ile elementów się zmieści w jednym URL.
https://localhost:8112/load_object?new_layer=true&objects=w189598693,w41394626,n2582746003,w175606508
https://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Preferences/RemoteControl
właśnie o czymś takim myślałem
witam wszystkich,
mam pytanie czy OSM pozwala wykroić sobie kawałek mapy (chodzi mi o zachodnią Polskę i wschodnie Czechy) i zapisać ją w jednym pliku jako jedna mapa?
Jeśli tak proszę o jakieś nakierowanie jakimi narzędziami to zrobić?
Chyba w zależności na czym chcesz tego używać. Na Androida są programy (np. Locus) i do nich wrzucasz: http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Czy da się ten plac apelowy wepchnąć pod kreski terenu wojskowego? Bo obecnie wygląda to tragicznie:
http://www.openstreetmap.org/#map=17/54.18712/16.21058
Manipulacja “layer” nie dała nic.