Nowa wyszukiwarka adresów OSM

Parę uwag na szybko :wink:

  • Przydałoby się wyszukiwanie kodów pocztowych :stuck_out_tongue:
  • Obecnie po wpisaniu kodu pocztowego (niezależnie czy jest w OSM, czy nie), dostaję bezsensowne wyniki - np. zapytanie “81-198”.
  • Wpisanie miasta (“Warszawa”, “Gdynia”) daje na liście oprócz danego miasta jakieś losowe ulice/dzielnice stamtąd.
  • Silnik mógłby przy rankingu oznaczać jako ważniejsze wyniki będące w pobliżu aktualnego widoku mapy.
    Gdy te rzeczy będą działać, to będziemy mieli geokoder OSM o “produkcyjnej” jakości :smiley: Bo nominatim niestety “będąc OSM” (tzn. wiele osób używających OSM instaluje właśnie jego) nie robi projektowi dobrego wrażenia.

Idąc po kolei :wink:

  1. Kody pocztowe są do zrobienia w relatywnie krótkim czasie - 2-3 tygodnie :).
  2. Losowe ulice i dzielnice po wpisaniu miasta wynikają z wewnętrznych mechanizmów działania wyszukiwarki i dopasowywania tekstowego (w sensie jest to feature a nie bug :P) - myślę, że tuningując mechanizmy scoringowe da się to odciąć
  3. Wsparcie dla rankingu opartego o widok mapy/lokalizację jest jak najbardziej możliwy i architektura wyszukiwarki to uwzględnia - na razie tego nie ruszam, żeby dopracować jako tako funkcjonalnośc podstawową :slight_smile:

Dzięki za uwagi!

Czy mógłbyś dodać oznakowane przejścia dla pieszych.
Byłaby to baza dla wytyczenia dojścia dla niepełnosprawnych.

Fajne. Wyszukiwanie po adresach działa bez zarzutu - choć pod literówki podciągnąłbym raczej tylko nieużywanie polskich liter - ale to i tak duży plus.
Udało mi się wywalić tylko odwrotne geokodowanie - konkretnie głupieje dla budynków przy “ulicy” Przechodniej w Świebodzicach - zapewne dlatego, że ta ulica to tak naprawdę chodnik - zapewne przez to adresy “przyciągane” są do ulic sąsiednich.

nieużywanie polskich liter jest rozwiązywanie z automatu - w przyszłości chcę uruchomić proste poprawianie literówek, bo sporo przypadków użycia geokoderów to kodowanie wpisów w bazach danych - i jak np. ktoś kiedyś się pomylił i zamiast ul. jagiełły wpisał jagieły to nic nie znajdzie :).

Odwrotny geokoder był pisany pod rozwiązania samochodowe (monitoring pojazdów), tak więc rzeczywiście przyciąga najpierw do pierwszej znalezionej “przejezdnej” drogi. Dlatego też droga na której jesteś ma priorytet - jeżeli samochód stoi na ul. Kościuszki ale budynek obok jest punkt adresowy należący do ul. Mickiewicza to geokoder znajdzie na siłę pierwszy najbliższy housenumber przypisany do Kościuszki. Trochę dziwne, ale ponoć przy monitoringu pojazdów tak ma być :stuck_out_tongue:

Hm, dla mnie wygląda jeszcze dość dziwnie. Jak wpisałem przykładowo “Nabielaka”, to podpowiada listę kilku lokacji, ale nie wiem, co oznacza liczba na początku (może to ocena w rankingu wyników, ale na pewno nie jest to intuicyjne), a w przypadku Przemyśla czy Jarosławia zamiast dzielnicy wypisuje “None”, zamiast po prostu pominąć ten segment. :slight_smile:

Natomiast jak wprowadziłem “woronicza 17”, to wyskakuje tylko okienko, że “Wystąpił błąd - proszę spróbować raz jeszcze”. Oczywiście kolejne razy powodują ten sam efekt :slight_smile: dopóki nie dopisałem jeszcze “warszawa”. Raz, że nie wyszukuje takiej ogólnej rzeczy (a przydałby się mechanizm wizualizacji, bo zwykle nie mam pojęcia w jakiej gminie szukam danej nazwy, wiec podanie danych administracyjnych nie pomaga mi w tym), a dwa, że komunikat błędu jest zupełnie niejasny.

już poprawione :). Komunikat o błędzie wynikał z problemów związanych z czymś innym - teraz jak wpiszesz samo woronicza to Ci zasugeruje różne miejscowości.

O, fajnie! To podłubię jeszcze trochę, bo narzędzie wygląda rzeczywiście obiecująco - chyba warto było nie przespać tych nocy :slight_smile: :

  1. Przy wyszukiwaniu “woronicza 17” jako ostatnią, czwarta pozycję, proponuje mi przystanek “Woronicza 05” (http://www.openstreetmap.org/way/299734566) - to nadgorliwość, nie ma tam nawet żadnej “17”, więc MSZ nie powinien tego proponować. Wiadomo, czemu to robi?

  2. W prezentacji wyników bym trochę “ukrył” nazwy województw, tzn. zamiast pełnej formy z przecinkami:
    “Jana Pawła Woronicza 17, Warszawa, województwo mazowieckie”
    dałbym bardziej dyskretną:
    “Jana Pawła Woronicza 17, Warszawa (woj. mazowieckie)”

  3. Jak już wspominałem, przydałoby się, żeby wyniki można było podejrzeć od razu na mapie Polski. Może niejasno to opisałem, ale polecam wyszukiwanie po nazwie “wola” - nawet w zaproponowanych powiatach (lubaczowskim i przemyskim) jest więcej niż jedna, a i to zakładając, że użytkownik orientuje się, do którego powiatu miejscowość należy - zwykle raczej wie tylko koło jakiego dużego miasta. Mapka kraju z zaznaczonymi proponowanymi punktami byłaby o niebo bardziej użyteczna. Ciekawe, że nie zaproponował mi dzielnicy Wola w Warszawie (a Nominatim na pierwszym miejscu).

  4. Ciekawe w ogóle jak sortuje wyniki, bo przy wyszukiwaniu “nowy dwór” miesza i “Dwór” (raczej nie powinien tego sugerować), i faktycznie “Nowy Dwór”, i “Nowy Dwór [jakiśtam]”. MSZ najpierw powinien proponować nazwy identyczne z wpisanymi, a dopiero dalej wariacje. Inny ciekawy efekt następuje po wpisaniu frazy “aleje niepodległości” - znajduje albo miejscowości “Aleje”, albo “Niepodległości”, a frazy - w ogóle. Tymczasem Nominatim, który tej frazy też nie znajduje, natychmiast proponuje wyniki z “Aleja Niepodległości”.

Jeśli można, to zaznaczanie “entrance”, aby było wiadomo z której strony obiektu można podjechać.
Na przykład w postaci tłustej kropki ma obrysie.
Zaś “addr:door” byłby już dokładnym wyszukiwaniem lokalizacji wejścia dla 11/2, przy mapowaniu węzła na obrysie budynku:
entrance=yes
addr:door=2

obsługę ‘entrance’ można na jakimś etapie zrobić - na razie przy konwersji jako współrzędne budynku jest wybierany środek polygonu. IMHO zaznaczanie kropki na obrysie powinno być robione na etapie stylu.

@kocio:

  1. Sam fakt wpadnięcia do wyników wyszukiwania przystanku jest rzeczywiście błedem (wyszukiwanie POI po nazwach to osobny temat na przyszłość). Zaś co do mechanizmu wyszukiwania, to bierze on pod uwagę różne czynniki - nawet jeżeli nigdzie nie występuje podany przez Ciebie numer to i tak znajdzie obiekt pasujący nazwą - po prostu pojawi się w wynikach trochę dalej. Nie uwżam, żeby to była nadgorliwość - nawet jeżeli podany numer domu jest błędny lub nie istnieje to i tak wyszukiwarka zasugeruje Ci chociaż ulicę.

  2. dobry pomysł

  3. To co wrzuciłem na stronie, jest prostą prezentacją samego silnika wyszukiwarki, rzeczywiście to co proponujesz jest bardzo dobrym i wygodnym pomysłem - ale skoro już robić coś takiego to może jako wyszukiwarkę na osmapa.pl? Co do wyszukiwania dzielnic to rzeczywiście obecnie konwerter danych OSM → szukajka nie uwzględnia tego, przy następnym imporcie to wrzucę.

  4. Dwór wpadł to wyników dlatego, że znajduje się w gminie Nowy Wiśnicz i dopasowało frazę z kilku pól naraz - kwestia tuningu algorytmu :). A aleja/aleje to kwestia filtru normalizacyjnego - też do poprawy. Dzięki za zauważenie tego!!! :slight_smile:

Jasne. Oczywiście, że natychmiast pomyślałem o użyciu tego szukacza na Osmapie. =}

Swoją drogą - jak to jest z ilością propozycji? Czy ona jest jakoś ograniczona? Bo jeśli np. miejscowości/miejsc o nazwie “Wola” jest powiedzmy 20, a on mi podpowiada tylko 4-5, to zdecydowanie za mało.

Ilość propozycji jest regulowana - na razie jest to w kodzie na sztywno ustawione na 5, ale mam w planach dorobienie tego jako parametru w API.

hej!

Pchnąłem na serwer aktualizację wyszukiwarki - naprawiłem większość zgłoszonych błędów, no i działa już wyszukiwanie po kodach pocztowych :wink:

Masz pokazaną nazwę dla obrysu budynku z “amenity=hospital”, ale nie masz pokazanej nazwy dla węzła z tym tagiem, czyli lokalizacji oddziałów szpitalnych.
W Krakowie zaznaczyłem wszystkie SOR’y. Byłoby dobrze znaleźć je w wyszukiwarce.

wyszukiwanie nazwanych obiektów w OSM planuję dodać za jakiś czas jak już będzie jako tako dopracowane wyszukiwanie samych adresów :slight_smile:

hej!

podbijam temat - wypuściłem wtyczkę do QGIS, która pozwala na geokodowanie dużych ilości adresów z użyciem OSM:

http://navidata.pl/geokodowanie-w-qgis-z-uzyciem-navidata-pl/

:slight_smile:

Cześć,
Czy temat tej wyszukiwarki umarł? Na forum wygląda ciekawie ale strona http://demo.navidata.pl jest niedostępna :frowning:

Pytałem o to w czerwcu zeszłego roku. Odpowiedź była taka:

No to szkoda. Cóż, może kiedyś Nominatim będzie lepszy :slight_smile: Dzięki za informację!

Jest też Photon:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Photon