Pytania początkujących

Znalazłem ciekawostkę http://www.openstreetmap.org/way/227767465 ulica, która ma tagi addr:street i name lekko się różniące: jedno to Komandora porucznika Zbigniewa Przybyszewskiego a drugie Komandora Porucznika Zbigniewa Przybyszewskiego, czyli case “p” w poruczniku, i co ciekawe mapnik pokazuje name, może to jest nawet logiczne. Ten tag name to chyba jednak do wyrzucenia?
Przy okazji ciekawy sposób na dwie równocześnie funkcjonujące nazwy ulicy. Ciekawe, czy algorytmy trasujące używają obie nazwy?

IMHO tag addr:street jest do usunięcia. Swoją drogą ostatnio znalazłem jakieś 5000 dróg w Polsce, które mają tagi addr:city / addr:place.

Do wyrzucenia jest to addr:street=

Rzeczywiście jakieś zaćmienie umysłu mnie chwyciło jak zobaczyłem te dwa tagi razem :laughing:.

Pytanie z innej beczki: czy można skądś pobrać mapy openseamap i nawigować się w osmand?

W osmand jest coś takiego jak “Morskie znaki orientacyjne”.

W jaki sposób oznaczać wjazdy techniczne dla służb na autostrady? Czy tak jest OK? http://www.openstreetmap.org/way/318150526 - nie wiem, czy ten odcinek asfaltu między bramą o jezdnią autostrady opisywać jako access=no i emergency=yes, czy może wystarczy że na jednym z węzłów jest zaznaczona brama z emergency=yes? Pytam przede wszystkim pod kątem aplikacji do routingu - żeby któraś nie spróbowała kogoś takim wjazdem poprowadzić.

Zasadniczo obie wersje są prawidłowe, ale moim zdaniem otagowanie całej drogi ma szansę zadziałać również na “głupszych” algorytmach routingu. Zresztą bramę też warto dodać, żeby była widoczna na mapie.

Witam. Mam pytania jak wyszukiwać linie energetyczne na mapie? Oraz jak już znajdę linie to czy da się sprawdzić jej opis?

Wyszukiwać można na przykład za pomocą Overpass’a.

A tutaj jest taka przykładowa mapa (można klikać):
http://www.itoworld.com/map/4?lon=22.24666&lat=50.03812&zoom=13

Czy istnieje narzędzie pokazujące miejsca, które nie były edytowane od np. 3-4 lat? Tak by można było poprawiać miejsca, dawno nieaktualne. Jest jakiś na to sposób?

Na przykład tak

http://www.itoworld.com/map/4

Ups widzę, że im się plogonki nie renderują

Jak oznaczać małe zbiorniki wodne? Staw w pobliżu oznaczyłem jako natural=water i water=pond (zgodnie z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:water)), a dzisiaj zauważyłem że jendrusk zmienił te oznaczenia na landuse=reservoir i natural=water. Jakoś mi nie pasuje do takich małych zbiorników landuse=reservoir…
Obiekt: http://www.openstreetmap.org/way/318770369
Bing map: http://binged.it/1xyAHWh

Jak dla mnie to wygląda na zdjęciu na zwyczajny, kopany staw, więc zdecydowanie water=pond. I niezależnie, czy pond czy reservoir, według wiki key:water jest preferowane nad key:landuse.

Dwa pytania:

  1. http://www.openstreetmap.org/way/319930593

Zmapowałem ścieżkę rowerową w budowie z docelowym otagowaniem:

bicycle=designated
construction=path
foot=designated
footway=sidewalk
highway=construction
segregated=yes

Czy taki zestaw tagów nie sugeruje, że rowerem i pieszo można tam się poruszać już teraz i w związku z czym nie jest to tagowanie błędne?

  1. Na tej ścieżce część dla rowerów będzie z asfaltu, część dla pieszych z kostki. Czy można to oznaczyć surface=asphalt;paving_stones? JOSM sugeruje, że to błąd.

highway=construction powinno wyłączyć drogę z ruchu w każdej nawigacji, czyli chyba jest ok. Zasadniczo wartości tagów nie podaje się po średniku - rzeczywiście jest to błąd. Ja bym zostawił aphalt, większe znaczenie do nawierzchni chyba przywiązują rowerzyści :).

Mam pytanie. Chciałbym zrobić interaktywną mapę nieistniejącego już województwa smoleńskiego. Niestety projekt OSM zabrania umieszczania na mapie obiektów nieistniejących. W pewnym sensie to wyklucza pewne elementy turystyki oraz krajoznawstwa…!
Czy znacie sposób na wykorzystanie OSM do mojego celu lub jakiś inny projekt, który może mi pomóc?

Takie pytania sondażowe. Na ortofoto widać, że na działce znajduje się kilka budynków. Często są to dobudówki i dobudówki do dobudówek, posiadające wspólne ściany, ale wyglądające na niezależne struktury. W grę wchodzą też jakieś budynku wyglądające na gospodarcze z tyłu terenu. Nie wiadomo, czy przylegające do siebie obiekty przynajmniej funkcjonalnie stanowią jeden budynek, czy też może nie ma między nimi żadnych wewnętrznych połączeń. Do tego dla całej działki jest tylko jeden punkt adresowy.

  1. Od kiedy budynek jest osobnym budynkiem, a do kiedy tylko częścią budynku o innych parametrach takich jak wysokość, materiał, kształt dachu?
  2. Chyba ważniejsze: czy w takiej sytuacji można w ogóle przenieść adres na obrys budynku (którego, zakładając, że mam ich wydzielonych więcej niż jeden?), czy trzeba trzymać punkt adresowy?

Chętnie się dowiem, czy jako starsi stażem użytkownicy macie jakieś przemyślenia na ten temat :slight_smile:

ad 1) - na podstawie samego ortofoto nie da się tego często ustalić. Z punktu widzenia prawa budowlanego - “Za odrębny budynek przyjęto budynek oddzielony od innych wolną przestrzenią, a w przypadku bezpośredniego przylegania do innego budynku w zabudowie zwartej lub do innych zabudowań (np. przy budynkach zespolonych pod jednym dachem lecz spełniających różne funkcje gospodarcze) - budynek oddzielony ścianami szczytowym. W budynkach mieszkalnych bliźniaczych i szeregowych za odrębny budynek należy uważać każdy segment zawierający odrębne wyjście na działkę, ulicę lub ogród.” - w praktyce aby mieć pewność w wątpliwych przypadkach należałoby rzucić okiem na projekt lub zrobić wizję lokalną - także wewnątrz budynku.

W praktyce - w OSM - jak rysujemy na podstawie ortofoto - to robimy to na “czuja” :slight_smile:

ad 2) - to zależy - jak wiadomo, że cały budynek lub kompleks budynków jest pod jednym adresem - to należy dodać adres do obrysu; bywają też budynki, które mają kilka adresów - np. kamiennice na rogach ulic - wtedy jak się nie da podzielić budynku zgodnie z adresacją - bezpieczniej pewnie jest dać punkty, ale co do zasady - preforowane jest dodawanie adresów do całych obrysów.

Zdaje się też, że jeśli są znane wejścia do poszczególnych budynków, to adres nanosimy właśnie na te punkty, ale osobiście jestem pełen sceptycyzmu wobec tego rozwiązania - przynajmniej jeśli znamy obrysy budynków.