Przykłady OSM 3D

Spóźnione dziękuję za ochy i achy.
Niestety nie mam czasu iść tropem pomocy ludzi z F4 (coś tam zmieniłem i się rzeczywiście poprawiło), ale to jeszcze nie to. Przede wszystkim rozwiązanie, które proponują, to pociągnięcie budynku po maksymalnym obrysie - co skończy się plamą nieodzwierciedlającą bryły obiektu (właśnie widać to w paryskiej hali Bercy).
Wawel (zgłaszany tu w wątku) można byłoby zrobić tak, że mury są częścią budynku - a wszystko wewnątrz miałoby swoją min_height. Byłoby to najlepsze, ale F4 i sciencemap by tego nie pokazały.

Najlepiej jakby pojawiło się renderowane we wszystkich zabawkach 3D “man_made” wyniesienie względem ogólnej płaszczyzny terenu - z opisanym wierzchem względnym i w m npm.

Co do stadionu: jak ktoś ma wprawę w 3D i ma uwagi to proszę o ewentualne poprawki. Tak, wiem teraz to szukanie igły w stogu siana :slight_smile:

@kendzi - tak na szybko:
kendzi3d na moim domowym sprzęcie nie sprawuje się najlepiej (częste zwiechy JOSM) - ale to przede wszystkim wina wagi obrabianego kawałka (i tak wyłączam filtr materiałów)

  • nie działają mi skróty a i s - po naciśnięciu już cały czas jedzie na bok i już nie można zatrzymać. Cały JOSM do restartu.
  • brakuje bardziej łopatologicznego wiki i pewnie też polskiej wersji językowej (u mnie z angielskim słabo)
  • nie wiem czy można dodawać swoją bazę tekstur czy elementów, nie korzystałem. Jeśli można coś sobie dopasować - brakuje prostego przewodnika. A wnikać w program, by go zrozumieć najzwyczajniej szkoda czasu (z powodu powyżej również).
  • generalnie - z kendzi3D dobrze się pracuje - w czasie rzeczywistym, fajnie byłoby jakby można było łatwo sobie go dostroić.

Zgadza się. Jeszcze nie zdążyłem wrzucić na wiki S3DB 2.0 gdzie ten problem podejmuję poprzez building_part jako relację do rzutu parteru, czyli building yes. Rozwiązuje to stare spory dotyczące sposobu rysowania rzutu budynku i pozwala na prawidłowe tworzenie modeli 3D bez potrzeby kombinowania. Co do murów na Wawelu to można je rysować jako barrier=wall plus area=yes plus oczywiście wysokości.

Być może będę znów za jakiś czas w Warszawie. Z Kociem porozmawialiśmy o detalach S3DB 2.0, Kendzi też je już zna.

Tak właśnie wyrysowałem Wawel.
Aby był w 3D potrzebne są wysokości poszczególnych elementów murów i budynków, których nie mogę nigdzie znaleźć.
Nie chcę wstawiać zmyślonych wartości.
Wolę poczekać aż zdobędziemy dokładne wartości poszczególnych elementów, w myśl zasady:
“Co warto robić, to warto robić dobrze” :slight_smile:

Chciałby ktoś z was ulitować się nad Akropolem w Atenach?
Chyba nie ma prostszego obiektu do wymodelowania.

Jestem świadom kiepskiej wydajności. Planuję w przyszłości wykorzystać jakiś framework do 3d, pewnie jMonkey. Niestety nie jest to proste do do zrobienia a już na pewno nie nastąpi szybko. Puki co trzeba zadowolić się małymi obszarami.

Dzieje się gdy przy wciśniętym przycisku zdezaktywujesz okienko. Wystarczy aktywować ponownie okienko podglądu i jeszcze raz nacisnąć przycisk. Osobiście uważałem to za pierdołę, ale widzę że nią nie jest. Poprawię dziś lub jutro.

Trzeba poczekać na ochotnika do napisania :wink:

Pewnie że można! Tekstury można lokalnie zmienić i testować. Opis jest tutaj. Jednak myślę że większość tekstur jest już dodana. Możesz również zdefiniować własne modele dla poi. Nawet działa umieszczenie szablonu na zdalnym serwerze. Opis tu.

Przydały by się konkrety co i jak dostroić. Niestety ze względu na braki w czasie, raczej nigdy nie powstaną ładne kreatory…

Tak w ramach obserwacji ciekawej bryły dodałem właśnie kolejny model - Kościół Matki Bożej Loretańskiej. Przy okazji na naszej stronie wiki (Warszawa w 3D) wydzieliłem sekcję prawobrzeżną, bo już zebrało się dość dużo obiektów i faktycznie dobrze podzielić miasto na części, a poza tym może to kogoś zachęci, żeby zająć się praskim brzegiem:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Warszawa/Warszawa_w_3D#Prawy_brzeg

O stadionie https://twitter.com/osg_explorer/status/556451514789945345/photo/1

Jeśli ktoś się chce pośmiać: http://demo.f4map.com/#lat=38.8973676&lon=-77.0367789&zoom=20&camera.theta=56.173&camera.phi=-18.908
Może wspomóc naszych przyjaciół z USA w wymodelowaniu najważniejszego budynku w Washington D.C.?

Oglądałem właśnie Stare Miasto w Warszawie. Są tam nadal spore niedokładnośći rzutów i sytuacje gdzie pojedyncze budynki rysowane są jednym obrysem.
W sumie mając tak pięknie wymodelowane nowoczesne centrum miasta, może warto by się pokusić o dokończenie warszawskiej Starówki w 3D?

To zdaje się robota jednego człowieka:
http://demo.f4map.com/#lat=50.8097021&lon=7.1593303&zoom=18&camera.theta=67.345

Oglądam różne miejscowości w 3D. Widać wyraźny postęp, my siedliśmy na laurach.
Czy ktoś z Was mógłby podrasować modele w Warszawie lub Krakowie?
Jak widać na przykładzie z #284 wymodelowanie na jakimś obszarze wszystkich budynków daje bardzo ładny wizualny efekt.

Kibicuję 3D, ale teraz zajmuję się raczej mikromapowaniem oraz pokazywaniem, jak problem skali wpływa na różne rzeczy, bo te konsekwencje wydają mi się duże i ważne. Ale chyba Javnik nadal niestrudzenie tworzy kolejne modele w Warszawie.

Ok, rozumiem. No ale chyba nie tylko ty i Javnik budujecie OSM w 3D? :wink:

Tak tylko mówię co mnie odciągnęło. :slight_smile: O ile pamiętam w Warszawie było nas ze trzech, a w Polsce to nawet nie kojarzę ile osób się w to bawiło - palec pod budkę?

Co by nie pisać - porządne 3D to jednak czasochłonna zabawa. Ubolewam że czasu brak. Kiedyś utknąłem na tym i nie ma dużych postępów:
http://demo.f4map.com/#lat=51.0555344&lon=21.0660055&zoom=17
A jak już to brałem się za obiekty “doświadczalne” - w mojej mieścinie np: http://demo.f4map.com/#lat=51.0415967&lon=21.0866128&zoom=20&camera.theta=45.573&camera.phi=-42.112

Co prawda, to prawda…

Czasochłonna jak najbardziej, w dodatku korzyści z tego mikre. To, co by rozruszało ten temat to sensowny edytor, bo dłubanie tego w JOSM nie można nazwać wygodnym edytowaniem.

Myślę, że można zacząć od uzupełniania wysokości. Stworzenie np. strony gdzie możemy wyklikać ilość pięter nie powinno być trudne, a to już daje spory efekt.

W JOSM-ie preset budynku pozwala szybko wyklikać ilość poziomów, jak to jest w iD? Być może jednak przydałby się osobny serwis, gdzie by się hurtem dało wyklikiwać takie rzeczy.

Ja też lubię od czasu do czasu zrobić budynek w 3d, ale brakuje mi jakiejkolwiek dokumentacji wysokościowej…nie przemawia do mnie wpisywanie samej ilości pięter, jest problem ze skalą (przecież budynek o 3 piętrach może być dużo wyższy od innego 3piętrowego). Oczywiście można przybliżyć wysokość ze zdjęcia, ale to znów wydłuża czas mapowania :confused:

Zaczynaliśmy od wieżowców, bo to one przede wszystkim robią skalę, ale nie powiem zmapowanie tego z taką ilością szczegółów też jest fajne :slight_smile:
Chwilowo produkuje skrypty, planowałem jeszcze w przyszłości zrobić starówkę w 3d…ale zacząłem od rynku i na tym skończyłem. Na pewno do dokończenia! I z chęcią całą Warszawę w 3d! Ale trzeba by mieć sporo ludzi od tego xD

EDIT: W sensie mapa->klik->piętra?