Перманентна GPS-станція “Полтава”
Три дні тому отримав інтригуючого листа від fatu-hiva:
Кого ж не зацікавить магічне словосполучення “виміряних з абсолютною точністю”!
Раніше нічого подібного не чув. Став шукати і от що знайшов.
Існує IGS - глобальна система станцій відстеження супутників, центрів обробки даних та аналітичних центрів, що працює з високоякісними GPS-даними, поширює їх онлайн практично в режимі реального часу, що відповідає вимогам широкого спектру наукових та інженерних задач, досліджень. Це добровільне об’єднання багатьох всесвітніх агенцій. Загалом про IGS можна думати як про найточнішу міжнародну цивільну спільноту GPS.
Це довільний переклад з сайту http://igscb.jpl.nasa.gov/overview/viewindex.html
На тому ж сайті знайшлася і сторінка станції “Полтава”: http://igscb.jpl.nasa.gov/network/site/polv.html
На вітчизняному сайті інформація вже зрозуміліша: http://www.mao.kiev.ua/EOP/UKRAINE/gps/polv/gps_polv_location.html
Отже, є чудова точка відліку, за якою можна вирівнювати супутникові знімки!
Саму точку поставити легко - її координати відомі: POLV
А щоб використати, необхідно локалізувати її на місцевості. Місцезнаходження відоме - Полтавська гравіметрична обсерваторія. Місце встановлення також - адміністративна будівля. В принципі, в інтернеті фотографії є:
Але співставити їх з такими нечіткими знімками від Bing і однозначно вказати там точку розташування антени - задача нереальна. Необхідне рекогносцирування. Субота, вихідний день - чом би не прогулятися? От нафоткав (фотографії клікабельні - можна роздивитися в деталях):
Крім того, що екстер’єр трохи підмарафетили, видно, що конструкція антени вже не така як на фото з інтернета. Цьому є пояснення. Її півтора місяці як замінили: http://igscb.jpl.nasa.gov/pipermail/igsstation/2013/004408.html
Але згадуємо, що антена на даху, а фото зроблені під кутом, що спотворює положення точки відносно землі. Щоб підсунути уявну точку на землі під точку, координати якої відомі з абсолютною точністю, робимо той же фокус, що і зі зміщенням контурів дахів висоток. Але навпаки: зміщуємо не точку і дах, а положення космознімків так, щоб контур даху ліг на видимий контур фундаменту (наскільки це дозволяє якість знімків):
В результаті отримуємо зміщення JOSM: -22.87; -0.29, принаймні для довколишньої частини міста.
Поправте мене, якщо вбачаєте в алгоритмі якусь логічну помилку.
В Україні є й інші станції, шукайте тут: http://igscb.jpl.nasa.gov/network/netindex.html
Інформація про IGS російською: http://spacegeodesy.ru/igs.html
Да, зіткнувся з проблемою - не знайшов підходящих тегів landuse для земельної ділянки, зайнятої гравіметричною обсерваторією. Поки що позначив landuse = institutional. Певна кількість таких об’єктів є: taginfo landuse=institutional. І наводять аргументи на його користь: Talk:Key:landuse.