Artykuł o OSM w BikeBoard

Kochani, zachęcony sukcesem szkolenia dla rowerzystów chcę drążyć temat dalej. Dlatego właśnie rozmawiałem z naczelnym pisma BikeBoard (najpopularniejsze pismo rowerowe w Polsce) i jest wstępnie zainteresowany artykułem o OSM pod roboczym tytułem “Narysuj sobie mapę”.

Ustalenia są takie, że ja piszę tekst na ok. 4 strony maszynopisu, oddaję do końca grudnia, a on podejmuje decyzję czy to jest dobre czy nie, i albo to się ukazuje w marcowym BikeBoardzie, albo nie.

Z pewnością napiszę coś o Strava iD i rysowaniu, i chyba najlepiej polecać OsmAnd jako podstawową apkę. Ale co jeszcze? Co waszym zdaniem każdy rowerzysta wiedzieć powinien o OSM? Podobnie jak przy szkoleniu potrzebuję konkretów - jakie aplikacje, jakie rendery, jakie porady?

Chcę żeby tekst miał kilka ramek. Moje propozycje:

Słowniczek:

  • aplikacja
  • baza danych
  • POI
  • punkt, linia, obszar
  • relacja
  • render
  • ???

Linki:

  • OSM
  • OsmAnd
  • Osmapa.pl
  • Strava iD
  • ???

Dekalog kartografa:
[skrócona wersja podstawowych zasad]

garmin? Wydaje mi się, że może być popularny w takiej grupie zainteresowanych. Można coś powiedzieć o POI dla rowerzystów typu: kompresor, parking rowerowy, naprawa rowerów, sklep z rowerami. Może troche o tagowaniu ścieżek i pasów rowerowych ale wtedy musisz wspomnieć o JOSM i tym stylu http://josm.openstreetmap.de/wiki/Styles/Lane_and_Road_Attributes

BikeBoard nie jest targetowany na rowerzystów miejskich. To jest pismo dla mtb i szosowców.

Jeśli mtb to waymarkedtrails

A jak to szkolenie poszło - co się sprawdziło, co nie, a co wyszło po drodze?

Chyba się dotąd nie chwaliłeś. :slight_smile:

Zastanawiam się jeszcze czy nie warto napomknąć (bo w szczegóły nie ma co wchodzić w tego rodzaju artykule) o Maperitive o możliwości nawet samodzielnego zaprojektowania mapy.

W sumie wszystko wyszło. Za mało czasu. Zabawa z wyjściem w miasto i oznaczaniem POI - moim zdaniem dobre ćwiczenie. Wspólny napad na ścieżki leśne w Puszczy Augustowskiej również. Strava - entuzjazm. Koniecznie trzeba dodać pokazanie Strava Heatmap. Modele 3D generuję duże zainteresowanie, ale takie ciekawostkowe, kradną czas.

No to oni właśnie bardziej będą używali Garminy i inne nawigacje “pod rower/pieszego” niż smartfony - bo wadą smartfonów jest krótki czas pracy, gdy nawigacja jest cały czas włączona. Można by jeszcze GPsies wspomnieć i tamtejszej bazie tras:

http://www.gpsies.com