Uporczywe zmiany dróg - przypadek usera Perimex

Perimex: Zgodnie z obietnicą skasowałem Twoje dwa posty. Powód: nieuzasadnione używanie wielkich liter i mieszanie polityki do tematu w sposób obrażający innych.

to znaczy, że należy tam wprowadzić viatoll i zmienić klasę drogi na wojewódzką. Jedna przeładowana ciężarówka odpowiada kilku tysiącom przejazdów samochodów osobowych. Byłe krajówki winny być ciągami rezrewowymi dla eskpresówek i winny być drogami klasy wojewódzkiej, alę globalnie tasieć winna być sukcesywnie dostosowywana do powstajacej sieci dróg ekspresowych i autostrad.

Prosze homo sovieticus, wielki guru. Szok klika a nie społeczność

Perimex:

Inny “myk” z mojego podwórka polega na tym, że praktycznie większość samochodów jadących z południa w kierunku Pyrzyc, czy też Stargardu Szcz. wcale nie zjeżdża z S3 na węźle Pyrzyce, lecz już na węźle Myśliborskim z tej przyczyny, że w ten sposób zaoszczędza się około 10 km drogi. Po co to piszę? Po to abyś sobie w końcu uświadomił, że osoby mieszkające w danym rejonie lepiej wiedzą, w jaki sposób dany odcinek drogi jest obecnie używany. Tak samo jak w okolicy Kostrzyna/Dębna mogę ci wskazać odcinek drogi wojewódzkiej DW129, którą stanowią “kocie łby”, a droga ma szerokość taką, że dwa samochody się nie miną. Efekt jest taki, że… nikt tamtędy nie jeździ poza lokalnymi mieszkańcami. Jak widać nawet google zawróciło :stuck_out_tongue:
https://www.google.pl/maps/@52.6215361,14.7028396,3a,75y,71.65h,86.14t/data=!3m4!1e1!3m2!1ssnV_h8AY_z_lCEYtJaP-MA!2e0

Tak więc opanuj się w końcu.

Co jakiś czas mamy “nawiedzonych”.
Przez co rozumiem osoby rzadko mapujące, ale próbujące co jakiś czas wymusić na nas swój sposób mapowania.

Większość z nas wie, że prowadzenie dyskusji z nimi do niczego nie prowadzi.
Wiemy również, że jedynym sposobem, jest niereagowanie i niekontynuowanie dalszej, bezprzedmiotowej, dyskusji, gdyż nikt ich nie przekona.

Dla tych co jeszcze nie wiedzą, to podstawą tagowania jest Wiki.
Jeśli chcemy zmienić sposób tagowania to zanim cokolwiek zmienimy w bazie danych OSM, należy wcześniej poddać to pod dyskusję w “Talk” danego tagu.
OSM jest projektem międzynarodowym i dyskusja kilku osób na forum nie ma wpływu na sposób tagowania.
Na początek polecam:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Good_practice

http://www.openstreetmap.org/user/Perimex/blocks

Dokleję tutaj, skargę na siebie samego.
Zapewne marco406 nie ma nic przeciwko wklejeniu listu:

"Witaj PrzemekSupak,

marco406 wysłał do Ciebie wiadomość z OpenStreetMap o temacie Lubin …:

==
Kolego Przemku, w najbliższym czasie zrobię znowu porządek z ulicami w Lubinie i proszę Cię żebyś więcej tego nie zmieniał. Narysuj od siebie coś nowego, jeszcze brakuje w Lubinie wielu budynków, adresów, parkingów, ścieżek, POI. Nie poprawiaj tego co funkcjonuje i co najważniejsze wygląda dobrze. Tak się składa, że to ja narysowałem praktycznie od zera cały Lubin i okolicę. I nie tylko na OSM ale i na UMP. Od 20 lat siedzę w geodezji, uczyłem się redakcji map i wiem jak to powinno wyglądać. A Ty chyba nie bardzo, brakuje Ci elementarnej wiedzy z kartografii i tworzenia map, zacznij od rysowania nowych elementów a nie poprawiaj i to totalnie bez sensu. Zmieniłeś przebieg DW 335 ale relacji już nie. Ostatnie Twoje poprawki są bez ładu i składu. Żadnej logiki. Ręce opadają. Al. Maczka to jest miejska ulica łącząca dwa osiedla a nie żadna obwodnica. Jaki ma być efekt takich zmian poza tragicznym wyglądem i wprowadzaniem w błąd.

pozdrawiam"

Od dwóch miesięcy wiszą notki odnośnie w/w ulic a jedyny komentarz marco406 nie jest zbyt przekonujący.
Pozdrawiam,

Nie mam nic przeciwko :slight_smile:

Proszę Cię o wyjaśnienie jaki jest cel czy też efekt Twoich zmian. Np. takie zróżnicowanie ul.Hutniczej: http://www.openstreetmap.org/#map=17/51.41103/16.18544 czy ul.1 Maja: http://www.openstreetmap.org/#map=17/51.39849/16.19595

Nie pasują mi się takie zmieniające się nagle kategorie. Sieć dróg powinna tworzyć jakąś spójna siatkę. Drogi niższej kategorii powinny zaczynać i kończyć się na drogach wyższej kategorii (wojewódzkie na krajowych, powiatowe na wojewódzkich). Wtedy to dobrze wygląda.

@Przemek liczymy na wyjaśnienia bo faktycznie wygląda to na niezły bałagan.

Dziękujemy za zmiany!
Logika moich była dość banalna (drogi miejskie):

  • co najmniej dwa pasy ruchu w jedną stronę i ograniczenie prędkości powyżej standardowej (70) - ‘drogi czerwone’
  • dwa pasy ruchu w każdą stronę - ‘pomarańczowe’,
  • jeden pas ruchu w każdą stronę - ‘żółte’,
  • wewnętrzne, osiedlowe - ‘białe’,
  • ronda, krzyżówki należą do klasy wyższej,
  • klasa mniej za dziury itp.
    Inaczej OSRM potrafi prowadzić przez centrum (ref 36 od Wrocławia do ref 1219D z drugiej strony miasta) itp.

No to mamy klasyczne rysowanie “pod render” :slight_smile: Dla wyjaśnienia - w OSM nie rysujemy “pod render” na stronie głównej OSM, tylko mapa ma odpowiadać faktom. Typ drogi określa jej funkcję a nie stan. Od określania stanu (nawierzchnia, liczba pasów, dozwolona prędkość) są odpowiednie tagi.

A to dobre :slight_smile: Praktycznie dosłownie w ten sam sposób argumentowałem moje zmiany dróg w Krakowie, tylko że akurat tam “słuszna linia” jest na odwrót i moje zmiany zostały wycofane. :confused:

Tylko, że to co nam się wydaje że jest ładne i spójne niekonicznie odzwierciedla rzeczywistość - np. fakt, że drogi niższej kategorii powinny zaczynać się i kończyć na drogach wyższej kategorii jest błędny - zrobiłem swojego czasu setki km po małych wsiach i odludziach z GPS i widziałem gęste sieci bardzo dobrych, asfaltowych dróg gminnych z których niemal żadna nie dochodzi do drogi wyższej kategorii - np. powiatowej czy wojewódzkiej. I co teraz?

A nic, przecież to jest w porządku. Akurat nie o taki przypadek tu chodzi. Zbyt dosłownie potraktowałeś wypowiedź marco.
Ale, zapewne w twoim przykładzie, ta cała sieć jednakowych dróg jakoś była obwiedziona drogami wyższej kategorii …które z kolei same tworzą swoją sieć. Nie kartowałeś też tych dróg tak trochę pół na pół, a to kategorią “a”, a to “b”.

Dokładnie, w końcu reguły są opisane dość precyzyjnie na wiki. Z tego co widzę to mało kto jednak to czyta, bo np. na Mazowszu jest masa dróg otagowanych jako highway=tertiary_link, bo komuś się ładnie renderowało.

Perimex - reaktywacja
Po otwarciu zachodniej obwodnicy Lublin (S19) zmienił przedłużenie al. Solidarności (obecnie DK19, od 2017 DK92) na powiatową.

Przywróciłeś, czy mam zmienić?

Przywróciłem, ale przed chwilą zauważyłem, że pozmieniał znowu. Chyba całą Solidarności, nie wiem, bo teraz ciągle coś robi. Czy nie można go jakoś powstrzymać?

Możemy mu jakoś pomóc opuścić nasze grono edytorów? Przecież to nie pierwszy raz. Tworzy jakieś abstrakcyjne twory na mapach wg własnego widzimisię.

Swoją drogą - w OSM nie ma czegoś takiego jak “droga powiatowa”.
Nie żebym się czepiał, ale używając złej nomenklatury, lejecie wodę na młyn takim Perimexom.