First of all: I don’t speak Polish (I can understand it most of the time tho). So I’ll write in English. Sorry for that. http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=462576#p462576
While editing Ukraine we’ve discovered some edits that can be considered problematic. The user Zmianowy keeps marking rivers as layer=-1 despite wiki recommendations. I’ve tried to contact him, yet he fails to accept our arguments.
Is this practice (i.e. marking rivers as layer=-1) default in Poland (he tells that he has actively used this marking)? If so, please, don’t use it when mapping Ukraine.
Ostatnio dla wód płynących “z automatu” stosuję warstwę -1. Ułatwia to pracę każdemu, kto opracowuje potem drogi przecinające szlaki wodne i używa sprawdzania poprawności danych (validator). Żeby zrozumieć problem kolegów z Ukrainy (poza formalnym, czyli “typowo polskie” nie przestrzeganie ściśle wskazówek opisanych na stronie http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:layer)), szukałem miejsc na mapie, gdzie zastosowana dla szlaków wodnych warstwa -1 powoduje jakiś problem. Dotychczas nie znalazłem. Pomożecie?
Nie napisałem, że strumienie są na poziomie niższym niż rzeki (powinny być na tym samym).
Wody “płynące” to strumienie, odpływy, rzeki, kanały…, a nawet rowy w których najczęściej woda stoi. Są położone poniżej otaczającego je terenu (stan wody nie powinien mieć znaczenia), stąd stosowanie warstwy -1 jest logiczne. Dla mnie nielogiczne jest zastosowanie warstwy +1 dla mostu, który znajduje się na tym samym poziomie co droga w warstwie 0. (powszechne rozwiązanie na mapach Ukrainy i nie tylko).
Szkoda, że nikt mi nie wytłumaczył, że “Bóg Wiki” ZALECA, żeby nie umieszczać cieków wodnych w warstwie -1 w TERENIE LEŚNYM, bo TYLKO W TAKIM przypadku jakiś program (ciekawe który?) nie potrafi wygenerować cieku wodnego i pozostawia go “ukrytym”. Prawdopodobnie też “na wszelki wypadek” zaleca się nie tworzyć dłuższych linii w warstwie -1 również na obszarach niezalesionych, ale jak zrozumiałem, nie jest to problem dla programów, więc jest dowolność. “Angielska jest trudna języka”, ale chyba dałem radę - dzięki wujowi
Nie bardzo rozumiem. Możesz dokładniej napisać co robiłeś, że się nie otwiera?
Czy masz na myśli artykuł w innym języku i kliknięciu na “polski”.
U mnie się otwiera.
Polecam lekturę innych tagów podstawowych na Wiki, zaczynająć od http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Category:Pl:Beginners_Guide
PS. Jak otworzysz historię to znajdziesz tam kiedy dany artykuł został napisany lub aktualizowany.
Czuję się w obowiązku poinformować, że prosiłem Kilkenniego - założyciela tego wątku, żeby usunął wszystkie moje edycje z obszaru Ukrainy. Wyzwanie podjął Udaryk, ale usunął tylko warstwy, obiekty pozostały i teraz zapychają walidator, czyli jest po staremu.
Ale, co tam, ważne, że chłopaki się cieszą. Teraz szykują się do następnego “natarcia”, tym razem na Włocha. http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=15259&p=2