Oznaczanie szlaków rowerowych

Na wiki jest rekomendacja używania 16 podstawowych kolorów. “orange” chyb jest dość często występującym kolorem oznakowania szlaku ale z punktu widzenia renderera pewnie tak samo istotny, jak np. “gainsboro”. I powstaje ryzyko, że “orange” nie zostanie zrozumiany, podczas gdy #ffa500 ma większe szanse.

Jeszcze lepiej byłoby stosować osmc:symbol, gdzie jest dobrze zdefiniowany zestaw kolorów:
http://www.wanderreitkarte.de/symbols_en.html

Sądzę, że wstępna analiza wszystkich szlaków w Excelu pozwoliłaby na szersze spojrzenie na polskie szlaki rowerowe. Można by też uprzątnąć nazwy (czesto spotykam się ze szlakami nazywanymi z małej litery) kolory oraz REFy. Jeśli oczywiście można by zrobić taki mass update. Na pewno jest to kwestia do dyskusji.

Fajnie jeśli szlaki byłby wrzucane na wiki jakimś skryptem. Aby łatwo się dało monitorować ew. uszkodzenia ciągłości i podobne. Najlepiej w formie:
ID w OSM¦Województwo|typ|nazwa|kolor|data ostatniej edycji

Uwaga: z tego co zauważyłem data ostatniej edycji relacji może być starsza, niż data ostatniej edycji któregoś z jej członków (data w sensie informacji kto ostatnio edytował relację i kiedy). Właściwie logicznie rzecz biorąc nie powinno tak być, ale tak jest. Podobnie jest zresztą z łączeniem kilku linii w jedną - jeśli mają różne tagi JOSM otwiera okienko i każe wybierać te, które się nie zgadzają, jeśli jednak należą do różnych relacji, to już tak nie robi (a powinien to robić jeśli zbiory relacji, do których należą linie, się różnią…). To takie przypomnienie na marginesie, że monitorowanie zmian w relacji nie jest tak proste, jak powinno ;).
PS. A Sara wie, że w Polsce jedną drogą może prowadzić kilka ścieżek rowerowych o różnych kolorach? I ma zamiar to jakoś mimo tego wyświetlić? :wink:

Spróbuję do tego przysiąść. Myślałem o skrypcie, który by wrzucał też aktualny stan zwrócony przez RelationAnalyzera, co by było wiadomo, gdzie należy spojrzeć, że coś jest do poprawienia.

No takie zachowanie jest akurat dla mnie zgodne z oczekiwaniami. Modyfikacja członka nie oznacza modyfikacji relacji. Data która tu jest potrzebna, to data, z jakiego momentu w czasie pochodzą dane, które zostały poddane analizie.

Nie wiem czy wie, ale spójrz na mapkę podesłana przez wojtasa82. Nie ma problemu z wyświetlaniem szlaków różnych kolorów jedną trasą.

To lista wyciągnięta z moich tabel dla route=bicycle. Niestety brak czasu nie pozwala mi jej sparsować, więc może ktoś by zechciał.
Ostatnia kolumna zawiera listę wszystkich tagów w relacji (tagi i wartości oddzielane przecinkami).

Tabele z relacjami szlaków przetwarzana jest u mnie regularnie, więc można pomyśleć nad wyłapywaniem różnic/zmian w szlakach.

EDIT: nie zauważyłem, że colour jest zmodyfikowane (właściwą wartość można znaleźć w ostatniej kolumnie). Poprawione i dodałem tag network.

Jeśli miałoby to służyć łatwemu sprawdzaniu, czy przebieg szlaku turystycznego (rowerowego/pieszego/…) został zmieniony, to data modyfikacji relacji niewiele daje.

Rzeczywiście, zapomniałem, że to takie “bardzo pomocne” wyświetlanie kolorów szlaków ;). Zdecydowanie wolę naszą polską wizualizację :wink:

Wie. Jednak są problemy z wyświetlaniem szlaków w odpowiednich kolorach (tzn. na całej długości jak na osmapie). W tej chwili mam informację o możliwości wyświetlania ikonek w odpowiednich kolorach.Myślę, że nawet lepiej mieć mapę, która będzie szlaki pokazywać inaczej niż na osmapie - daje to wolność wyboru i spojrzenia na mapę:) Jeśli szlaki idą tą samą drogą, to wyświetlane są dwie lub więcej ikony w odpowiednich kolorach - można więc łatwo podążać wybranym szlakiem)
http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=16&lat=52.63658&lon=1.29553&hill=0&base=0.685&route=1
Widać tu odcinek drogi o wspólnym przebiegu szlaku niebieskiego i żółtego)

Proponowałem symbole szlaków rowerowych (rower i kolor szlaku) , jednak są obawy o prawa autorskie (czy w tym przypadku takie występują - nie wiem) oraz czy nie zmniejszą czytelności mapy Ikonki mogłby się znaleźć na liście tras, może uda się to zrobić, nie wiadomo. Ten element mógłby w jakimś stopniu uatrakcyjnić mapę. Jak któryś z kolegów wcześniej testował na tagu Norwich, kwadraty z kolorami wyglądają atrakcyjnie i intuicyjnie, zwłaszcza dla początkującego rowerzysty, ułatwiają zaplanowanie trasy (zwłaszcza dla tras, które nie posiadają ref i są wygenerowane z pierwszych liter nazwy szlaku). Niestety, musimy zaakceptować ten mało wydajny według mnie system kodowania kolorami i się do niego zaadoptować. Chciałbym również poznać wasze opinie, może uda się znaleźć jakieś ciekawe rozwiązanie. Ja kieruję się głownie podejściem: mapa ma ułatwiać życie i być prosta i intuicyjna dla początkujących rowerzystów (potencjalnie zainteresowanych jeżdżeniem po naszych szlakach rowerowych) Sądzę, że nawet obcokrajowiec szybko zrozumie sposób oznaczania szlaków i nie będzie miał problemów ze zrozumieniem.

Jeżeli chodzi o symbol, to jak już coś, to lepiej używać znaków w formacie SVG:
http://wiki.osm.org/wiki/File:Szlak_rowerowy_zielony.svg

Są też pozostałe kolory. Jest nadzieja, że będzie wystarczająco czytelny na mapie, chociaż wersja z kwadratem oznaczającym kolor jest jak dla mnie całkiem spoko.

Nie rozumiem jakie są argumenty przemawiające za tym, by używać kodowania hex-em kolorów. Nadal jestem nieprzekonany.

Ja też nie. Brałem pod uwagę taką opcję, ale sądzę, że da radę stworzyć linię kodu, która sobie z tym poradzi i nie będzie trzeba nic z tym robić. Co do ikon to zrobiłem coś takiego:
http://imgh.us/yellow.svg

Tak by to mogło mniej więcej wyglądać:

http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=13&lat=54.48933&lon=18.49882&hill=0&base=0.685&route=1#

http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=9&lat=51.73718&lon=19.78062&hill=0&base=0.685#routes


http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=12&lat=54.6283&lon=18.38153&hill=0&base=0.685&route=1#routes

To co do listy szlaków, to wstępnie przygotowałem taką listę:
http://osm.vink.pl/osm/szlaki/

Wiersze na czerwono, to takie które RelationAnalyzer ocenił jako nieciągłe. Dużo tego.

Jak macie jakieś pomysły jak tą stronkę to jestem otwarty.

Edit: URL

  1. Dałoby się to pociąć na np. województwa (czyli na podstrony odpowiadające województwom)? Ewentualnie inny podział w celu odciążenia łącz i ułatwienia ogarnięcia jakiegoś konkretnego wycinka całości…
  2. Czy można dodać (albo dać osobno) szlaki mtb? W sumie też są to szlaki rowerowe… o tym że mtb dowiadujemy się często dopiero z tablic gdzieś tam na trasie ;).

To bardzo przydatna lista, szczególnie jeśli będzie odświeżana raz na jakiś czas. Da się w przyszłości jakoś wyraźniej oznaczać te, które były już “dobre” (zdaniem RelationAnalyzer np.) a zrobiły się złe (według tego samego kryterium)?

  1. ja chcę takie dla szlaków pieszych… też z jakimś podziałem regionalnym w celu łatwiejszego ogarnięcia wybranych okolic bez przeglądania całości.

Tak, w najbliższym czasie spróbuję to jakoś sensownie pociąć, bo chyba nie ma komputera, który by szybko ładował tą stronę w tej chwili. Tymczasm - można wpisać nazwę województwa w okienko wyszkiwania, co powinno ograniczyć do danego obszaru.

Dodałem (plik jeszcze się generuje).

Ok, zrobię też dla szlaków pieszych - i też jakoś to podzielę na województwa

Dodałem już, by lista regenerowała się codziennie w nocy. Może data, kiedy ostatnio RelationAnalyzer zgłosił szlak jako ciągły, by pozwalała wyciągnąć te, które ktoś zepsuł. Ale te dane, to dopiero zacznę zbierać.

Dziękuję za dodanie szlaków mtb. Przydałaby się jeszcze data aktualizacji spisu ;). Ja zawsze staram się dodawać tag complete=yes dla szlaków, o których wiem, że są (w danym momencie) w całości poprawnie naniesione (oraz staram się dawać complete=no dla takich, o których wiem, że prowadzą gdzieś dalej).

W temacie oznaczania szlaków: jak potraktować szlak, który jest opisany na stronie www gminy, jest na mapkach w terenie stojących przy innych szlakach rowerowych, ale w terenie nie ma żadnych znaków, które by nim prowadziły (na ponad 4 kilometrach szlaku nie było żadnego oznakowania)? Dać state=proposed? Czy może trail_visibility=horrible?

Można też się zapytać operatora dlaczego nie jest oznakowany :wink:

Dodałem datę aktualizacji spisu, podział na województwa oraz typ szlaku, typy szlaków: foot, hiking. Zmienił się też adres na:
http://osm.vink.pl/osm/szlaki/

Z datą, kiedy ostatnio był “dobry” siądę innym wieczorem :slight_smile:

No i sortowanie województw zgodnie z polskim alfabetem też zostawiam na później :wink:

Super, dzięki. Teraz będzie można znacznie łatwiej monitorować szlaki - do tej pory jedyną “wygodną” możliwością było sprawdzanie, czy waymarkedtrails wyświetla profil wysokości (wygodną, bo łatwiej tam było wybierać szlaki w danym rejonie niż w relation analyzer).

Dolnośląskie jest na początku, więc jak dla mnie wszystko działa ;). Zastanawiam się, czy posortowanie relacji szlaków po czymś innym niż ID byłoby pomocne… ale żeby coś szybko znaleźć to równie dobrze można zrobić wyszukiwanie po nazwie powiatu, więc chyba nie jest to konieczne.

Możesz sortować po dowolnej kolumnie - wystarczy kliknąć na jej nagłówek.

A jeżeli nie byłoby to skomplikowane to może by też dodać do tego relacje dotyczące tras linii autobusowych? (z podziałem na organizatorów). Ale nie wiem czy nie za wiele tego… :wink:

Czy mi się wydaje, czy dzięki tej akcji zasadniczo poprawiła się kompletność szlaków w puszczy kampinoskiej?