Kraków - tagowanie komunikacji miejskiej i dróg

Zastanawiam się, czy nie dodawać tag “old_name” do nazw ulic w Krakowie, bazując na:
http://kmk.krakow.pl/artykul_nazwy_ulic.html

Są to nazwy, historyczne, powszechnie znane przez osoby starsze i te które nie mieszkają w Krakowie od wielu lat.

Ale właściwie ze względów historycznych.
Może do “name=Królewska” dodać

old_name=Wybickiego;Reichsstrasse;18 Stycznia

i

source:name=http://kmk.krakow.pl/artykul_nazwy_ulic.html

gdzie przedziały czasowe byłyby już opisane w “source”.
Może lepszym rozwiązaniem jest “source:historic” gdyż dotyczy tylko nazw historycznych?

Jeśli już dawać nazwy z czasu okupacji niemieckej to chyba lepiej tak:

old_name=Wybickiego,18 Stycznia
old_name:de=Reichsstrasse

A co gdy część ulicy miała inną nazwę? Przeglądałem kiedyś plan Krakowa z 1947 roku gdzie północny koniec Rakowickiej nazywał się Orkana.

Nie bardzo.
“old_name:de” jest chyba dla tłumaczenia nazw zawartych w “old_name”.

Z drugiej strony old_name jest dla starej nazwy obiektu którego nazwa zawarta jest w name więc chyba wypadałoby, żeby była też w tym samym języku co ona. Przydałoby się przedyskutować ten problem z kimś wyżej bo zapewne dotyczy on nie tylko sporej części Polski ale i też innych miejsc a spójnego sposobu na tagowanie takich starych nazw z czasów okupacji czy tym podobnych jeszcze nie widziałem.

Są też sytuacje, gdzie stara nazwa niemiecka JEST tłumaczeniem starej nazwy polskiej (np. Chorzów → Królewska Huta / Königshütte :slight_smile: )

Podzielić.

Sto-Sto masowo przetagował drogi: “zmiana typów dróg wg klucza: powiatowe “tertiary”, gminne “residential”, za zikit.krakow.pl”

patrz http://www.openstreetmap.org/user/Sto-Sto/history#map=12/50.0614/19.9460

W wielu przypadkach jest to zmiana nieuzasadniona (na szczęście najgorsze zmiany sam(a) wycofał(a) - typu Armii Krajowej zamieniona na highway=tertiary).

Bulwersator zaproponował, żebym wyjaśnił wam moje stanowisko umieszczając tu post, który jemu wysłałem.
A zatem, zmieniam na liczbę mnogą i tłumaczę, że:
wcale nie chce zmienić klasyfikacji na urzędową. Tzn. nie całkowicie
Nie podobają się mi klasyfikacje dróg w Krakowie. Przeanalizowałem pobieżnie ale dużo innych miast (chociażby Warszawa, Wrocław) i, faktycznie, krakowskie drogi są rysowane inaczej niż gdzie indziej. Dlatego postanowiłem zmienić drogi wg takiego klucza:
primary - drogi krajowe (zaskakująco silna jest to reguła, tylko w Krakowie nie przestrzegana, jedynym wyjątkiem który znalazłem jest DTŚ)
secondary - II obwodnica (Konopnickiej, Aleje, Stwosza, Powstańców, Klimeckiego, znowu Powstańcy)
główne drogi promieniowe z II obwodnicy
w kierunku NW - Czarnowiejska, AK…
w kierunku N - 29 Listopada
w kierunku E - Kuklińskiego … Botewa…
w kierunku SE - Wielicka
w kierunku S - Wadowicka, Zakopiańska
w kierunku W - Księcia Józefa (akurat wojewódzka)
to co jest z III obwodnicy
Witosa, Nowosądecka
Stella-Sawickiego, Nowohucka (akurat dalej wojewódzka)
drogi wojewódzkie
tertiary - drogi powiatowe
residental (unclassified) - drogi gminne
Co mi nie pasuje do schematu:
Turowicza, Herberta
Kamieńskiego
Skotnicka … Grota-Roweckiego, Brożka, Tischnera
Monte Cassino, Zielińskiego
je wszystkie też dałbym secondary.

Co o tym myślicie?

Spójrzcie co jest teraz. W “starej” Nowej Hucie z połowa dróg to tertiary, ulica za Obi i Realem na Bora - tertiary… Lema(!)-secondary, Medweckiego-secondary. Az chce się powiedzieć “bez jaj”.
ciąg Grażyny-Legnicka-Nad Strugą jest tertiary. Dziwne. To czemu by nie dać tertiary Wileńskiej-Brogi-Miechowity. Co za różnica. Pół miasta w ten sposób można oznaczyć tertiary, bo?? Myślę, że w tak całkiem podrzędnych już drogach tertiary-residental powinno być kryterium urzędowe.
Zdrowa-Żmujdzka - tertiary? Dla jadących z Prądnickiej na wschód jest to alternatywa dla Opolskiej?

To temat wałkowany już lata, niestety bez wyraźnego consensusu w Polsce.
Masz opcje:

  1. stosować zasady zebrane na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dróg_w_Polsce (i precyzować owe zasady jak trzeba) co spowoduje że kiedyś będzie można używać higway do czegoś sensownego
  2. nie stosować i robić widzimisie, co spowoduje że tag higway nie będzie miał znaczenia ogólnie w Polsce, tylko będzie zapisem jakichś lokalnych kompromisów użytkowników :wink:
  3. olać typ* highway* i skupić się na lepiej zdefiniowanych oznaczeniach dróg (pasy, światła, ograniczenia prędkosci, szerokości, powierzchnia, itd) co poprawi jakość mapy bardziej niż zmienne zapisy owych lokalnych kompromisów :wink:

@Sto-Sto: a zacząłeś już korzystać z JOSM? Bo jeśli nie, to nadal jesteś początkujący, a jako taki nie powinieneś tykać dróg.

Zgadzam się z Mateuszem.

W Krakowie drogi były jako tako potagowane, ale przyszedł Bulwersator i zaczął zmieniać po swojemu. Teraz przyszedł Sto-Sto i robi się wojna edycyjna. Zapewne obaj są kierowcami robiącymi codziennie setki kilometrów po Krakowie :stuck_out_tongue:

Proszę, nie wypowiadaj się na tematy na które się nie znasz.

W szczególności - gdzie widzisz wojnę edycyjną? Pokażesz changesety gdzie się nawzajem rewertujemy?

A jeśli nie to co, zabronisz mi? Nie twierdzę, że się znam na wszystkim, ale chętnie się dowiem, na jakich tematach się nie znam. Będzie okazja uzupełnić wiedzę :stuck_out_tongue:
A może wydaje Ci się, że jako jedyny znasz Kraków? Rozczaruję Cię - przez 7 lat mieszkałem w tym pięknym mieście poruszając się po nim rowerem i autem, więc śmiem twierdzić, że co nieco wiem nt. komunikacji w Krakowie.

A mogę Ci pokazać przykładową drogę? Proszę: http://osm.mapki.com/history/way.php?id=19801218

I ja również miałem się oburzyć, że żadnej ale to żadnej wojny to ja nie widzę, a tu proszę: okazało się, że wojujemy i to jeszcze ze Zbigniewem :slight_smile:

Ale obruszę się na dziwną opinię co do programów edycyjnych. W sumie spodziewałem się tego ale nigdy po Zbigniewie, znaczy szanownym tacie Zbigniewie :stuck_out_tongue: Co to za argument? Tak, doskonale znam JOSMa! Wiele razy z niego korzystałem. Całkiem fajnie się nim edytuje drogi. Mało tego, przy takich kryteriach, to jestem bardzo zaawansowanym użytkownikiem, wszak nawet wtyczki nie są mi obce :sunglasses: Ale to taka dygresja “dziecia potlacza”.

Mhm, dokładnie to 67 razy. Versus 346 edycji zrobionych z Potlacza. Nie ma co, rzuciły mnie te liczby na kolana :slight_smile:

A czy ja chociaż zasugerowałem, że używam go co najmniej tak często jak potlacza, albo coś w tym stylu? W życiu! Po prostu go znam, używałem “i w ogóle”. No ale skoro tu starszeństwo nabija się edycjami JOSMem, trzeba przemyśleć strategię, poprawić proporcje. :wink:

Ekhm,
mniej ważne jakiego pędzla malarz używa, ważne jaki jest namalowany obraz :wink:

Może tu coś znajdziesz: http://rdlpkrakow.gis-net.pl/ - Lasy w małopolsce

Wiele urzędów ma cichą nadzieję że coś zarobią. To zawsze jest tak z geodanymi i urzędami. Ludzie myślą: Skoro kosztowało to 229.352,16 PLN w wyprodukowaniu, to musimy te pieniądze odzyskać.
Nie odzyskają. Zysk idzie po trójkącie i tylko wtedy, gdy system jest uniwersalny.
Ściemy w postaci tworzenia systemów regionalnych pozwalających wyciągać dużą kasę na bezsensowne zlecenia tak, żeby znajomy królika na tym zarobił i dał nam zarobić jako np. konsultantowi, to zmora naszego zżartego korupcją państwa i potworne wprost marnotrastwo pieniędzy.

Powinno być to zakazane, zaś wszelkie tego typu projekty wzięte pod lupę a winni marnotrawstwa ukarani.
Nic mnie nie interesuje, że jest to nagminny proceder.
Powinniśmy zacząć tworzyć samemu alternatywne systemy zawierające teog typu informacje by wykazać bezsens tego typu działań.
Z drugiej zaś strony trzeba oczywiście widzieć innowacyjność tej pracy. Powstają ciekawe pomysły. Trzeba je podejmować ale dążyć do rozwiązań ogólnopolskich.

Paradoksalnie z powodu regionalizacji interesów i konkurencji ośrodków miejskich będących właścicielami tych danych OSM jest jedynym z niewielu miejsc,
gdzie możemy dopracowywać się rozwiązań w skali kraju.

Interaktywny plan Krakowa, aktualizowany co kilka miesięcy.
http://msip2.um.krakow.pl/

Polecam:
http://toolserver.org/~kolossos/osm/osmhack.php?lat=50.06172&lon=19.93742&name=Krak%C3%B3w - OSM map features for Kraków

Zauważyłem ostatnio dużo aktywność w aktualizacji tras komunikacji miejskiej w Krakowie i tworzeniu nowych relacji.
Dobrze by było, aby zostało to naniesione na:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Krak%C3%B3w
Łącznie z datami ostatnich zmian. W ten sposób będziemy wiedzieli czy dane są aktualne.
Dziękuję.