JOSM - różne sprawy, porady

Wie może ktoś, jak zmusić JOSMa do pokazywania na mapce nazw w języku lokalnym czyli wartości tagu name a nie name:en? Mam taki problem kiedy zaglądam na Ukrainę. Czytanie ukraińskich nazw zapisanych angielską transkrypcją jest naprawdę męczące :P.

Hmmm, u mnie w pierwszej kolejności pokazuje wartość tagu name:pl= a jeśli takowego nie ma - name=

Być może to wynika z tego że mam Windows 7 w wersji USA, czyli angielski jest preferowanym językiem w systemie. Swoją drogą byłoby miło mieć możliwość ustawienia czy chcę widzieć nazwy w języku moim czy natywnym dla edytowanego terenu.

W JOSM można sobie zmienić język - masz ustawiony polski?

Właśnie sobie przestawiłem na polski, i zamiast angielskiej nazwy mam polską, to nie jest to o co mi chodziło, ale to też ma swoją zaletę. Widać, gdzie trzeba będzie dodać polskie nazwy.

Tak więc pozostało ustawić język ukraiński :smiley:

Czy da się w JOSM wyszukać odcinki o określonej długości?

Trzeba dopisać. W kodzie jest obsługa powierzchni za pomocą areasize.

…można też zastosować Scripting Console , poniższy przykład wyszukuje odcinki o długości pomiędzy 230 a 2300 metrów:

var console = require("josm/scriptingconsole");
var layer = josm.layers.get(0); 
var ds = layer.data;
var s = ds.selection;
var ways = s.ways;
console.clear();

for(var i=0; i< ways.length; i++) {  
  var way = ways[i];  
 if (way.getLength() > 230 && way.getLength() < 2300 ) {
  console.print("way  {0} dlugosc: {1} m.",way.id, way.getLength()); 
 console.print("\n");
}
 text += ", ";
}

@WojtekK:
O, fajne. Niestety, z jakiegoś powodu nie chce to zadziałać - wywala błąd:

Error message:ReferenceError: "text" is not defined. (inlineScript#14)
At:line 14, column 0

wyrzuć linię z text, jest niepotrzebna - coś sie zaplątało, skrypt szuka w selekcji i listuje ID obiektów way spełniających warunek… czyli przed uruchomieniem dajemy CTRL+F “way” :slight_smile:

Nie wiem czy znacie tą możliwość ale jeśli zapisujecie POI za pomocą Locusa i zrobicie w nim zdjęcie jako załącznik to taki komplet można wyeksportować pojedynczą komendą i otworzyć w JOSM. Potem klikacie w ikonkę zdjęcia i otwieracie je bezpośrednio w JOSM. Prościej się chyba nie da a korzyść przy opisywaniu bardziej skomplikowanych POI ewidentna.

Danych OSM nie ładowałem aby było czytelniej. Samo zdjęcie można oczywiście powiększyć 1:1 aby np. przeczytać inskrypcję na tablicy i przepisać.

OCR jeszcze by się przydał :wink:

Mam pytanie o drobną, chociaż nieco irytującą sprawę. Otóż gdy mam wczytany w JOSM jakiś obszar, przesuwam się i wczytuję kolejny kawałek, to zmienia się nieznacznie zoom, oddala się o jakieś 2,5%. Nie da się tego skorygować zoomem przy pomocy ± lub rolki, bo skok wynosi około 30%. Ta nieznaczna zmiana zoomu przy wczytywaniu dodatkowych danych powoduje bardzo często ponowne wczytywanie podkładu, ortofotomapy itp. Czy da się jakoś w ustawieniach JOSM zlikwidować ten mały skok zoomu? A może da się wyregulować skok zoomu przy użyciu ± lub rolki?

Mnie ten problem nie przeszkadza, ponieważ ja na stałe mam wyłączoną opcję “automatycznie zmieniaj rozdzielczość”, dzięki czemu WMS wczytuje się zawsze w takiej rozdzielczości, jakiej sobie zażyczę.

Dlaczego jest gorzej?
W JOSM korzystałem ze stylu rysowania map Mapnik, żeby zobaczyć jak mapa będzie wyglądać zanim wyślę pracę na serwer. Dzięki tej funkcji uniknąłem wielu błędów.
Od wersji 8339 stało się to utrudnione, ponieważ nie wyświetlają się już budynki. Czy ktoś to poprawi?

Ktoś poprawi, gdy ktoś zgłosi błąd. Polecam śledzenie:
https://josm.openstreetmap.de/ticket/11479

Dziękuję za zgłoszenie. GDY będzie poprawione, to wrócę do rysowania budynków.

Mam problem z ładowaniem podkładu “Łódź ortofotomapa” w JOSM. Niektóre kafle się ładują, a niektóre są czerwone z napisem BŁĄD. Te które się załadują poprawnie za chwilę też się zmianiają i w końcu mam czerwony ekran. Może coś mam nie tak ustawione? Wersja 8339.

Codziennie tak masz? To mogą być chwilowe problemy z Geoportalem. Też tak czasami mam, gdy ich serwery są przeciążone. Próbuj o różnych porach dnia (a najlepiej wieczorami i w nocy).