Pytania początkujących

Traktuj, praktycznie, “shop:stock:<nazwa towary lub usług>”, jako podkategorią danego tagu i z nim związanym, a nie jako coś niezależnego.
“shop:stock:”, niezależnie, nic nie znaczy.

Znalazłem taki tag sport=equestrian do opisania jeździectwa, może w związku z tym można by użyć analogicznie shop=equestrian, to występuje 25 razy w przeciwieństwie do 1 wystąpienia horse_equipment.

Może rzeczywiście byłoby “bezpieczniej” użyć shop:stock:pet_food=yes zamiast shop:stock:food=yes, ale to i tak jest kwestia dyskusji toczonej w wątku Sklep z różnymi typami towarów.

Wobec tego jak najbardziej shop=equestrian jest lepsze niż shop=horse_equipment. No chyba, że ktoś ma jeszcze lepszy pomysł na hasło do odpytania taginfo, które da istotnie więcej odpowiedzi, niż 25 ;).

Tę dyskusję kontynuujmy w wątku Sklep z różnymi typami towarów

Oczywiście, że znak C12 nie daje przywilejów, ale nakłada obowiązki. Zjazd z ronda należy sygnalizować. To, że większość kierowców tego nie robi niczego nie usprawiedliwia. “Taki mamy klimat”.

Na tym kwadratowym rondzie też? Jadę prosto, na pasie do jazdy na wprost (tak mówią strzałki na jezdni) i powinienem włączyć kierunkowskaz?

Jeśli jedziesz na wprost to przed skrzyżowaniem nic nie sygnalizujesz, ale zjazd z roda już tak.
Nie pytaj kto to wymyślił i jak długo nad tym myślał. A o rondach ze światłami to już nawet pisać nie ma sensu. W Poznaniu jest takie jedno gdzie jak się zrobią korki to wyłączają sygnalizację i korki znikają.

W temacie nazewnictwa - ogólnie w OSM nie używamy skrótów. Jednak widzę, że dużo ogródków działkowych ma nazwy takiej jak np. ROD “Zacisze”. Czy takie ogródki nie powinny mieć na mapie pełnej nazwy, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe “Zacisze”? Mnie skrót ROD nic początkowo nie mówił, podejrzewam, że innym też nie, szczególnie obcokrajowcom.
Mam ochotę to pozmieniać, ale najpierw chcę poznać wasze zdanie.

Wg mnie ROD to skrót więc bardziej pasuje do shortname, zaś pełna nazwa to przesada bo gubi się ta prawdziwa nazwa. Może pełną nazwe do fullname?

Myślę, że "Ogródki działkowe “Zacisze” całkowicie wystarczy, a pełna nazwa, jeśli ktoś chce, to, jak sugeruje Dotevo.

Nie, nie nakłada żadnych obowiązków poza nakazem jazdy dookoła wyspy. Jeżeli zjeżdżasz z drogi dookoła wyspy to sygnalizujesz zjazd - tak samo jak sygnalizujesz zjazd z drogi, którą jedziesz, czyli skręcasz w boczną. Na rondzie droga ma fikuśny kształt pętli i dlatego nią jadąc nie sygnalizujesz tego lewym kierunkowskazem, bo to powinno oznaczać chęć zjazdu na wyspę centralną.

Czasami spotykam się z sytuacją, że rysując drogę do gospodarstwa, droga ta przebiega przez środek gospodarstwa i biegnie dalej do innej drogi po drugiej stronie tego gospodarstwa.
Czy w takiej sytuacji rysować drogę przez podwórko, czy jako dwie odrębne drogi, które się nie łączą?

Wytnij ten kawałek biegnący przez gospodarstwo i dodaj mu np. access=private

Absolutnie nie róbmy własnych dziwoloągów typu “Ogródki działkowe Zacisze” o ile nie jest to oficjalna nazwa, tym bardziej, że funkcja “ogródki działkowe” jest już w innym tagu.

Skróty i ich rozwijanie: jeśli będzie tak, aby mapa mogła wyświetlić krótszą nazwę (w sumie chyba wszystko jedno czy “Zacisze” czy “ROD Zacisze”), to nie widzę problemu w rozwinięciu tych skrótów automatem w którymś z tagów (pod warunkiem, że ten sam automat wrzuci też w odpowiednim miejscu skróconą nazwę - długie nazwy zwykle mocno zaciemniają mapę - a nie sądzę, aby mapy tworzone przez obcokrajowców potrafiły automatycznie zwinąć pełną nazwę (“Rodzinne Ogródki Działkowe Zacisze”) do sensownej krótszej wersji.

Nie wiem czy zauważyłeś, ale styl na osm.org od niedawna ma fajnie zrobione dopasowywanie nazwy do obszaru - to tak trochę poza tematem.

Jeśli chodzi o ścisłość to raczej powinno być Rodzinny Ogród Działkowy - tak podpowiada Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzinny_ogr%C3%B3d_dzia%C5%82kowy

Bardzo możliwe… :wink:

@Domiss: No co? Dzisiaj doczytałem :smiley:

@Zbigniew_Czernik: Chodziło mi raczej o zwrócenie uwagi, że tylko skopiowałem rozwinięcie skrótu i nie jestem w tej kwestii żadnym autorytetem - ale chyba nie do końca mi to wyszło ;).

Myślę, że warto sobie po prostu przypomnieć o tym, że oprócz tagu “name” istnieją jeszcze “short_name”, “alt_name”, i całe mnóstwo innych i zacząć je stosować (nie tylko do ROD) - tu też mam na myśli również siebie ;).

W kwestii różnych wariacji tagu name mam też pytanie: jest u mnie w mieście ulica “Mieszka I” (czyli Mieszka Pierwszego). Co wrzucić do name i gdzie najlepiej wrzucić tę drugą wersję? W sumie najbardziej mnie wkurza, gdy słyszę w nawigacji “skręć w lewo w mieszka i” (tak jak jest napisane; oraz dodatkowo: tak, mam to włączone :wink: ), ale z drugiej strony na mapach wolałbym widzieć napis “Mieszka I” - bo tak jest na tabliczkach w terenie.

z tym ROD to trzeba uważać, bo na większości szyldów i tablic z nimi związanych jest pisane właśnie ROD, bez pełnej nazwy. Nie ma co zaklinać rzeczywistości :).

OSM ma możliwości, które pozwalają, aby “wilk był syty i owca cała” :slight_smile:
“name=” , “alt_name=”, local_name=", itd
Polecam http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:name

Czyli może być “ROD Zacisze” i “Ogródki działkowe Zacisze”

Mogę prosić o wyjaśnienie sensu tej relacji:
https://www.openstreetmap.org/way/42716193/history