Pytania początkujących

W Krakowie sporo działa całą dobę (urocze jest stanie w nocy na pustym skrzyżowaniu i czekanie kilku minut, aż będzie można jechać. Jeszcze lepiej, gdy jedzie się rowerem/motorem, a pętla indukcyjna jest źle skalibrowana).

Nocą sygnalizacje w niektórych miastach służą do spowolnienia ruchu. Domyślnie jest czerwone, dopiero po podjechaniu zmienia się na zielone.
Tak jak napisał Mateusz, jeśli pętla jest do niczego to rowerem/motocyklem można stać do czasu nadjechania dużego pojazdu lub przemieścić się nad pętlę :wink:

W niektórych miejscach to i stanie dokładnie nad pętlą nic nie pomaga :slight_smile:

Od samego stania raczej nic się na pętli nie wyindukuje :wink:

Potrzebuję opisać dwa bardzo specjalistyczne sklepy. Nie udało mi się nic znaleźć na wiki.
Pierwsze to sklep dla koniarzy http://www.sklep.zabookuj.eu/, jak sami o sobie piszą: akcesoria i sprzęt jeździecki, co prawda w asortymencie mają tez karmę dla psów i kotów, ale to jest tak przy okazji, a więc na pewno shop=pet nie pasuje.
Drugi sklep sprzedaje sejfy, sprzęt do monitorowania i różne tym podobne rzeczy, dodatkowo zajmuje się usługami z tym związanymi https://www.tmc24.pl/.
Macie jakiś pomysł jak to otagować?

Spróbuj:
shop=horse_equipment
shop:stock:food=yes
shop:stock:accessories=yes

shop=safety_accessories
shop:stock:safe=yes
shop:stock:monitoring_equipment=yes

To chyba przesada, bo potem taki sklep się wyświetli jak będziesz chciał zrobić zakupy na własny obiad… :wink: Normalnie w takich wypadkach warto albo otagować jako shop=yes (jeśli sama nazwa sklepu świadczy o asortymencie), albo użyć taginfo. W innym przypadku będziemy mieli całe mnóstwo niekompatybilnych ze sobą shop:stock:* (choć akurat Władek być może podał propozycje z wiki - na pewno zna ją lepiej niż ja - tylko z tym food na jedzenie dla zwierzaków trochę przesadził).

Traktuj, praktycznie, “shop:stock:<nazwa towary lub usług>”, jako podkategorią danego tagu i z nim związanym, a nie jako coś niezależnego.
“shop:stock:”, niezależnie, nic nie znaczy.

Znalazłem taki tag sport=equestrian do opisania jeździectwa, może w związku z tym można by użyć analogicznie shop=equestrian, to występuje 25 razy w przeciwieństwie do 1 wystąpienia horse_equipment.

Może rzeczywiście byłoby “bezpieczniej” użyć shop:stock:pet_food=yes zamiast shop:stock:food=yes, ale to i tak jest kwestia dyskusji toczonej w wątku Sklep z różnymi typami towarów.

Wobec tego jak najbardziej shop=equestrian jest lepsze niż shop=horse_equipment. No chyba, że ktoś ma jeszcze lepszy pomysł na hasło do odpytania taginfo, które da istotnie więcej odpowiedzi, niż 25 ;).

Tę dyskusję kontynuujmy w wątku Sklep z różnymi typami towarów

Oczywiście, że znak C12 nie daje przywilejów, ale nakłada obowiązki. Zjazd z ronda należy sygnalizować. To, że większość kierowców tego nie robi niczego nie usprawiedliwia. “Taki mamy klimat”.

Na tym kwadratowym rondzie też? Jadę prosto, na pasie do jazdy na wprost (tak mówią strzałki na jezdni) i powinienem włączyć kierunkowskaz?

Jeśli jedziesz na wprost to przed skrzyżowaniem nic nie sygnalizujesz, ale zjazd z roda już tak.
Nie pytaj kto to wymyślił i jak długo nad tym myślał. A o rondach ze światłami to już nawet pisać nie ma sensu. W Poznaniu jest takie jedno gdzie jak się zrobią korki to wyłączają sygnalizację i korki znikają.

W temacie nazewnictwa - ogólnie w OSM nie używamy skrótów. Jednak widzę, że dużo ogródków działkowych ma nazwy takiej jak np. ROD “Zacisze”. Czy takie ogródki nie powinny mieć na mapie pełnej nazwy, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe “Zacisze”? Mnie skrót ROD nic początkowo nie mówił, podejrzewam, że innym też nie, szczególnie obcokrajowcom.
Mam ochotę to pozmieniać, ale najpierw chcę poznać wasze zdanie.

Wg mnie ROD to skrót więc bardziej pasuje do shortname, zaś pełna nazwa to przesada bo gubi się ta prawdziwa nazwa. Może pełną nazwe do fullname?

Myślę, że "Ogródki działkowe “Zacisze” całkowicie wystarczy, a pełna nazwa, jeśli ktoś chce, to, jak sugeruje Dotevo.

Nie, nie nakłada żadnych obowiązków poza nakazem jazdy dookoła wyspy. Jeżeli zjeżdżasz z drogi dookoła wyspy to sygnalizujesz zjazd - tak samo jak sygnalizujesz zjazd z drogi, którą jedziesz, czyli skręcasz w boczną. Na rondzie droga ma fikuśny kształt pętli i dlatego nią jadąc nie sygnalizujesz tego lewym kierunkowskazem, bo to powinno oznaczać chęć zjazdu na wyspę centralną.

Czasami spotykam się z sytuacją, że rysując drogę do gospodarstwa, droga ta przebiega przez środek gospodarstwa i biegnie dalej do innej drogi po drugiej stronie tego gospodarstwa.
Czy w takiej sytuacji rysować drogę przez podwórko, czy jako dwie odrębne drogi, które się nie łączą?

Wytnij ten kawałek biegnący przez gospodarstwo i dodaj mu np. access=private

Absolutnie nie róbmy własnych dziwoloągów typu “Ogródki działkowe Zacisze” o ile nie jest to oficjalna nazwa, tym bardziej, że funkcja “ogródki działkowe” jest już w innym tagu.

Skróty i ich rozwijanie: jeśli będzie tak, aby mapa mogła wyświetlić krótszą nazwę (w sumie chyba wszystko jedno czy “Zacisze” czy “ROD Zacisze”), to nie widzę problemu w rozwinięciu tych skrótów automatem w którymś z tagów (pod warunkiem, że ten sam automat wrzuci też w odpowiednim miejscu skróconą nazwę - długie nazwy zwykle mocno zaciemniają mapę - a nie sądzę, aby mapy tworzone przez obcokrajowców potrafiły automatycznie zwinąć pełną nazwę (“Rodzinne Ogródki Działkowe Zacisze”) do sensownej krótszej wersji.