Wizualizacje i analiza danych

Gminy prowadzące ewidencję w iMPA również wysyłają automatycznie info o nowym adresie do GUS, więc nie byłoby to porównanie “do EMUiA” a raczej porównanie “do rzeczywistości”. W sumie platforma nie ma znaczenia, bo każda gmina jest zobowiązana do wysyłania tej informacji.
Ogólnie pomysł bardzo zacny.

To nie mój pomysł. Już ze dwa razy był przedstawiany przez Wiktora. W wykonaniu też nie byłem osamotniony. Można powiedzieć, że to taki projekt społecznościowy :wink:

Również zauważyłem, że po zmianie 5000->15000 zachodniopomorskie się rozjaśniło. Zmieniam więc 5 na 7.

Dołączam się do podziękowań. Wykonanie to jednak spora część roboty :-). Możesz podzielić się jak to zrobiłeś? Jak generujesz mapkę i jak karmisz ją danymi? Do tej pory bawiłem się Maperetivem do takich wizualizacji, ale nie jest to wdzięczne narzędzie.

To może jeżeli to dotyczy tylko gęsto zaludnionych obszarów to należy dopasować dzielnik - może zamiast 10 trzeba dać np. 24 (typowy blok ma 4 piętra po 2 mieszkania i 3 klatki) - chociaż to może być zbyt radykalna zmiana. Takie podjescie spowoduje że zmienisz kolorowanie tylko dla obszarów gęsto zaludnionych, zostawiając pozostałe tak jak są.

@marimil
Tak przy okazji - możesz podesłać

teryt:terc, name, indeks

dla “czerwonych” (indeks powyżej 8?) gmin

Lista gmin “bez importu” z wartością wyliczoną wg wzoru

(min(populacja, 15000) + max(populacja - 15000, 0) / 10) / adresy 

EDIT. Stan na godz. 9:30

Lista gmin “do importu” - Gminy z pliku marimil’a, które mają nie-testowe wdrożenie w iMPA. Posortowane po wartości indeksu (przy czym NULL-a zastąpiłem wartością -1 i przeniosłem na koniec pliku).

Sprawdzałem trochę pierwszych wpisów, wygląda na to, że miały już importowane adresy:
Hel (indeks 9.07)
gmina Dziemiany (indeks 9.5)
Łęczyca (12.93)

Ale już np. gmina Iłowa (indeks 15.23) wygląda na taką, gdzie ktoś wprowadził ręcznie adresy w Iłowie, ale już we wsiach w gminie - brak - więc kwalifikuje się na import.

Gmin w raporcie do importu - 268 - jest co robić :slight_smile:

Przy okazji mapy zimowej powstała mapa wypożyczalni. Może komuś się przyda.

Po odpowiednim powiększeniu ikony podpisane są nazwą (name), liczbą obiektów (capacity) oraz godzinami otwarcia (opening_hours) - o ile te tagi są wprowadzone.

Edit: Na ten moment mapa rozróżnia wypożyczalnie: samochodów, rowerów, nart, sanek, kajaków. Pozostałe - biała ikonka.

Ciekawe możliwości analizy danych przy pomocy wolnego oprogramowania i tzw. crowdsourcingu:

http://opensource.com/life/15/3/micromappers-next-generation-humanitarian-technology
https://github.com/MicroMappers

Super! Jest szansa, żeby wypożyczalnie nart pojawiły się na mapie zimowej?
Obsługujesz tag rental=ski czy amenity=ski_rental?

Tak, na zimowej już są (narty, sanki) od 2 dni, tylko kolory takie liche - poprawię.
Dodałem też stacje.

EDIT: Dla każdego rodzaju wypożyczalni wyłapuję obie kombinacje.

Na mapie z ograniczeniami prędkości podmieniłem warstwę z prędkościami zależnymi od kierunku jazdy. Teraz pokazane są linie w odpowiednim kolorze przesunięte wg kierunku.

Wątek dot. miejscowości w Iraku podsunął mi pomysł o generowaniu shp z zestawami (niedużymi) danych dla chętnych nie mających bazy OSM. Można się nimi pobawić np. w programie qgis - zrobić mapkę lub warstwę z obiektami.

Zainteresowanych zapraszam na priv.

Warstwa ze stacjami (zielone) i przestankami (pomarańczowe). Można zorientować się w rozkładzie obu i w brakach.
Oczywiście zachęcam do analizy swojej okolicy. Zauważyłem m.in. na jednej stacji wiatę o statusie stacji.

Tak z ciekawości - czy jest jakiś posty sposób, żeby stwierdzić jaki procent terenu Warszawy (a może i szerzej - Polski) nie ma pokrycia tagami obszaru (landuse/landcover/amenity/natural/man_made/area…)? Wpadło mi to do głowy, bo znalazłem imponujące “dziury” w granicach Wilanowa i je właśnie zapełniam, a moim zdaniem praktycznie każdy skrawek terenu powinien dać się opisać w tych kategoriach. Trzeba tylko pamiętać, że obszary mogą na siebie nachodzić, więc nie wystarczy ich zsumować.

Mogę zarzucić wizualizacją obszarów z landuse/landcover/amenity/natural/man_made. Proszę nie zwracać uwagi na mapę. Wizualizacja od zoom=13. Kolory nie są chyba zbyt czytelne więc nie wiem czy jest sens je podawać. Może macie pomysł na coś lepszego.

Czy jest ktoś w stanie przygotować jakieś zestawienie/mapę w stylu mrówek z zaznaczonymi drogami/liniami które nie były dawno edytowane. Co jakiś czas trafiam na drogi, które zostały narysowane lub zaimportowane dawno temu. I są bardzo niedokładnie wstawione.

Co to da? Będzie wiadomo jakie rejony Polski nie były dawno dotykane edycją. Generalnie jak linia ma więcej niż 2-3 lata to już się pewnie da ją dokładniej wrysować na podstawie choćby geoportalu. Da się takie coś technicznie przygotować?

Penie by się dało by każdy dodany element ma też datę dodania elementu. Ale to też pewnie projekt duży a mało zainteresowanych jego potrzebami.

Pociągnij overpassem. Nie próbowałem tego ale wiem, że on potrafi ssać obiekty z konkretną datą.

Myślę, że to będzie najszybszy i najprostszy sposób. Oczywiście nie w skali globalnej.

Wczoraj trochę nad tym myślałem i nawet częściowo popełniłem narzędzia pobierające dane z API. Z tym, że dróg w PL mamy już dość sporo (wchodzimy w miliony) i częste odpytywanie API po wszystkich drogach pewnie nie byłoby mile widziane.
Można też zassać plik historii ale jest on duży i do potrzeb “naprawy” dróg nie za często aktualizowany.

Wymyśliłem też, że to mógłby być fajny pomysł na plugin do JOSM. Nawet nie wiem czy się da, ale może.

Pojawia się jeszcze jeden problem - data modyfikacji obiektu zmienia się przy każdej edycji. Może być tak, że ktoś dodawał jakieś dane do dróg i z naprawą geometrii niewiele miało to wspólnego. Taka wizualizacja będzie trochę wypaczona.

W dwóch słowach: Da się :wink:

I jakby nasi polscy spece powymierali, bo ich coraz mniej tutaj.

Trochę popatrzyłem sobie na overpassa, znalazłem informacje o tym, że daty edycji można wyciągać. Ale raz, że nie za bardzo ogarniam składnię overpassa :wink: a dwa, że nie widzę jak wybrać właśnie drogi “nieedytowane” od jakiegoś czasu. Jedynie widzę “edytowane od jakiegoś czasu”.

Jeżeli ktoś potrafi stworzyć kwerendę do overpassa robiącą coś takiego to będę wdzięczny :slight_smile: