Wydaje mi się, że w osmapie odwrotnie renderują się nazwy punktów place=suburb i place=neighbourhood. Zgodnie z opisami na wiki zależność jest taka city → suburb → neighbourhood. Niestety neighbourhood zaczyna się wyświetlać od zoom 12 a suburb dopiero od 14. Dla zoomów, dla których oba są widoczne suburb jest renderowane mniejszymi i chudzymi literkami niż neighbourhood. Chyba powinno być odwrotnie.
Tak jak zauważyłem w wątku o wizualizacjach, zza Oceanu osmapa nie działa http://isup.me/osmapa.pl zgłasza, że serwis jest niedostępny. Udało mi się to zasymulować w Polsce:
Style już pięknie działają http://www.osmapa.pl/#lat=54.3672&lon=18.5025&z=14&m=os, subusrbs Matarnia i Kokoszki są wyświetlane dużą i grubą czcionką, podczas gdy neighbourhoods Karczemki, Bysewo, Złota Karczma mniejszą i cieńszą. Jest super.
Ale chyba jeszcze jest kwestia widoczności. Od zoom 12 widać neighbourhoods, a suburbs pokazują się dopiero od zoom 14, to też chyba powinno być zmienione. Wiem, czepiam się ;), ale to tylko po to, żeby mapa była ładniejsza i bardziej czytelna.
To juz byla kwestia aktualizacji kafelkow. Mozna wymusic aktualizacje fragmentu 8x8 kafelkow przez wyslanie URL’a jednego kafelka z koncowka /dirty, np. 12/34/56.png/dirty
Suburbs i villages renderuja sie tez na dalszych poziomach jesli wartosc population > 4000.
widzę, że moje niedawne sugestie zostały wprowadzone i widać je na osmapa.pl. Super!
Mam jedną małą uwagę: ikonka reprezentująca dwór pojawia się przy tagu:
historic=manor
a jest jeszcze sposób tagowania:
historic=castle
castle_type=manor
i tutaj po staremu jest ikona zamku.
Jednocześnie pytanie: do niedawna mogłem przygotowywać sobie mapę używając podkładu osmapa w Mobac’u, ale już nie działa. Jest jakiś inny sposób na użycie osmapy w mobacu?
Tak, niestety nie mam w bazie tagu castle_type, i nie wiem czy warto dodawac, ale moze cos sie wymysli.
Podobnie z wiatrakami, brak generator:source. landuse=farmyard dostal troszke inny kolor od tla. Co do wiat przystankowych to jesli to ma dzialac na podstawie shelter= to tez chyba nie mam aktualnie tego tagu i (podobnie w przypadku drog ziemnych) potrzebowalbym konkretnej sugestii wygladu – brak zdolnosci kartograficznych.
EDIT: cos wymodzilem dla castle_type i generator:source, ale efekt bedzie dopiero wtedy, kiedy obiekt bedzie edytowany lub kiedy zrobie import od zera.
Poprzedni serwer, ktory mial nieograniczona przepustowosc, zostal wylaczony. Aktualny nie moze sobie pozwolic na serwowanie dla tego typu programow, wiec, o ile mi wiadomo, nie ma sposobu.
widzę już zmianę tam gdzie zrobiłem edycję. Dzięki.
Mogę pomóc przy ikonach. Choćby właśnie dla współczesnej turbiny wiatrowej. Jakieś wytyczne co do formatu takiej ikonki?
No to będę musiał zaprzyjaźnić sie z czymś w rodzaju maperitive, bo ilość dostępnych źródeł w mobacu spadła właściwie do zera :-/
Sygnalizuję problem z wyszukaniem drogi przez stronę “osmapa.pl”
Nawiguje mi tylko przez Google Chrome (Windows Vista).
Nie nawiguje:
w Operze (pod Windows - np. pod XP od kilku miesięcy, a pod Vistą może od miesiąca, dwóch)
w tablecie (Android, przeglądarka “systemowa”) - może od miesiąca
w smartfonie - j.w.
Sfiksowały te nawigacje oparte na naszych mapach. Jeszcze niedawno (na pewno latem) wytyczały trasę prawidłowo, a teraz… ach, szkoda gadać.
Zobaczcie, na przykład jaką trasę nawigacja wytycza z Brzegu Dolnego do Klęki. Dlaczego część odcinka traktuje jako jednokierunkową?
Większość budynków w Nepalu nie ma numeracji. Większość ulic nie ma nazw.
Państwo jet tam zbyt biedne, by się za to skutecznie zabrać.
W związku z tym jest pomysł, by samemu dawać ulicom tymczasowe nazwu a budynkom tymczasowe numery domów.
Syntaks to:
name:OSMNepal=… zamiast name
addr:housenumber:OSMNepal zamiast addr:housenumber
Czy dało by się renderować na mapie te dwa tagi w innym kolorze? Np. na czerwono?
chcę namówić nepalską społeczność na stworzenie wlasnej stronki podobnie do osmapy.
Moglibyśmy ich czegoś nauczyć no i pomóc…
Nawigacja mogła by uwzględniać takie adresy tymczasowe, które były by usuwane w miarę powstawania adresów państwowych.
to może zrobić coś w stylu mini-standardu dla krajów rozwijających się i dać tagi:
temporary:name=*
temporary:addr:housenumber=*
Wtedy po nadaniu nazw urzędowych takie tagi mogłyby mieć czas życia np. kilka miesięcy zanim ludzie się przyzwyczają do nowych nazw.
IMHO takie biedne społeczności pewno mają bardziej priorytetowe wydatki niż stawianie własnych serwerów kafelkowych - może by takie tagowanie zaproponować ludziom robiącym Humanitarian Map? Wtedy Nepalczycy by zrobili niskim kosztem swoją stronę i podpieli gotową warstwę.
Pomysł dobry, ale pytanie, co jest ważniejsze? Tymczasowość czy owe nazwy/adresy? Bo ja to bym raczej proponował schemat:
name:temporary=*
addr:housenumber:temporary=*
Jestem za Rogal!
Dalo by sie cos odpalic dla Kathmandu?
Chcialbym im to móc pokazać i zacząć od 1 lutego mapować w ten sposób w ramach mapping party na miejscu.
Jeśli to zaskoczy, w co wierzę, to będzie to ogromny krok do przodu dla OSM w krajach rozwijających się.
Pytanie czy te nazwy nie podpadaja pod loc_name? (I jak sie adresuje list do danego domu?)
Routingu nie trzeba chyba stawiac na nowo tylko wyszukiwarke, ale nie moge za bardzo w tym pomoc. Render dla jednego kraju moge postawic jesli rzeczywiscie mialoby to byc przydatne (czyli kiedy rzeczywiscie weszloby w zycie takie tagowanie i wiedzialoby o nim troche wiecej osob niz 5). Tymaczasowy render chyba mozna wyklikac na stronie ktorejs z firm pracujacych z osm.