Ronda - szukamy wybrakowanych :-)

To już większe szanse ma bot powiadamiający o takich kwiatkach. Wizualizacje mają to do siebie, że ulegają zapomnieniu :slight_smile:
Zanim ktoś zajrzy na taką wizualizację to kolejny mapowicz zdąży pociachać i “przepadło”.

Jeśli więc ktoś chciałby zrobić powiadamacza o zapętlonych drogach bez junction=roundabout - bardzo ładnie proszę :slight_smile:
Może nawet wysyłać maila tylko do mnie, co by nie śmiecić listy.

Racja, ronda z brakującym junction nie mogą wisieć. Właśnie poprawiłem trzy kolejne (nowe dzisiejsze edycje) z grupy “primary, secondary, tertiary” a więc temat jest niebagatelny. Trzeba tu często zaglądać.

Nie no, nie zaglądaj. Nie będę tego przecież ciągle ręcznie aktualizował :wink:
Trzeba pomyśleć o jakimś powiadamianiu.

Byłby ktoś chętny do opracowania SQL-a do wyłapywania rond pociachanych (o ile to jest możliwe)?

Dzisiaj jeszcze zauważyłem, że junction=roundabout nie renderuje strzałek kierunkowych (przykład)
Z tego co pamiętam, dawniej (w czasach mapnika) owe strzałki renderowały się, więc to chyba jest błąd warty zgłoszenia?

Hej :slight_smile:

Możliwe jest wyłapanie rond niepociachanych :

select * 
from planet_osm_line  --szukamy w liniach
where highway is not null  --wszystkiego co jest drogą
 and st_isclosed(way) = true  --zaczyna się tam gdzie się kończy
 and (junction is null or junction != 'roundabout')  -- i nie posiada tagu junction lub jego wartość jest inna niż roundabout

Na bazie Polski liczy się 14s.

Niestety musimy zawęzić kryteria bo to zwraca również parkingi, place oznaczane jako footway, raceway-e, które z założenia są pętlami i inne wynalazki - razem zwróciło ponad 11 tysięcy obiektów.

"footway";4269
"service";3409
"residential";1108
"track";768
"path";518
"proposed";169
"pedestrian";162
"living_street";162
"raceway";112
"construction";95
"unclassified";84
"platform";69
"cycleway";66
"bus_stop";54
"steps";48
"rest_area";44
"bridleway";35
"tertiary";31
"secondary";28
"traffic_island";23
"road";19
"elevator";13
"primary";9
"primary_link";7
"tertiary_link";5
"services";4
"secondary_link";4
"mini_roundabout";2
"racetrack";1
"turning_circle";1
"yes";1
"trunk_link";1
"crossing";1
"motorway_link";1
"trunk";1

Sugeruję brać tylko highway in (‘motorway’, ‘motorway_link’, ‘trunk’, ‘trunk_link’ ,‘primary’ ,‘primary_link’ ,‘secondary’ ,‘secondary_link’ ,‘tertiary’ ,‘tertiary_link’ ,‘unclassified’, ‘road’)

Postaram się dopisać do tego resztę tak, żeby wysyłało maile tak jak bot do pilnowania adresów.

Co do pociachanych to teoretycznie można zgrupować geometrię po jakimś tagu i warunku że ma być połączona, po czym sprawdzić czy się zamyka, ale niestety wyników będzie dużo więcej niż ronda np. wszystkie ulice residential na osiedlach zaczną świecić. Nie bardzo widzę opcję żeby powiedzieć SQL-owi co jest rondem a co nie jest…

Jak często to się powinno sprawdzać? Co 10 minut? godzinę? raz na dobę (tak bym sugerował)?

Raz na dobę by wystarczyło, ale czy to uchroni nas przed sytuacją, gdy ktoś doda rondo bez junction i dwie godziny później je pociacha?

Dopisz jednak highway=residential, bo takie ronda też się zdarzają. Wolę sobie sprawdzić takie rondo bazując na powiadomieniu od bota niż miałoby wisieć bez junction. Reszta OK.

Rozumiem, że jeśli ktoś zmieni np. construction → tertiary to również dostanę info o nowym rondzie?

Teoretycznie tak, załatwiłby to pg routing (pg_drivingdistance) tylko wtedy trzeba by obliczać dla każdego skrzyżowania po czym sprawdzać czy z węzłem startu nie łączy się jakaś inna krawędź do której koszt dojazdu jest większy niż koszt krawędzi (nie jest pierwsza) i mniejsza od x, ale primo - nie mamy komputera który by to policzył w sensownym czasie (kiedyś sprawdzałem ile wierzchołków ma graf sieci drogowej Polski…), secundo - i tak większość wychwyconych w ten sposób zapętleń to będą fałszywe alarmy, bo (jak się nie mylę) PG_drivingdistance nie bierze pod uwagę zakazów skrętu, lanes i innych wynalazków…

Niestety nie…

OK

Tak, jak również przy każdej innej edycji tego obiektu

To ja bym prosił jednak o interwał 1h, jeśli to nie problem.

No to testować i zgłaszać uwagi

Pierwszy raport jaki wpłynął na listę to była ostatnia doba (24h wstecz od 19.00), każdy kolejny będzie liczył się co godzinę i sprawdzał edycje z ostatniej godziny…

Na razie Jendrusk ustawił, że bot wysyła maile do mnie. Jeśli ktoś jeszcze chce otrzymywać powiadomienia niech da znać. Można słać na listę, ale ostatnio był krzyk, że się ją zaśmieca :wink:

To ja też chętnie potestuję. Wysłałem PM z mailem.

Jak dotąd u mnie brak maili, Zbigniew jak u Ciebie?

U mnie też nie było, jak na razie. Może bot się popsuł? :wink:

Mam pytanie o to skrzyżowanie:
http://www.openstreetmap.org/#map=18/54.60755/18.22389

Jadąc krajową na wprost bez zmiany kierunku nawigacja mówi “Rondo, drugi zjazd”. Trochę to mylące. Może w tej sytuacji wywalić junction=roundabout?

Ja przy takich kwadratowych rondach wywalam junction=roundabout. W tym konkretnym przypadku to nawet nie jest rondo - nie ma tam znaków.

Hej, raport został dziś wyczyszczony, czy można prosić o jego odświeżenie?

Bry

Dochodzą Wam te maile z raportami? Bo ja jestem równolegle dodany i ja jakieś tam maile dostaję tylko ostatnio coś się na mnie google obraziło i kilka mi zamroziło…

Jakby były jakieś problemy to tel, mail, gg, skype, irc (w tej kolejności) bo forum nie czytam prawie wogóle :slight_smile:

Pozdrawiam

Hej, jak najbardziej powiadomienia działają jak trzeba, i głownie pewnie dzięki Zibiemu jesteśmy z tym na bieżąco :slight_smile: Raport przyda się co najwyżej do potwierdzenia czy wszystko działa jak należy i wyłapania okręgów które powstały do momentu wdrożenia powiadomień.

Rozumiem, że problem został rozwiązany i ten raport nie jest już istotny?

Dokładnie tak.