Projekti

UMP ili ti Unutrašnji Magistralni Poluprsten. :wink:
A ‘kineski’ most je valjda već počeo da se gradi, nisam siguran.

Mi smo si zadali zadatak provjeriti sve podatke za licence i to smo rješili preko tasks servera.
Kolega dodobas je složio http://tasks.osm-hr.org/ gdje smo podjelili hrvatsku u zone i svatko je provjerio, dio po dio.
Slobodno koristite i vi taj server. username i password se vuku sa osm-a tako da nije potrebna dodatna registracija.

Jedino ograničenje je da se držimo na 200 poligona po tasku.

Nadam se da će vam ovo pomoći.

Pozdrav

PS. Sad preko tog servera planiramo podjelu crtanja po bingu.

Mali dodatak, evo i Job-a za vas:
http://tasks.osm-hr.org/job/8
Ako neželite recite pa ćemo maknuti.

Pozdrav.

Ovaj smo nazvali “ceste i šume” pa bi slijedeći mogli nazvati “kuće i oranice” ili tako nešto. Stavili smo Dražu kao admina pa možete i sami raditi taskove (Draža može druge pretvoriti u admine, samo nemojte brisati naše taskove :smiley: ). Kako bi dobili kockice po bing pozicijama, kod kreiranja novog joba u rubriku “OSM relation” upišete 2033790 (to je broj relacije u kojoj su poligoni binga po Srbiji).

Pogledacu ovo detljanije preko vikenda kad budem imao malo vise vremena. U medjuvremenu, ako ima dobrovoljaca neka se jave.

Nažalost taman jučer smo pobrisali 4 joba gdje smo provjeravali podatke o licencama.
To se vidi po onim crvenim područjima na karti.
Možete i takav Job kreirati pa provjeriti sve licencne verzije, ali sad više nema naših primjera.

Predlažem da si složite poslove za probleme s licencam prvo i da to rješite, ovako je brže dio po dio.
Beograd se crveni na karti sa licencnim problemima(pozadinska karta na tasks serveru) a ima Bing pokrivenost. 1.4. se bliži i prijeti gubitak podataka, nestaće vam dio grada…

Kako možemo izgubiti podatke koji nisu naši !?! Prvog aprila će biti čista situacija sa time šta je validno od podataka a šta ne, pa će biti mnogo lakše sve odraditi nego sada. Inače, sviđa mi se rečenica: "Putovi se remapiraju tako da se put selektira i onda kopira sa ctrl-c i ctrl-v. Tada se stari put obriše, i novi put se pomakne na njegovo mjesto. " sa vašeg uputstva za preslovljavanje :wink: .

Ako sam ja recimo prvi autor nekog puta i netko kasnije doda jednu točku on preuzima vlasništvo nad tim putem. Naravno da neću crtati cjeli put ispočetka jer se netko neslaže s licencom. To se odnosi na to :smiley:
Čak na početku piše: “Remapiranje znači “zamjena sa novim podacima”. To ne znači kopiranje starih podataka jer bi to značilo da se krše prava tih korisnika.”
Ali kako god radili treba paziti na relacije. Bilo je popravljanja relacija nakon remapiranja :smiley:

Uglavnom bolje je nanovo nacrtati po Bingu i gpx logovima sve jer tako se rješavaju i stare greške sa lošim podacima i detaljnije se crta.

A, vidim da je hbogner već napisao…

Striktno govoreći, tvoja prva verzija puta će ostati, ali sve ostale će biti obrisane (od trenutka kada ih neko ko se ne slaže sa licencom dodirne). Što je najgore, ne verujem da ljudi imaju toliku svest da svesno odbijaju da prihvate promenu licence već da su u pitanju neki nesrećni spletovi okolnosti. Na žalost, i sa time moramo živeti :frowning:

Da, a oni koji su svesno odbili nam prave posao npr. Jkjk koji svesno odbija licencu a ima objekata u Srbiji koje je dotakao, drugi korisnik koji je trenutno još uvek neodlučan h4ck3rm1k3 ima popriličan doprinos, uglavnom na kosovu.

Primetio sam da od kako se glavna diskusija premestila na ovaj forum, mailing lista je malo zamrla. Pa možda ne bi bilo loše da jednom nedeljno ili čak mesečno, zavisno od količine informacija, napravimo neki Newsletter za one koji su prijavljeni na listu ali ne prate baš redovno ovaj forum, u kojem bi bio kratak siže nekih važnijih diskusija i odluke.

Slazem se. Takodje mislim da je jos bolja ideja da se otvori i registruje IRC kanal gde ce diskusija biti jos zivlja

I onda ja dvije godine poslje njega dalje crtam na toj cesti: surface,width,lanes,max_speed,lit, … sve noje poslje njega ode u vjetar. Na taj nacin se necemo igrati.Ako sam ja sve to nacrtao imam pravo to i kopirati nazad.
Za IRC se slazem. To je izvrstan nacin komunikacije. Tako smo se mi i pokrenuli i vrbovali najzesce mapere:)
I jos uvijek je glavni nacin komunikacije.

Trebalo bi ponovo kontaktirati sve kartografe koji nisu prihvatili nove licence, ili redom prepravljati sve… Mislim da jos nema potrebe za tako striktnom podelom zadataka putem tasksa nego da je najbolje delovati lokalno… Treba samo definisati prioritete da oni koji zele da daju veci doprinos ne lutaju.
Recimo da je prvi prioritet prilagodjevanje novoj licenci, ali sa prethodnom proverom podataka i primenom dogovora o nazivima. U suprotnom bi bilo nepotrebno gubljenje vremena…

Drugo. Trebalo bi da napravimo bazu podataka sa prevodima osnovnih kartografskih pojmova (u programima na internetu). Poenta je da olaksamo prevodjenje standardnih izraza sa engleskog na srpski. Ja sam poceo od www.openstreetbrowser.org i preveo neke stvari. Baza bi trebalo da ima i nacin za glasanje jer ima vise nacina da se prevede ista rec (a to je tesko izvesti na forumu)…

Ima li zainteresovanih za prevodjenje JOSM (i uopste OSM) na srpski?

thanks :slight_smile:

Да ли има добровољаца који би се бавили превођењем ОСМ алата и документације/упутстава?
Требало би направити списак онога што вреди преводити и што се најчешће користи и поделити задатке.

Ја сам се заинтересовао за http://learnosm.org/ пошто има већ осмишљена упутства и објашњења за почетнике која само треба превести.

Требало би довршити и још једном преконтролисати превод ОСМ сајта на https://translatewiki.net/wiki/Translating:OpenStreetMap
Овде је најтежи део посла већ урађен, али има ситнијих грешака.
Мислим да је ово једна од битнијих ствари јер почетници прво налете на http://www.openstreetmap.org/ и “иД” уређивач.

Зрно по зрно - погача…

Моје виђење на целу ствар је следећа. Највећи проблем интернета је тај што у сваком тренутку интернет може да се искључи. У тим тренуцима нас држава не препознаје јер смо неформална група људи која развија пројекат преко интернета. Да би могли било шта да урадимо или да покренемо, морамо да се формализујемо у облику удруженја грађана “ОпенСтритМап Србија”. То удружење грађана које се буде формирало од неколико картографа, крену у озбиљну медиску и интернет кампању. Људи ће кренути да прилазе и свако ће имати неку идеју. Свако ће нешто конкретно да уради у облику материјалне онације. Када се добије опремљен поростор у коме ће мапери свкодневно радити на пројекту, е онда можете да размишљате о томе да се направе неколико група људи који ће или радити директно на терену тако што ће прикуплјати информације о објектима, или ће да седе и да уцртавају у карту добијене податке, или ће неко седети и преводити итд. Идеја је да поред рекламе буде и нека врста подршка корисника. Пример да се заједници донирају нека одређена средства, а да заједница на основу тих донација да да максималну подршку. Пример. Ја дођем до просторија заједнице, доирам средства, и на основу донираних средстава заједница на мојој гпс навигацији стави бесплатну карту које у наредном периоду на одређено време ажурира ту мапу у мојој навигацији.