Granice administracyjne - ujednolicenie

Ja myślę, że name można zostawić razem z sołectwo/gmina/powiat ale do wyciągania danych użyć czegoś bardziej przyjaznego niż regex

Faktycznie.
Z drugiej strony jak będzie konsekwentnie “sołectwo” na początku name to zawsze takie jednoznaczne pole będzie można wygenerować z automatu w razie potrzeby.
Informacja o że chodzi o sołectwo nie zginie.

Mamy też gminy miejskie, które zapisujemy bez przedrostka. Name:prefix byłby wtedy pusty, tak samo z miastami na prawach powiatu, w przypadku powiatów.

No tak, ale nic nie stoi na przeszkodzie byśmy zaczęli tak tagować te granice :wink: Uzyskamy wtedy takie wyniki (przykład dla Krakowa): Rynek, miasto Kraków, gmina miejska Kraków, powiat grodzki Kraków, województwo małopolskie, Polska. Dzięki wyrzuceniu tych prefiksów do oddzielnych tagów uzyskujemy: Rynek, Kraków, Kraków, Kraków, województwo małopolskie, Polska. Nominatim sprytnie konsoliduje granice administracyjne o tym samym name= i sąsiadujących admin_level=, dzięki czemu uzyskujemy sensowny wynik: Rynek, Kraków, województwo małopolskie, Polska.

Inaczej mówiąc, to jest trochę taka robota pod nominatima i pod zwykłego człowieka, dla którego ów Kraków jest po prostu miejscowością i nie obchodzą go te wszystkie powiaty grodzkie i gminy miejskie.

Uważam, że jeśli stawiamy na tworzenie oddzielnych relacji bez admin_level, to jednak lepiej nie mnożyć tych tagów, tylko wrzucić całą nazwę (ze słowem sołectwo) do name=. Jeśli kiedyś w przyszłości uznamy, że rozwiązanie z name:prefix= jest lepsze, da się to zmienić w 5 minut.

Chyba czas się wypowiedzieć. Generalnie byłem i jestem negatywnie nastawiony do tych zmian. Z powodu obowiązków zawodowych nie miałem czasu rozpisywać się na forum, ale to co się dzieje, zmusiło mnie.

  1. Tworzenie relacji administracyjnej bez admin_level, oraz z pominięciem name:prefix jest może i poprawne w kontekście OSM, ale zupełnie w poprzek praktyk stosowanych w kartografii i GIS. Kolejny raz wygrywa podejście informatyków - nie umiemy poradzić sobie z oprogramowaniem, skaszańmy bazę.

  2. Argument że sołectw nikt nie używa, jednak jest nietrafiony. Są tacy co używali. Między innymi w kartografii tradycyjnej. Jestem chyba jednym z bardzo niewielu ludzi w tym kraju, którzy wykorzystują OSM “na produkcji” jeśli chodzi o kartografię “na papierze”.

  3. No i ostatnia sprawa… Jeśli już ktoś rysuje granice miejscowości - w tym przypadku przysiółków, to niech je chociaż prawidłowo przywiąże do właściwego place. Autor tej lawiny granic miast w świętokrzyskim będzie wiedział…

-1 odemnie. No i to jest pierwszy temat przy którym muszę zrezygnować z danych OSM, na szczęście jest zamiennik - PRG, nie wszystko załatwia ale jest. Jeśli zepsujecie kolejną sprawę, trzeba będzie zrobić sobie lokalnego forka…

Więc chyba nie ma problemu, skoro jest PRG? Nikt nie zmusza do korzystania z danych OSM.

No i nie wyłapałem, co proponujesz ze swojej strony…

SQ9NIT - problem jest z tym, że musimy się dostosować do schematów danych narzuconych globalnie i już funkcjonujących. Problem z sołectwami jest taki, iż trudno je umiejscowić w prostej klasyfikacji 1…10 stosowanej przez OSM - z tego co wyczytałem to sołectwo może obejmować zarówno wieś, kilka wsi, być częścią miasta, itp. Jeżeli masz jakąś propozycję to chętnie wysłuchamy - na razie nasz pomysł jest taki, aby te granice zaimportować bez admin_level do czasu aż ktoś znajdzie sensowne rozwiązanie jak to ugryźć.

Kwestia name:prefix jest mało jednolita w skali OSM z tego co widzę w wiki - jeżeli podzielisz się uwagami jak to zrobić, żeby było ‘koszernie’ to pewnie tak zrobimy :). Przy granicach administracyjnych wg naszego wiki prefix jest stosowany w miastach na prawach powiatu.

granice bez place można wychwycić automatem - trzeba będzie zrobić jakis bug-hunt :wink:

Cześć, chciałbym odkopać ten temat, żeby poruszyć pewną kwestię - jestem aktualnie na etapie dodawania wszystkich granic administracyjnych niższego rzędu niż gmina na terenie województwa dolnośląskiego. Sporo roboty, dlatego podzieliłem to na etapy :wink: Etap 1 czyli import granic z pliku SHP dostępnego tutaj http://www.codgik.gov.pl/index.php/darmowe-dane/prg.html zakończony, teraz dodaje relacje. Efekty widać tutaj → http://osmapa.pl/w/admin/?ol=PWN
Ale nie o tym rzecz - ogólnie chciałbym poruszyć kwestie posiadania trzech kodów TERC przez gminy miejsko-wiejskie - co robimy z nimi? Zbigniew_Czernik twierdzi, że jednostki mniejsze od gmin nie posiadają kodu TERC, jest w tym trochę prawdy, ale co robimy z posiadającym jeszcze inny kod TERC obszarem wiejskim takiej gminy? Dla przypomnienia: inny kod mają cała gmina, miejscowość na obszarze takiej gminy oraz obszar wiejski takiej gminy.

Nie wiem, czy zajmujesz sie takze granicami osiedli, ale dzisiaj dojrzalem informacje, ze od prawie pol roku, Wroclaw ma inny podzial administracyjny, a na osm nie widac zadnych zmian w tej kwestii. Nie wiem, czy w tym linku co podales, zostaly uwzglednione te zmiany.
Zerknij sobie pod ten link http://geoportal.wroclaw.pl/www/udostep-danych.shtml#osiedla. Pod tym linkiem znajduje sie mapa osiedli, wlacznie z linkiem do uchwaly rady miejskiej.
Z tego co widzialem, to dosc spore zmiany nastapily i sporo osiedli wylecialo.

Taka sprawa jest.
W tym temacie opisałem sytuację, gdzie nie było możliwości wyszukania konkretnego numeru domu ponieważ znajdował się on zbyt daleko od węzła miejscowości. Idąc za radą @Zbigniew_Czernik dodałem granicę dla tej miejscowości i problem zniknął. Ale…

W Polsce miejscowości nie mają granic, czy to miasto czy wieś - granic niet! Miejscowości “leżą” w jednostkach i obrębrach ewidencyjnych.
Np. gmina miejsko-wiejska dzieli się na dwie jednostki - obszar miejski i obszar wiejski, a te z kolei dzielą się na obręby (czyli np. sołectwa).

I teraz powód moich wątpliwości: Dodałem granicę wspomnianej wyżej miejscowości (z admin_level=8) (Klimonty). Czy poziom 8 jest poprawny? Zostając w tej samej gminie mamy przypadek, że wsie Pióry-Pytki oraz Ostoje znajdują się w jednym obrębie(sołectwo Pióry-Pytki i Ostoje). Jeżeli dodam granicę z admin_level=8 będzie to bzdura, bo skoro nie istnieje miejscowość “Pióry-Pytki i Ostoje” więc nie może być takiej granicy. Czyli powinieniem to oznaczyć jako sołectwo. Ale z kolei jest zalecenie, żeby sołectwom nie dodawać tagu admin_level. Czyli tag powinienem usunąć również Klimontom bo oznaczyłem granicę sołectwa Klimonty a nie miejscowości!

Misz-masz…

1.) Czy usuwając admin_level powróci problem z wyszukaniem adresu?
2.) Co ewentualnie zrobić gdy sołectwo składa się z kilku miejscowości? Klika tagów admin_centre?

Granice wsi poziom 10

Granice wsi, niewątpliwie użyteczne w wielu zastosowaniach, powodują, że podstawowe użycie jako mapa na www.openstreetmap.org przestaje być czytelne, gdy granice gmin wyglądają tak samo jak granice wsi, a granice powiatów też się w tym gubią. I nie jest to problem rendera a przyjętych dla Polski rozwiązań - proszę spojrzeć na okolice Bogatyni: https://www.openstreetmap.org/#map=13/50.8742/14.8782 . Niemcy i Czechy stosują granice wsi jako poziom 10, ten sam dla granic osiedli, co widać w Hradku nad Nisou i w Zittau np. Pethau. Jest to też logicznie, jeśli weźmie się pod uwagę, że na ogół liczbie ludności we wsiach bliżej do tej objętych radami osiedli w miastach niż do całych miast. Tak więc namawiam do zmiany granic wsi na poziom 10, żeby zwiększyć czytelność.

Ależ to właśnie jest problem rendera.
Generalnie Twoja propozycja sprowadza się do:
a) mapujmy pod render
b) mapujmy, bo inni tak mapują

Poza tym tu nie chodzi o to, czy coś jest wsią, czy nią nie jest. Mamy ustalone, że granice miejscowości dostają admin_level=8 bez względu na to czy są miastem czy wsią.

Ja nie widzę potrzeby zmian. Obecny model sprawdza sie doskonale.

Chyba o to chodzi w tym projekcie, prawda?

Tak, ale w temacie granic adrministracyjnych każdy kraj sobie dostosowuje własny schemat granic administracyjnych. Nie bardzo rozumiem, dlaczego my mamy kalkować schemat Niemiec? Może to Niemcy powinny dostosować swój schemat do nas, hm?

Czy to coś złego, jeśli nie wnosi to jakiś wad?

W czym się sprawdza doskonale, lepiej niż gdyby wsie miały poziom 10 ?

Co jest niezrozumiałego w zdaniu: ,Jest to też logicznie, jeśli weźmie się pod uwagę, że na ogół liczbie ludności we wsiach bliżej do tej objętych radami osiedli w miastach niż do całych miast." ?

Nie mapuję, ale jako człowiek z zewnątrz uważam, że przyjęta logika jest najlepsza.
Sprawdza się doskonale, bo jest dostosowany do istniejącego systemu topograficznego i adresacyjnego.
Level 8 = samodzielna miejscowość z własnym adresem
Level 10 = dzielnica/część miejscowości/kolonia bez własnego adresu.
Podział miasto/wieś jest czysto uznaniowy. A renderowanie granic gminy nie wnosi nic więcej, niż granice miejscowości.

Porównanie z Czechami jest nietrafione - w przywołanym przez Ciebie przykładzie Habarcice 480 osób. Z kolei w Niemczech masz wyznaczone granice gmin, które nie są już jednostką administracyjną, tylko podziałem uzupełniającym. https://de.wikipedia.org/wiki/Sch%C3%B6nau-Berzdorf_auf_dem_Eigen

No właśnie nie, dla większości wsi adres wygląda tak:
nazwa miejscowości (tak jak ulica w mieście) numer domu
kod pocztowy obejmujący kilka wsi ( http://mapa-kodow-pocztowych.pl/ ), poczta pobliskiej większej miejscowości.

Poza tym to są argumenty za tym, co się komu wydaje logiczniejsze, a nie na rzecz tego, że level 8 załatwia sprawy, których by nie załatwił level 10. I jeszcze jeden argument na rzecz 10 - jeśli wieś jest włączana do miasta to uzyskuje status osiedla.

?? Renderowanie granic gminy wnosi renderowanie granic gminy.

Habartice to jednak gmina: Habartice jsou vesnice (wieś) a spolu s osadou Háj též obec (gmina) na severu Česka, https://cs.wikipedia.org/wiki/Habartice

Gminy niemieckie są jednostką administracyjną - Według Tłumacza Google: Wspólnota jest w systemie politycznym Niemiec najniższy poziom organizacji administracyjnej i nosiciela samorządu. (Die Gemeinde ist im politischen System Deutschlands die unterste Stufe des Verwaltungsaufbaus und Trägerin der kommunalen Selbstverwaltung) https://de.wikipedia.org/wiki/Gemeinde_(Deutschland) .

I tu się mylisz, bo prawidłowo opisany adres we wsi wygląda tak: 34-654 Kozia Wólka 13
Zapis, który przytoczyłeś to zaszłość z dawnych czasów.
Jeśli nie wierzysz, poproś jakiegoś znajomego mieszkańca wsi o pokazanie dowodu osobistego.

To nadal nie jest własny adres miejscowości z powodu kodu pocztowego obejmującego kilka wsi.

To się różni land do landu. W przypadku Saksonii odpowiednikiem naszej gminy jest Verwaltungsgemeinschaft, nie gmina, bo na tym poziomie jest urząd.