Pytania początkujących

We wsi, gdzie mam działkę, przy głównej kapliczce (jest kilka, niektóre w odległości kilkuset metrów) modlą się regularnie praktycznie cały rok. Może tylko podczas ostrej zimyodpuszczają (w sumie nie wiem, wtedy ja sobie odpuszczam zapuszczanie w głąb wsi dalej niż do działki).

Może umówmy się, że:

  1. place_of_worship jest nie wtedy, jeśli “wierni się tam regularnie modlą”, ale jeśli odbywają się tam regularnie nabożeństwa (przynajmniej raz w tygodniu). Dotyczy to oczywiście kaplic, obiekty będące kościołami są zawsze place_of_worship (no chyba, że zostaną przerobione na np. sklep, to wtedy już nie :wink: ).
  2. place_of_worship jest wtedy, jeśli nabożeństwa odbywają się wewnątrz - tzn. mieści się co najmniej celebrant i kilka modlących się osób. Tutaj jak najbardziej dopuszczalne są wyjątki typu sanktuarium, gdzie wewnątrz kaplicy mieści się tylko celebrant, ale nabożeństwa odbywają się regularnie itp.

Kapliczki oraz krzyże przydrożne mają swoje własne tagi. Można oczywiście zastanowić się, czy należy przypisywać im tagi religii i wyznania, choć myślę, że nie ma to większego sensu (tzn. tag religion może mieć sens, ale już denomination raczej nie bardzo - z drugiej strony czy istnieją krzyże dla religii innych niż chrześcijaństwo? :wink: ).

Podejrzewam, że taki temat gdzieś jest, ale wertuję forum i wiki, i głupieję. Są przykładowo 3 drogi:
http://www.openstreetmap.org/way/45074473
http://www.openstreetmap.org/way/33174739
http://www.openstreetmap.org/way/122417445
One są nieutwardzone, piaszczyste, w ogóle nie da się po nich jechać kolarzówką. No i teraz pytanie – czy słusznie mogą mieć highway różny od track?

Jest cały temat dyskusji o tym problemie - http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=26736

Czy doszło do jakiegoś konsensusu (przegapiłem go w trakcie czytania?), czy może dyskusja wciąż trwa? Co post, to inna opinia.

Jedyny konsensus jaki ja tam zauważyłem, to to, że można dać highway=unclassified, jeśli droga jest najlepszą drogą łączącą miejscowości (dzielnice, itp. itd.) oraz jeśli taki tag odpowiada znacznie lepiej ważności tej drogi w rzeczywistości, niż tag highway=track. Oczywiście wypada ustawić wtedy tagi surface i/lub smoothness na odpowiednie.

dokładnie - track to mało ważna droga na pole czy do lasu, w przeciwnym razie, gdy droga jest używana przez mieszkańców do dojazdów, powinno być unclassified albo residential (jeżeli jest to droga dojazdowa do domów).

Nie mogę spotkać żadnego stylu, który wykorzystywałby sufrace – a może coś pominąłem? Czy Mapbox będzie odpowiednim narzędziem do wygenerowania własnych kafelków, których wygląd byłby zależny od atrybutu surface?

Znacznik surface z tego co wiem raczej wykorzystywany jest w nawigacjach przy obliczaniu trasy, branie go przy renderowaniu byłoby dość karkołomnym zadaniem w skali globalnej — na mniejszym terenie może i dojdziesz do ogólnego ładu, ale z całym światem gdzieś musi się wyświetlać nieczytelnie, brzydko itd.

Mapbox to raczej serwis a nie narzędzie. Wykorzystują oni stworzony przez siebie TileMill, który jest świetnym narzędziem do renderowania kafelków, jednak jego postawienie i obsługa jest raczej nietrywialna. Prostszym programem — choć bardziej ograniczonym, obecnie praktycznie nie rozwijanym i o zamkniętych źródłach — jest Maperitive.

Pytanie techniczne:
Jest sobie droga z source ump.waw.pl.
Drogę muszę przesunąć, nadać name, czasami zmienić highway.
Czy nadal pozostawiam source bez zmian, czy mam to wykasować?

Jeżeli zmieniasz całą drogę i korzystasz z innego źródła – wiadomo, kasujesz lub modyfikujesz. Jeżeli zmieniasz odcinek, to rozcinasz drogę i swojej części nadajesz source (lub go kasujesz). Tak przynajmniej ja staram się robić :slight_smile:

Czy takie tagowanie ma sens?

addr:housenumber=48
addr:street=Arkońska
emergency=fire_hydrant

Czyli, czy jest sens dodawanie tagów addr:* do hydrantu?

sensu nie ma (przynajmniej ja nie widzę). Za to tu brakuje ref czyli numeru z czerwonej tabliczki.
Po co wpisywać adres w bazie jak można identyfikować po numerze ref. Toż to wielka strata na szybkości
hipotetycznej bazy danych z hydrantami.

Wg przepisów prawa numerów adresowych nie nadaje się hydrantom :wink:

Ref usunąłem z przykładu by nie “zaśmiecać” forum.
A co zrobić gdy wandale zniszczyli czerwoną tabliczkę? Skąd wtedy brać ref?

Wspominałeś o tym wcześniej, stąd też moje pytanie. :slight_smile:

Chciałbym coś zrobić w Tilemill z granicami gmin w Polsce lub przynajmniej w Małopolsce.
Pytanie, skąd wziąć granice gmin w formacie jadalnym przez tilemilla?

Zobacz styl domyślny - wyświetla on między innymi granice gmin - https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto (i https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/657#issuecomment-56711313 )

Witam,

Co jaki czas aktualizuje się warstwa rowerowa na openstreetmap? Bo już kilka tygodni temu wprowadzałem poprawki w okolicy Bydgoszczy i do dziś żadnych zmian nie widać :confused: Widać tylko na warstwie podstawowej.
Doszukałem się znacznika /dirty w adresie kafelków, ale na tej warstwie i tak chyba nie działa. Chyba głównie nie działa poza Bydgoszczą.

Na pytanie nie odpowiem.

Jednak jeśli chcesz sprawdzić szlaki, to możesz skorzystać z OpenCycleMap, OSMapy lub z warstwy szlaki na tej wizualizacji.

EDIT. Jest jeszcze oczywiście waymarkedtrails.org.

Jak sprawdzałem swoje rowerowe zmiany, to odświeżanie było coś koło kilku dni-tygodnia.