I widać, że te sieczki wąskich pasów w wielu miejscach, które poszły wraz z importem działek leśnych to nie są niekompletne dane, tylko po prostu tak to jest, że wiele lasów jest posiekanych na działki w gestii lasów państwowych i innych podmiotów… Np. ta sieczka, która jest w lesie na południowy wschód pod Opocznem.
Ale z aktualnością to też są na bakier. Np. nadleśnictwo Bogdaniec z dobre pół roku temu po urządzaniu przemalowało słupki i aktualnie w okolicy Bogdańca i Nowin Wielkich numeracja oddziałów w terenie oscyluje w okolicy pięciuset, a na oficjalnej mapie LP dalej po staremu.
No właśnie ten “gugiel” mi nie pasował :).
Czy coś konkretnie można z tym zrobić ( zdyscyplinować ich jakoś ) - to jest mapka od organizatorów Silesia Marathon - umieszczona bezpośrednio na stronie - http://silesiamarathon.pl/pl/trasa/
Napisałem do organizatorów maratonu, natychmiast odpisał sam główny organizator, że przekazał sprawę firmie, która przygotowała mapy, czyli JCommerce. Właśnie zauważyłem znaczny postęp, zniknął Google, pojawił się odnośnik do http://leafletjs.com/, niestety okrojony z linku do OSM, zatem jest atrybucja pośrednia.
Nie będę teraz bardziej molestował, impreza trwa a główny maraton jest jutro.
Obserwacja nie dotyczy serwisów www tylko oprogramowania, ale chyba idea jest taka sama.
Byłem w tym tygodniu na targach Transexpo w Kielcach. Kilku wystawców pokazywało swoje systemy monitorowania ruchu, czy informacji pasażerskiej. Z zadowoleniem rozpoznałem w większości z nich naszą mapę, niestety, w większości też bez właściwego wskazania źródła danych.
Od dzisiaj (z okazji jutrzejszego święta ;)) działa przełączanie na mapę OSM w moim serwisie Baza Miejscowości Kresowych. Testowanie trwa oczywiście dalej, ale wygląda na to, że większość funkcjonalności mapowej w miarę śmiga.
Przełączanie stylów OSM można zrobić po kliknięciu na “autorów” (wiem, trochę nietypowo). Ze względu na to, że dotychczasowe kafelki map WIGowych mają inne rozmiary i były wymyślone zupełnie inaczej niż jest to w OSM, musiałem zastosować moją własną enginę do wyświetlania kafelek OSM.
Zaobserwowany błąd podawanych współrzędnych (opartych o mapy WIG) waha się dla szerokości o około od 0" do 5", a dla długości o około od 0" do 12".
Teraz będę w stanie sprawdzić i uzupełnić w swojej bazie współczesne nazwy wielu miejscowości, a potem na tej podstawie będzie można uzupełnić polskie nazwy dla miejscowości “za Bugiem” w OSM.
Dokładność jest zaiste fascynująca. Na tej warstwie widać nawet kupkę piachu o wysokości 1 metra, którą mam usypaną koło domu.
Ciekawostką jest to, że nie widać budynków - jakiś sprytny algorytm musiał takie obiekty wyciachać przy tworzeniu modelu ISOK.
Jesli mowisz o tym, ktory mial byc uwolniony razem z PRNG itp., to o ile pamietam byla taka sciema bo to mial byc model o rozdzielczosci 100m x 100m, podczas gdy wolne dane (czyt. publikowane przez Stany Zjednosczone) pokrywajce caly swiat, istniejace od 20 lat, maja rozdzielczosc 90 x 90 (w porywach do 30 x 30). Bardziej rozwiniete obszary maja modele LIDARowe o kilkucentymetrowej rozdzielczosci, i jesli ten ISOK pokrywa caly kraj to rzeczywiscie ciekawe. W Stanach takie modele na razie uwalniaja tylko na skale lokalna.
Jeśli chodzi o cieniowanie ISOK (warstawa ISOK_Cien na Geoportalu):
prawnie możemy (mamy zezwolenie na korzystanie z danych opublikowamych na GP — wszystkich danych, nie tylko Orotofoto; choć bez wglądu do ich źródeł — czyli np. w tym wypadku mamy mapę cieniowania, nie mamy numerycznego modelu terenu, z którego powstała),
technicznie jest problem, bowiem na Geoportalu jest to jako WMTS o lekko niestandardowych kaflach 512 px, bezpośrednio w żaden edytor OSM nie da się go wpiąć,
ale da się to hurtowo obejść przez Mapserver Qgisa (wstępnie już to zrobiłem w domu na Debianie, tylko muszę doszlifować opis; popytam znajomą, może nawet pozwoli postawić takie “proxy” na serwerze dla publiki),
a nawet bardziej szczegółowo i jednorazowo wygenerować “normalne” kafelki dla niewielkiego obszaru przez Qgisa i gdal2tiles, choć wymaga to trochę roboty i prawdopodobnie tylko na Linuksie jest do ogarnięcia w skończonym czasie,