Czy jest sens promowania OSM wśród turystów?

Nie bardzo rozumiem, o co pytasz. Plik tag-transform.xml ostatnio też wrzuciłem do archiwum z mapą. Ten plik informuje plugin Mapsforge, jakie obiekty należy skonwertować do wynikowej mapy. Żeby w mapie pojawiły się szlaki to muszą już być na wejściu, w formacie OSM, drogi z odpowiednimi atrybutami. Te drogi trzeba utworzyć na podstawie relacji. Ja sobie napisałem zestaw skryptów, który takie drogi generuje.

To inny plik - dołączyłeś tag-mapping.xml.
Według dokumentacji osmosis plik tag-transform.xml (może się inaczej nazywać) można wykorzystać do zmiany tagów. Myślałem więc, że wykombinowałeś jakieś sprytne regułki do zamiany relacji szlaków na drogi z odpowiednimi atrybutami, ale teraz widzę, że:

Przy okazji - w ostatniej kompiiacji są problemy z wyświetlaniem niektórych poziomic przy granicy obszaru. Na przykład w pobliżu miejscowości Roztoki Górne w Bieszczadach.

Sławek

Rzeczywiście, nie ma tag-transform bo nie robię tej operacji.

Jest jakiś problem z warstwicami. Za dużo eksperymentuję i już nawet nie wiem, jak tę złą mapę zrobiłem. Właściwie to chyba zacznę robić tylko nakładkę ze szlakami a mapę będzie można załadować z openandromaps.org.

Edycja: tymczasem zrobiłem mapę, która korzysta ze standardowych stylów Locusa:
http://www.gmaptool.eu/pl/content/locus-polska-osm

A co myślicie o tym? zrobiłem to w Maperitive (dopiero poznaję ten program więc to wersja alfa mapki). Obejmuje na razie tylko szlaki rowerowe. Nie wiem czy wrzucić też piesze, zrobi się za duży miszmasz.Działa w Locusie w formacie mbtiles.
Podrawiam,





Ja osobiście do szlaków używam OsmAnd :slight_smile: ale jeśli troszeczkę nad nią popracujesz może być fajną mapą turystyczną.

Nazwa formatu i to co o nim przeczytałem sugeruje, że mapa jest przechowywana w postaci kafli. Jeśli tak jest rzeczywiście, to robisz rzecz dość bezsensowną, bo po każdej drobnej zmianie stylu wyświetlania musisz wygenerować od nowa wszystkie kafle, w dodatku na pewno zajmują one więcej miejsca, niż dane wektorowe dla tej samej okolicy. A przecież to właśnie w tym wątku wcześniej pojawiła się taka informacja:

(i jeszcze parę innych wskazówek na ten temat :wink: ). Przeczytaj jeszcze raz ten wątek od początku (w pierwszym czytaniu możesz pominąć bardzo długie posty użytkownika benek - nie zawierają one istotnych informacji na temat “jak zrobić”, co najwyżej zawierają pytania i życzenia itp.).
Edit: Na tej stronie powinno być sporo pożytecznych informacji (link jest już wcześniej w tym wątku):
http://www.openandromaps.org/en/

Twoje podejście jest dobre, jeśli chciałbyś przygotować mapę do wydruku (i np. umieszczenia w jakimś miejscu jako informację albo nosić ją ze sobą). Nie wyobrażam sobie jednak rozpowszechnienia mapy choćby województwa w wersji kafli (każdy, kto kiedyś ściągał kafle dla np. trekbuddy wie, o co chodzi).

Jeszcze nie mam koncepcji gdzie ta mapa będzie używana. Wiem o tym co napisałeś, bawiłem się ustawieniami pliku renderowania mapy wektorowej jednak wielu opcji tam nie ma. Maperitive pozwala na pełną customizację i szybkie sprawdzanie wyników na komputerze. Dodaję różne elementy, które będą dotyczyć głównie rowerów. Sporo pracy przede mną ale za to jaka frajda. Teraz już nie mogę patrzeć na standardowy wygląd Mapnika :slight_smile:
Te czerwony strzałki na drugim screenie to wykorzystanie tagu incline=up oraz incline=down.
Zastanawiam się czy mógłbym założyć serwer aby tam ta mapa leżała? Na razie celuję w województwo pomorskie.
Nie wykluczam stworzenia 3 wersji (ale to tylko luźny plan:) Bike, Hike i Hike and Bike.




To ja tylko uprzedzę, że na bardzo prostym zestawie reguł, gdy generuję kafelki dla całej Polski na poziomie 11 z subpixel=2, 11GB RAM-u mi nie starcza :frowning:

Ale na potrzeby naniesienia na słup, czy wydrukowania - to bitmapa jest super.

zoom=10 przy prostej mapie w jednej bitmapie to jakieś 18MB.

Bo Maperitive jest raczej pomyślany do generowania lokalnych mapek, niźli do “globalnych”. Samo wczytanie .osm dla obszaru wielkości Polski musi zeżreć od groma RAM-u. Tu raczej trzeba coś bazodanowego (np. TileMill) zaprzęgnąć.

A jeśli chodzi o drukowanie map, pozwolę sobie na małą kryptoreklamę: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Psadk/Maperitive :wink:

Mój plik .osm ma tylko 70MB, bo jest bardzo okrojony. Nie mniej - nie rozumiem dlaczego generowanie kafelków na początku zjada 500MB, a potem zaczyna puchnąć jakby jakiś wyciek był.

Mapka jaką przygotowałem to wizualizacja na mapie danych z WikiLubiZabytki, wygląda to tak:
http://osm-cdn.vink.pl/osm/html-nid/stats.html

TileMill nie bardzo mi pasuje do takiego zastosowania. Jak macie jakieś pomysły czego użyć to chętnie sprawdzę narzędzie w boju.

Myślę też o tym, by zrobić podobną mapkę np. z liczbą punktów adresowych na mieszkańca per gmina, tak by pokazać, gdzie brakuje nam jeszcze adresów.

A próbowałeś bez subpixel=2? Może tu jest coś niezoptymalizowane.

Próbowałem - i działa. Działa też, gdy zmniejszyłem trochę bbox’a, dla którego generuję mapę. Po lekturze tego wątku doszedłem do wniosku, że po prostu jest tam wyciek pamięci, i przy dużej liczbie kafelków to musi paść :-/

Najlepsza mapa topo turystyczna jaka widzialem to http://opentopomap.org/. Ma kilka drobnych problemow:

  • scieżki wyświetlane są dopiero od poziomu 14, podczas gdy powinny być już od 13 albo wrecz 12.
  • turystyczne POI powinny sie wyswietlac od 12 bezwzglednie
  • brak oznaczen szlaków turystycznych w polskiej tradycji (co nie dziwi, bo mapa jest niemiecka)

Natomiast idealnie jest zrobionych tu kilka rzeczy specyficznych dla map topo, polecam lekture:
http://opentopomap.org/about
(tlumaczenie tutaj: https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fopentopomap.org%2Fabout )

Korespondowalem z autorami, nie maja mocy przerobowych zeby to ciagnac czy aktualizowac, ale wszystkie zrodla wisza na githubie.

Jakby kto szukał tych źródeł:

https://github.com/der-stefan/OpenTopoMap

to może zrobić z tego główny styl na osmapa.pl? OpenTopo przypomina stare dobre mapy PL100 :).

Ja byłbym wniebowzięty.

no to trzeba zawołać kogoś, kto trzyma pieczę nad silnkiem osmapa.pl (nie wiem kto to jest) :slight_smile:

Mnie w sumie też się z grubsza podoba. Jest bardzo specyficzna (do turystyki), więc np. miasta wychodzą w niej słabo (zgłosiłem propozycję, żeby chociaż nazwy miejscowości/dzielnic itp. się nie zlewały z budynkami), poza tym na ich instancji jest tylko do z=15, więc trudno powiedzieć, jak wygląda na bardziej sensownych skalach, ale uważam, że mapy ogólne już mamy dwie i starczy (OSM-carto i MapQest Open), a takiej krajoznawczo-obieżyświackiej brakuje. Po zwiększeniu zooma i przy regularnym aktualizowaniu powinna być całkiem fajna. Plus marzą mi się kiedyś jeszcze dokładniejsze dane o rzeźbie, ale na razie i tak swoją rolę by pełniła dobrze.

A kto jest odpowiedzialny za obecny wygląd osmapy? Nie będzie oporów przed jej podmianą? A może jak się znajdzie serwer, to mogłyby być obie do wyboru?

Eeech, ci mikromaperzy :-))) Do turystyki 15 wystarczy całkowicie (13 to jest pi razy oko skala 1:50000, 14 - 1:25000, poniżej tego mamy już w zasadzie plany a nie mapy) . Ale oczywiście masz rację, że nic nie stoi na przeszkodzie by działało do pełnego 19. Natomiast z pewnością ta mapa nie nadaje się do planów miast, plain and simple. Więc to jak to będzie wyglądało na poziomie 19 nie jest moim zdaniem ważne, bo do planów miast default OSM czy choćy quest jest znacznie lepszy.

Zmiany do tego wzorca na pewno jakieś trzeba powprowadzać, można to zrobić np. w formie warsztatów towarzyszących kolejnemu zlotowi OSM.

Tak się tylko zainteresowałem, bo to moja skala =} - ale naturalnie nie oczekuję cudów, po prostu czasem można się mile zaskoczyć, np. HOT nie było robione z myślą o miastach, ale doskonale się nadaje do oglądania np. gęstych sklepów. Dlatego ciekaw jestem i tak.

A ta mapa będzie jeszcze fajniejsza dzięki temu, że już wkrótce dostaniemy do łapek SRTM-2 (http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=452359#p452359)!

Swoją drogą, może OpenCycleMap można by jakoś ulepszyć…